Index Vakbarát Hírportál

Régi vesszőparipa a gyermekvédelem, de most újabb változások jönnek

2024. február 24., szombat 13:21

Az Orbán-kormány már a 2010-es évek első felében zászlajára tűzte a gyerekek védelmét. A korábban a területért felelős Emberi Erőforrások Minisztériuma több hullámban ontotta magából a különböző törvényeket, szigorításokat, de a kegyelmi ügy hatására most ismét változások jönnek. Cikkünkben áttekintjük, milyen intézkedéseket vezettek be eddig, és mire készülnek most a döntéshozók.

„Bármilyen, gyermekek ellen elkövetett bűncselekmény elfogadhatatlan. A kormány mindent megtesz a gyermekek szexuális kizsákmányolásának és zaklatásának megelőzése és a gyermekek védelme érdekében” – az idézet egy 2016-os közleményből származik, melyet még a Balog Zoltán vezette Emberi Erőforrások Minisztériuma juttatott el az MTI-hez, nem sokkal azután, hogy kiderült: az alapjogi biztos utóvizsgálatot rendelt el a bicskei gyermekotthonban történt visszaélések gyanújának kivizsgálásáról szóló ombudsmani jelentéshez kapcsolódóan.

Hét év elteltével némi déja vu-nk lehet: az elmúlt napokban is számos, a fentihez hasonló hangzatos nyilatkozatot hallottunk, és a gyermekvédelmi törvény szigorítása is újfent porondon van.

Ugyan az elmúlt évtizedben több intézkedés is történt, számos problémára máig nem sikerült megoldást találni. Gál András, a bicskei gyermekotthonban történt pedofil bűncselekmények áldozatainak ügyvédje az eddig megtett útról az alábbiak szerint vélekedett az Indexnek:

„Voltak komoly előrelépések a területen – mind a jogszabályok szintjén, mind a gyakorlatban –, ezek leginkább csak szándékként testesültek meg, kevésbé az eredményekben.”

Újra nekifut a kormány

A Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit országgyűlési képviselő lemondásához vezető kegyelmi döntés miatt most ismét lépéskényszerben vannak a döntéshozók, különböző kormánypárti politikusok több ízben is jelezték, hogy széles körű reformban gondolkodnak.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a frakcióülés után tartott sajtótájékoztatón azt mondta: „amit ma gyermekvédelmi rendszerként ismernek, azt felejtsék el”.

Jelezte, hogy a tavaszi parlamenti ülésszakban új törvénycsomagot nyújtanak be, ennek részeként mintegy húsz törvény módosítására tesznek javaslatot. A változások között említette, hogy

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón arról beszélt: célul tűzték ki, hogy a gyermekvédelmi intézmények élére történő kinevezésnél a kritériumok sokkal szigorúbbak legyenek, mint eddig, azzal együtt, hogy már 2017-ben is voltak szigorítások. Legújabb javaslatuk szerint pszichológiai alkalmassági vizsgálatnak, kiterjesztett megbízhatósági vizsgálatnak és környezettanulmánynak is rendelkezésre kell majd állnia.

Ezek mellett Orbán Viktor az évértékelő beszédében is nyomatékosította: azon dolgoznak, hogy megerősítsék a gyermekvédelmi rendszert, egészen az alkotmánytól a miniszteri rendeletekig. Mint ismert, a kormányfő a kegyelmi ügy kirobbanása után egy olyan Alaptörvény-módosítást is bejelentett, amelynek lényege, hogy a kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények esetén az elkövetők ne kaphassanak kegyelmet.

„Az anya nő, az apa férfi”

A most készülő gyermekvédelmi törvény megalkotásának jogi szempontból számos előzménye van, ezek közül az egyik legfontosabb a kilencedik Alaptörvény-módosítás, amelyet 2020 decemberében szavazott meg a parlament. A döntés értelmében bekerült az alkotmányba, hogy „az anya nő, az apa férfi”, ami a kormány álláspontja szerint a gyerekek védelmét, biztonságát segíti elő.

Pedofiltörvény, homofób felhanggal

Szintén meg kell említeni azt a Kocsis Máté és Selmeczi Gabriella által benyújtott salátatörvényt, amelyet 2021 nyarán fogadott el az Országgyűlés. A tervezet első körben a gyermek sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények, többek között a gyermekpornográfia büntetését szigorította volna, ám mivel a törvényjavaslat menet közben egy módosító csomaggal is kiegészült, a dokumentum teljesen új megvilágításba került, az ugyanis a pedofíliaellenes szabályokon túl számos LMBTQ-rendelkezésnek is helyt adott.

A törvény pedofíliaellenes szabályai:

LMBTQ-ellenes szabályok:

Már 2017-ben szigorítottak a kinevezéseken

Mindaz, ami 2020 után történt, szintén nem volt előzmény nélküli, a 2010-es években is bőven akadtak intézkedések, most felidézünk néhány fontosabbat:

Fókuszban a szülők

2017-ben több olyan döntés is született, mely kifejezetten a szülők felelősségét helyezte előtérbe. Ezeket az előírásokat többek között annak a másfél éves gyöngyösi kislánynak a tragédiája váltotta ki, akit halálra éheztettek a szülei, de nagy port kavart akkoriban egy ehhez hasonló agárdi eset is, és ezzel párhuzamosan Szigetszentmiklóson is borzalmas dolgok történtek.

Van olyan előírás, amit tíz éve fogalmaztak meg, de máig nem teljesítettek

2014 óta a gyermekvédelmi gyámok olyan független szakemberek, akik azonnal intézkedhetnek a gyermekek érdekeit figyelembe véve, emellett a kormányhivataloknak évente kötelezően ellenőrizni kell a gyermekvédelmi ellátórendszer működését.

Emellett 2014 óta szintén jogszabályi változások nyomán minden állami gondoskodásba került, 12 évesnél fiatalabb gyermeket nevelőszülőnél kell elhelyezni.

Ez utóbbi elvárást máig nem sikerült teljesíteni, ami szakértők szerint azt jelzi: a gyermekvédelem területén a szigorítás önmagában nem megoldás, a törvényeket be is kellene tartatni, amihez viszont rendszerszintű szemléletre és pluszforrások bevonására is szükség lenne.

Rovatok