Vészesen közeleg a rektorválasztás a BME-n. Czigány Tibor megbízatása 2024. június 30-án jár le, a jelenlegi vezető a hatályos jogszabályok szerint egy alkalommal még újra pályázhat. Már azt is tudni, milyen feltételekkel.
Mint arról korábban beszámoltunk: március 18-án rendkívüli ülés keretében véleményezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) szenátusa a rektori pályázati felhívás Kulturális és Innovációs Minisztériumtól (KIM) kapott tervezetét.
Aszódi Attila, a BME Természettudományi Karának (TTK) dékánja lapunknak akkor arról beszélt:
Azért volt szükség rendkívüli ülésre, mert az egyetem olyan rövid határidővel kapta meg a tervezetet, hogy a hétfői rendkívüli ülés nélkül nem tudtuk volna a fenntartó kérését határidőre teljesíteni. A legutóbbi rektorválasztáskor lényegesen több idő volt a véleményezésre és az egész folyamatra, most a pályázási időszak ki van centizve. Összességében mégis azt gondolom, hogy talán tartható a minisztérium által megküldött ütemterv
– fogalmazott a szenátus tagja, hozzátéve: ahhoz most is ragaszkodtak, hogy a pályázóknak rendelkezésre álljon legalább 30 nap a pályázat elkészítésére és benyújtására, illetve az egyetem közösségének legyen szintén legalább 30 napja érdemben értékelni, fórumokon megvitatni a beadványokat.
Ezzel összhangban nem sokkal később a Kulturális és Innovációs Minisztérium ki is írta a rektori pályázatot, a benyújtási határidő április 29., mellyel valóban teljesül a szenátus által megfogalmazott 30 napos időkeret.
A jelenlegi rektor, Czigány Tibor megbízatása 2024. június 30-án jár le. A Széchenyi-díjas és Gábor Dénes-díjas gépészmérnök, az MTA rendes tagja, egyetemi tanár 2021 júliusa óta vezeti az egyetemet, előtte Józsa János akadémikus töltötte be ezt a tisztséget. Miután ugyanazon személy legfeljebb két alkalommal kaphat rektori megbízást, Czigány Tibor számára még adott a lehetőség, hogy újra pályázzon.
A rektor feladata az intézmény irányításával összefüggő feladatok ellátása, így:
A kiírás szerint a pályázatnak tartalmaznia kell a jelentkező szakmai programját, így
A pályázat elbírálásakor mind a szakmai, mind a vezetői tapasztalat előnyt jelent.
Kedden a BME közleményben tudatta, hogy Czigány Tibor 2024. május 23-ára tűzte ki a szenátus tagjainak 2024. évi általános választását. Az új szenátus alakuló ülése 2024. szeptember 30-án lesz.
„Az egyetemi polgárok 2024. május 3. napjáig ajánlhatnak jelölteket. A 2020. évben tartott általános szenátusi tagválasztáson választott szenátus négyéves megbízatása a 2020. szeptember 28. napján tartott alakuló ülésével vette kezdetét, ebből következően a megbízatása 2024. szeptember 29. napján szűnik meg. Ezen időpontig a 2020. évben választott szenátus jár el, így a június 10-i rektori pályázattal kapcsolatos szavazásban is" – írták.
Mint arról korábban beszámoltunk, nemcsak a BME áll izgalmas időszak előtt, nemrég a Zeneakadémián is komoly változások történtek azzal, hogy új feladatok okán távozik a kancellári székből a botrányba keveredett Kotán Attila. A közelmúltban arra is fény derült, hogy hamarosan új tanárképző kar indul a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ami meglehetősen nagy visszhangot váltott ki a hazai sajtóban.
(Borítókép: A Budapesti Műszaki Egyetem épülete 2022. március 10-én. Fotó: Nagy Tamás / Index)