Tavaly novemberben még a felnőtt lakosság 32 százaléka szavazott volna a Fideszre, mostanra 29 százalékra csökkent arányuk. Ők nem pártoltak át az ellenzékhez, úgy tűnik, kiábrándultak a politikából, mivel a nem szavazók táborát erősítik – derült ki a ZRI Závecz Research Intézet március eleji felméréséből.
A Fidesz mostani eredménye a 2022-es választások óta a legalacsonyabb közvélemény-kutatási adat.
A felmérés szerint ebből nem tudtak előnyt kovácsolni az ellenzéki pártok, többségük támogatottsága megegyezik a tavaly novemberi adatokkal. A DK, az MSZP, a Jobbik és az LMP szavazóinak aránya egy százalékpontot visszaesett azóta.
Az intézet most publikált kutatása szerint a teljes lakosság körében a pártok támogatottsági listájának sorrendjében egyedül annyi változott, hogy az LMP egy százalékpontos vesztesége miatt a Kutyapárt mögé került. Az állás most a következő:
Ebből is látszik, hogy a legszembetűnőbb különbség a legutóbbi felmérés óta, hogy a nem szavazók tábora bővült leginkább, 25 százalékról 32 százalékra.
A biztos pártválasztók körében is csökkent a Fidesz támogatottsága, de még mindig vezet. Mint megjegyzik, ha marad ez az arány, a Momentum is a biztos EP-parlamentbe jutók között tudhatja magát a jelenlegi számok mellett:
A Fidesz visszaesése minden társadalmi-demográfiai csoportban érezhető valamelyest, de kettőben jócskán meghaladja az átlagos 3 százalékpontot. A megyeszékhelyeken élők és a 40–59 évesek körében 9-9 százalékponttal lett kisebb a Fidesz-tábor.
A kormány támogatottságában már nem Budapest–vidék között húzódik a határvonal, hanem a nagyvárosok és a többi település között.
Korábban Budapesten 24, a megyeszékhelyeken és a kis-közepes városokban 34-34, a falvakban 35 százalékos eredményt mértek. Ezúttal Budapesten 23 százalékos a Fidesz tábora, a megyeszékhelyeken 25, a többi városban és a falvakban 32-32 százalék.
A pártnélküliek aránya a választások óta nem volt ilyen magas.
A közvélemény-kutató szerint ez szokatlan jelenség, mivel a szavazások előtti hónapokban inkább az aktivizálódás jeleit szokták tapasztalni.
Úgy vélik, a politikai kínálat és kereslet találkozásának hiányára utal, hogy amíg most 48 százalék menne el szavazni, a június 9-ei EP és önkormányzati választáson való részvételét csak 42 százalékuk ígérte biztosra.
Különösen nagy a politikától való idegenkedés a 30 év alattiak körében: 39 százalékuk menne el egy aktuális választásra, 28 százalékuk tervezi, hogy ott lesz június 9-én, és 38 százalékuknak nincsen pártpreferenciája – derült ki a felmérésből.