Ugyan sok napsütésre számíthatunk szerdán, gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhő-növekedés prognosztizálható. Napközben napos, száraz időre van kilátás, ami jó hatással lesz hangulatunkra, közérzetünkre.
Szerdán sok napsütés mellett a keleti harmadban gomolyfelhő-képződésre, máshol fátyolfelhőzet-növekedésre számíthatunk. Csapadék nem valószínű. Többnyire gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás.
A legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 7 és 1 fok között alakul, majd délutánra 11 és 16 fok közé melegszik a levegő. Kritériumokat elérő időjárási jelenség nem várható – írja a HungaroMet.
Az Időkép orvosmeteorológiai jelentése szerint reggel a hideg, sokfelé fagyos időben felerősödhetnek a kopásos eredetű ízületi panaszok. Napközben napos, száraz időre van kilátás, ami jó hatással lesz hangulatunkra, közérzetünkre.
A nagy napi hőingás miatt vérnyomás-ingadozás, szédülés jelentkezhet.
A magasban melegedés kezdődik, így a melegfrontra fokozottan érzékenyeknél fejfájás, koncentrálási nehézségek is előfordulhatnak.
Március 20-án 4 óra 6 perckor kezdődik a csillagászati tavasz, ekkor következik be ugyanis a nap-éj egyenlőség – közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján, ahol felhívta a figyelmet arra, hogy a tankönyvek ugyan március 21-ére datálják az eseményt, de ez eshet huszadikára és huszonegyedikére is.
A nap-éj egyenlőség dátuma azért „csúszkál”, mert egy földi év nem pontosan egész számú többszöröse a földi napnak, egészen pontosan 365 nap, 5 óra, 48 perc, 46 másodperc. Ez az oka annak, hogy be kellett vezetni a szökőnapot, ugyanis az eltérés négy év alatt már majdnem 24 órát tesz ki – ismertették.
Kiemelték, hogy emellett a Föld pályaparaméterei – excentricitása, a tavaszpont helye, a forgástengely precessziója – sem állandók, ezek azonban csak nagyon kis eltéréseket okoznak, a tavaszi nap-éj egyenlőség időpontja a Gergely-naptár 400 éves periódusa alatt is csak egy-két órát változik.
A legutóbb 2011-ben esett a tavaszi nap-éj egyenlőség március 21-ére, 2048-ban pedig először fog március 19-én bekövetkezni.
A HungaroMet Zrt. arra is kitért, hogy a nap-éj egyenlőség idején – az elnevezés ellenére – nem egyenlő hosszúságú a nappal és az éjszaka.
Ennek egyik oka, hogy a légköri refrakció (fénytörés) miatt az égitestek a valódi elhelyezkedésüknél egy kicsivel magasabban látszanak a horizont felett. Ez azt jelenti, hogy a
Nap néhány perccel előbb jelenik meg a horizonton napkeltekor, mint valójában.
Ugyanígy, napnyugtakor ennyivel később nyugszik látszólag. Ez a jelenség néhány perccel növeli a nappalok hosszát.
A másik ok pedig az, hogy a nap-éj egyenlőség napján a Nap geometriai középpontja az, ami 12 óráig tartózkodik a horizont felett, de a Napnak kiterjedése van: vagyis már akkor is látszik, amikor a középpontja még nem, illetve még akkor is sugároz, amikor a középpontjánál már lenyugodott.
Emiatt ilyenkor, sőt pontosan soha nincs nap-éj egyenlőség, de március 16-án majdnem egyenlő a nappal és az éjszaka hossza.
Időjárás-előrejelzésünk folyamatosan frissül, ha további részletekre kíváncsi (helyi adatok, orvosmeteorológia, közlekedésmeteorológia, pollenjelentés stb.), kattintson ide: https://index.hu/idojaras