Index Vakbarát Hírportál

Módosítana a kormány az anyakönyvi szabályokon, sokak nevét érinthetik a változások

2024. március 18., hétfő 14:55

Fontos változások jöhetnek a családi nevekben a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium javaslata nyomán, a változások kiterjednek majd a nevekben szereplő kötőjel használatára és a megkülönböztető betűjel eltörlésére is.

Megvizsgálta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium a fővárosi kormányhivatallal együttműködve a névviselést érintő adateltérések okait és lehetséges megoldásait, ezért társadalmi egyeztetéssel javaslatot tesz a családi nevek korrekciójára, továbbá változások jöhetnek az utóneveknél is. A minisztérium március 26-ig várja az észrevételeket az anyakönyvezéssel összefüggő tervezett törvénymódosítására. 

Az új törvényjavaslat szerint azoknál a magyar állampolgároknál, akik 1953. január 1-jét követően születettek, a családi nevek korrekciójára új szabályok lépnek életbe. A változás magában foglalja majd a kötőjel használatát és a megkülönböztető betűjel eltörlését, továbbá a ragadványnévre vonatkozó rendelkezéseket is.

Az ä betűsök készüljenek

Azok, akiknek korábban az anyakönyvekbe került a nevükben szereplő „ä” betű, majd a későbbiekben mellőzték azt, és emiatt eltérő névvel szerepelnek a különböző nyilvántartásokban, a jogszabály módosításával kérheti a saját vagy az egyenesági felmenője születési anyakönyvi bejegyzésébe bejegyzett „ä” betű bejegyzését. 

Azonban, ha az érintett nem viselné a továbbiakban a korábban az anyakönyvbe bejegyzett ä betűs családi nevet, vagy nem nyilatkozik róla, akkor mellőzni fogják az ä betű rögzítését. 

Akinek eltér a születési anyakönyvben és a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szereplő neve, kérheti, hogy a személyazonosságot igazoló hatósági igazolványa alapján, a kért formában használhassa nevét, és bejegyzik az elektronikus anyakönyvbe. A névváltozás a szülő nevét viselő kiskorú gyerek nevét is érinti. 

A kormányhivatal közlése szerint egy másik fontos módosítás, hogy a jövőben két utónevet lehet majd az elektronikus anyakönyvbe jegyezni. 

Akinek a korábbi anyakönyvében ennél több utóneve van, döntenie kell majd arról, hogy melyik kettőt jegyezzék be a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban.

A jövőben a minisztérium javaslata szerint a halotti anyakönyvi kivonatokat azok keletkezését követően 30 év után lehet majd kutatni. Ez a születési anyakönyv esetében 110 év, házassági anyakönyvnél 86 év lenne – írja a 24.hu

Rovatok