A parlament alig 26 óra leforgása alatt fogadta el azt a törvényt, amely megteremti a jogi alapot a miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadójának kinevezésére. Mi állhat a döntés hátterében? Mi lesz a feladata az új politikai felső vezetőnek? És ki lehet a poszt várományosa?
Február 26-án, 11 óra 19 perckor nyújtotta be az Országgyűléshez a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az Egyes közszolgálattal kapcsolatos törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amelynek előadójaként Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert tüntették fel. A parlament még aznap, 16 óra 30-kor megszavazta, hogy az indítványt kivételes tárgyalásban tárgyalják. Így is történt, hiszen másnap 13 óra 5 perckor a képviselők 134 igennel, 51 ellenében és 10 tartózkodással el is fogadták a törvényjavaslatot.
De mire fel volt ez a nagy sietség? Nos, a viszonylag rövid, hét jogszabályt érintő salátatörvény célja nem más, mint a miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója tisztség létrehozásának jogi megalapozása. A dolog érdekessége, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodán belül eddig is volt nemzetbiztonsági főtanácsadó, mégpedig Kovács József nemzeti információs államtitkár személyében. A törvény most eggyel magasabb polcra helyezi a tisztséget, mégpedig a politikai felső vezetők szintjére.
Ma a politikai felső vezetők közé tartozik a miniszterelnök, a miniszterek, a kormányfő politikai igazgatója, és kinevezése után a nemzetbiztonsági főtanácsadója is. A törvény indoklása szerint a miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója a kormányfő politikai igazgatójához hasonló jogállást tölt be. Vagyis Orbán Balázshoz hasonlóan saját kabinetet és titkárságot működtethet.
A miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója a polgári nemzetbiztonsági és hírszerzési tevékenység, rendészeti, bűnmegelőzési, bűnügyi, közbiztonsági feladatok, valamint honvédelmi kérdések kapcsán tanácsával, illetve véleményével segíti a miniszterelnök, illetve a kormány tevékenységét és döntéseinek előkészítését.
– írja le a főtanácsadó jogkörét a most elfogadott törvény.
Az újonnan létrehozott tisztségre a kormányfő nevezi ki az általa alkalmasnak tartott személyt, és határozza meg illetményét. A főtanácsadó, aki jogosult lesz diplomata-útlevélre, feladata lesz a Védelmi Igazgatási Hivatal („az általános politikai koordinációért felelős miniszter irányítása alá tartozó költségvetési szerv”) irányítása. A titokvédelem körében is egy kimondottan erős jogosítványt kap: elrendelheti, felülbírálhatja, megszüntetheti, illetve módosíthatja egy adat minősítését.
Sokan nem értik, mi indokolta a strukturális átalakítást, miért volt szükség a nemzetbiztonsági főtanácsadói tisztség jogkörének növelésére és presztízsének emelésére?
A történet nem hétfőn, nem a Rogán-féle törvényjavaslat benyújtásával kezdődött, hanem az Alaptörvény kilencedik módosításával. Ekkor vette kezdetét a különleges jogrend alkotmányos szabályozásának reformja, amelynek keretében pontosították a védelemmel és biztonsággal összefüggő alkotmányos kötelezettségeket.
Mint ismert, 2022 novemberétől a korábbi hat helyett mindösszesen háromra – a hadiállapotra, a szükségállapotra és a veszélyhelyzetre – csökkent a különleges jogrendi helyzetek köre; miután kikerült az Alaptörvényből a megelőző védelmi helyzet, a terrorveszélyhelyzet és a váratlan támadás, míg a rendkívüli állapot helyére a hadiállapot lépett.
Ezt a lépést a kormányzat azzal indokolta, hogy átláthatóbbá akarták tenni a különleges jogrendi szabályozást, amely így már a legsúlyosabb kihívásokra és fenyegetésekre tud fókuszálni. A döntés hátterében egyértelműen az ukrajnai háború állt.
Mindezekkel összefüggésben, de még az Alaptörvény módosítása előtt Orbán Viktor két fontos szervezeti kérdésről is döntött:
Az Egyesült Államok mindenkori elnökét már 1953 óta segíti nemzetbiztonsági tanácsadó. Az elmúlt hetven évben összesen 31 nemzetbiztonsági tanácsadó fordult meg a Fehér Ház nyugati szárnyában található irodában, közöttük Henry Kissinger, Zbigniew Brzezinski, Colin Powell, Condoleezza Rice vagy napjainkban Jake Sullivan. Számos amerikai elnök gyakran váltott nemzetbiztonsági tanácsadót, de e tekintetben a rekordot Donald Trump tartja, akinek négy hivatali éve alatt nem kevesebb, mint hat tanácsadója is volt – természetesen egymás után.
Hogy ki lesz a magyar miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója, erről természetesen a kormányfő dönt. Mindenesetre már tavaly ősszel beszámoltunk arról, hogy az Intelligence Online nevű, nagy presztízsű, hírszerzési ügyekre szakosodott nemzetközi portál Spymasters (Mesterkémek) című rovatában portrét közölt Kovács Józsefről, a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda információs államtitkáráról.
A lap szerint miközben Magyarország szomszédságában háború dúl,
Kovács József, a katonai hírszerzés volt főnöke központi, de diszkrét figurává válik Orbán Viktor kormányának katonai tervezésében.
Mint írják, ez a szerep némileg eltér a nemzeti információs államtitkári titulustól, amely a hírszerzés-koordinátori, valamint az érzékeny projektek kurátori szerepét jelenti, és közvetlenül a miniszterelnöknek jelent. Kovács József, akit 2018-ban neveztek ki jelenlegi munkakörébe, a vezérkaron keresztül küzdötte fel magát, mielőtt a katonai hírszerző szolgálathoz került, és azóta is élvezi a miniszterelnök bizalmát.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (j2) a Védelmi Tanács ülésén a Karmelita kolostorban, 2023. június 8-án. Fotó: Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI)