A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a kegyelmi botrány kirobbanása után közleményt adott ki, a pénteki országos választmányi ülésen pedig hat pontot fogadott el arról, hogy milyen azonnal lépésekre van szükség a gyerekek védelme érdekében.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a 2024. február 23-ai országos választmányi ülésén elfogadott hat pontot arról, hogy az oktatás területén milyen azonnali lépésekre van szükség a gyermekek védelmében.
A PDSZ hat pontja:
Mint írják, 2010 óta a gyermekvédelem intézményrendszere az oktatással együtt döbbenetes helyzetbe került, és a PDSZ szerint ezért a kormány, de elsősorban a kormányfő a felelős.
Mint ismert, Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmet adott K. Endrének, egy elítélt pedofil bűnöző bűntársának, amiről elsőként egy olvasói levél alapján utánajárva a 444.hu írt.
K. Endre helyettese volt annak az igazgatónak, aki a bicskei gyermekotthonban több kiskorú fiút bántalmazott regnálása idején. A beosztott próbált nyomást gyakorolni a gyerekekre, hogy vonják vissza vallomásaikat, és hamisan tanúskodjanak.
Ezek okán K. Endrét kényszerítés minősített bűncselekményért jogerősen 3 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélték, mellékbüntetésként pedig öt évre eltiltották a foglalkozástól és a közügyek gyakorlásától is. Novák Katalin Ferenc pápa látogatására hivatkozva adott kegyelmet az elítéltnek.
A köztársasági elnök döntése hatalmas vihart kavart, az ügyben többen megszólaltak, és sokan a lemondását követelték, Orbán Viktor miniszterelnök alkotmánymódosítást nyújtott be.
Nyolc nappal később végül Novák Katalin, valamint a döntését ellenjegyző Varga Judit volt igazságügyi miniszter is benyújtotta lemondását, majd a kegyelmi botrányban szintén érintett Balog Zoltán is lemondott a zsinati elnöki tisztségéről, de a püspöki tisztéről nem.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője új gyermekvédelmi rendszer kialakításának igényét fogalmazta meg a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Mint mondta, szerinte tiszta, világos szabályokra és felügyeletre van szükség.
Kocsis Máté arról is beszélt, hogy „körülbelül húsz törvény módosítására tesznek javaslatot a gyermekvédelmi törvénycsomagban”. Ezek közül kiemelte, hogy tovább szigorodnak a pedofil bűncselekményekre vonatkozó büntetési tételek, és áttekintik az eltussolásban segédkezők büntetésének súlyosbítási lehetőségeit.