A lakosok a városházának küldött e-mailben és Ügyfélkapun keresztül tehetnek fel kérdéseket a közmeghallgatás ideje alatt. A CATL debreceni gyárának katasztrófavédelmi engedélyét a Kúria megsemmisítette, emiatt új kérelmet nyújtott be a cég. Ezzel kihasználhatja az ukrajnai háború miatt született kormányrendelet adta lehetőséget, mely szerint személyes jelenlét nélkül, online tarthat közmeghallgatást.
Senkit sem engednek be, és online tartják a CATL debreceni akkumulátorgyárának új katasztrófavédelmi közmeghallgatását – írta a Debreciner.hu.
A lakosok a városházának küldött e-mailben és Ügyfélkapun keresztül tehetnek fel kérdéseket, és jelezhetnek észrevételeket, de csak a „közmeghallgatás” ideje alatt.
A lap szerint mindezt egy, Debrecen önkormányzati honlapján megjelent hirdetményben közölte a városvezetés. Ott azt írták: március 4-én reggel 8 és este 20 óra között tartják a kínai CATL vállalat debreceni akkumulátorgyárának katasztrófavédelmi közmeghallgatását. Az eseményt azonban „honlapon való közzététel útján” fogják megrendezni, így fizikailag senki sem vehet részt rajta.
Az oldal felhívja a figyelmet, hogy bár az önkormányzat nem hivatkozik hirdetményében a jogszabályi háttérre, de a lakosok kizárására egy tavaly áprilisi kormányrendelet ad lehetőséget, amely az önkormányzatoknak és a hatóságoknak lehetővé teszi, hogy online – az érintettek személyes jelenléte nélkül – tartsák meg a közmeghallgatásokat.
MINDEZT AZ UKRAJNÁBAN ZAJLÓ HÁBORÚRA HIVATKOZVA.
Az első olyan közmeghallgatást, amelyen a lakosság nem vehetett részt személyesen, december 11-én tartották a városban a Nemzeti Oltóanyaggyár ügyében. Munkaidőben, 7 óra 30 perc és 16 óra 30 között várták a lakosság leveleit, azonban az esemény jegyzőkönyve szerint senki sem élt a lehetőséggel.
2023. január 9-én tartották a CATL akkumulátorgyárának első katasztrófavédelmi közmeghallgatását a Kölcsey Központban, amin több mint ötszázan vettek részt. A Debreciner.hu szerint az esemény egyik legmaradandóbb pillanata az volt, amikor a kínai cég képviselője nem tudta megtartani prezentációját a felháborodott hallgatóság közbekiabálásai miatt.
A résztvevők azt követelték, hogy a beruházásról népszavazáson dönthessenek, azonban azt később sem írták ki. Papp László (Fidesz) Debrecen polgármestere ígéretet tett a rendezvényen a mikepércsi lakosoknak, hogy a Debrecen szomszédságában lévő községben egy hasonló közmeghallgatás keretében válaszol az ott lakók aggódó kérdéseire.
Az Együtt Debrecenért Egyesület oldala kijelenti: Papp László polgármester ígéretét, amelyet az „első, valódi” közmeghallgatáson tett, a mai napig nem tartotta be.
A Kúria november 29-én megsemmisítette a gyár katasztrófavédelmi engedélyét a nyilvánosságra vonatkozó szabályok megsértése miatt. Új eljárás lefolytatására kötelezte a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalt, ennek a következménye, hogy újabb közmeghallgatásra van szükség. Előbb az új, de az eredeti kérelem alapján indított eljárásnak a leállítását kérte a CATL, majd új kérelmet adott be.
Horváth Nándor László debreceni polgár – akit Schiffer András képviselt – felülvizsgálati kérelmének helyt adott a Kúria még novemberben, ezzel megváltoztatva a Debreceni Törvényszék ítéletét, és megsemmisítve a CATL debreceni beruházására kiadott engedélyt.
Akkor Horváth Nándor László a Debreciner.hu kérdésére úgy fogalmazott, hogy a cég döntésében szerepet játszhatott, hogy elkerülhetik a lakosok jelenlétében megtartott közmeghallgatást az új kérelem alapján indult eljárással.
(Borítógép: Munkagépek dolgoznak a CATL debreceni akkumulátorgyárának építkezésén 2023. augusztus 16-án. Fotó: Stiller Ákos / Bloomberg / Getty Images Hungary)