A közzétett dokumentumokban több olyan szempont is megjelenik, amely meglehetősen szubjektív. Az új rendszer viszont még ennek ellenére is kötött, így az egyes intézményekben akár visszatartó erő is lehet – így vélekedik Nahalka István oktatáskutató a szeptembertől bevezetni kívánt teljesítményértékelési koncepcióról, amely a Civil Közoktatási Platform számításai szerint 16 munkanapnál is többe kerül majd az intézményvezetőknek.
„A pedagógusokra vonatkozó új teljesítményértékelési rendszer egy végletekig formalizált spanyolviasz. Olyan szempontok és elvárások szerepelnek a közzétett dokumentumokban, amelyeket eddig is kiadtak a tanároknak. Most kapott az egész egy rendkívül kötött keretet, ami visszatartó erő lehet azokban az intézményekben, ahol a korábbiakban önjáró módon kialakult egy magas szintű szervezeti kultúra” – erről beszélt az Index megkeresésére Nahalka István oktatáskutató. A nyugalmazott egyetemi docens kiemelte: alapvetően nagyon is tudja támogatni azt az elképzelést, hogy a pedagógusokat értékeljék, de csak akkor, ha a kezdeményezés célja a fejlesztés, és nem a minősítés.
Mint ismert, már több mint egy éve lehetett tudni, hogy előbb-utóbb bevezetnek egy új teljesítményértékelési rendszert a hazai nevelési és oktatási intézményekben. A szakértők egy része úgy véli: a kormány azért lépett ez ügyben, mert mostanra belátták, hogy a 2013-ban bevezetett pedagógus-előmeneteli rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Hónapokon át tartó találgatások után végül április elején jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy a 2024/2025-ös tanévtől megkezdik a pedagógusok teljesítményértékelését „a személyre szabott éves teljesítménycélok, valamint a feladatellátás egyes összetevőit megjelenítő egységes értékelési szempontok alapján”.
A pedagógusokat a saját felettesük, azaz az intézményvezető értékeli majd, aki a folyamatba a szülőket és a diákokat is bevonhatja. Magukat az intézményvezetőket egy, a fenntartó által kijelölt képviselő értékeli.
A koncepció pikantériája, hogy a teljesítmény a bérekre is hatással lesz. Noha az oktatásban dolgozók egy darabig attól tartottak, hogy negatív eltérítésre is lesz lehetőség – vagyis ha valaki nem teljesít jól, akkor akár csökkenhet is a bére –, ez az elem végül nem került be a rendeletbe. Az viszont nem változott, hogy aki jobban megállja a helyét, a jövőben többet kereshet.
Kérdésünkre, hogy az így keletkező különbségek okozhatnak-e feszültséget a tantestületekben, Nahalka István azt mondta:
Ez a jelenség borítékolható, különösen akkor, ha az értékelés nem reális és igazságos. Márpedig ez az értékelés soha nem tud majd az lenni. Úgy gondolom, hogy komplex emberi tulajdonságokat nem lehet mérni. A pedagógus minősége kvantitatív értelemben nem létező fogalom, nincs olyan szám, amit mellé lehetne rendelni
– mutatott rá az egykori matematika–fizika szakos tanár.
Szavaival ellentétes módon a rendeletben mégis számok hosszú sorával találkozhatunk. A nem vezető beosztású pedagógusok 24 pontot, a vezető beosztású pedagógusok pedig összesen 40 pontot szerezhetnek személyre szabott teljesítménycélok elérésével. A maximum 100 pontos keretrendszerben a hiányzó részt a munkavégzésre vonatkozó, központilag meghatározott mennyiségi és minőségi szempontok teszik ki.
Az oktatáskutató úgy véli: az alapvetően rendben van, hogy az értékelés személyre szabott szempontokat is tartalmaz. Hozzátette ugyanakkor: pontos statisztikai számításokat e tekintetben sem lehet elvégezni, egy gyermek teljesítményébe ugyanis sok olyan körülmény bejátszhat, ami nem feltétlenül írható egy pedagógus számlájára. Csapatmunka mutatkozik meg például akkor,
Azt, hogy melyek lesznek a teljesítményértékelés szempontjai, az Oktatási Hivatal nem sokkal a miniszteri rendelet megjelenése után tette közzé a honlapján.
Anélkül, hogy az egyes intézménytípusokra vonatkozó dokumentumok teljes tartalmát beemelnénk ebbe a cikkbe, említünk néhány példát, mely jól érthetővé teszi, mi számít például személyre szabott teljesítménycélnak:
Az oktatáskutató szerint a dokumentumban több olyan szempont is megjelenik, amely meglehetősen szubjektív, és csupán az igazgató fantáziájára van bízva, hogy mit tekint irányadónak. Idetartozik:
Nahalka István végül arra hívta fel a figyelmet: a teljesítmény nagyban függ attól is, hogy megvannak-e a célok eléréséhez szükséges feltételek. Van-e például annyi digitális eszköz, hogy azokat a pedagógusok rendszeresen tudják használni? Ha van, működnek-e, karbantartják-e őket? Ugyancsak fontos kérdés, hogy az iskolán kívüli programokhoz rendelkezésre állnak-e a szükséges források? Keret nélkül ezt a vállalást ugyanis igencsak nehéz betartani.
A rendelet szerint a teljesítmények értékelését az iskolákban június 30-ig, míg az óvodákban augusztus 15-ig kell elvégezni. Az oktatásban dolgozók már eddig is hangot adtak annak, hogy rengeteg adminisztratív feladatuk van, ez az új teljesítményértékelési rendszerben tovább nő, különösen érinti ez az intézményvezetőket. A Civil Közoktatási Platform állásfoglalásában az alábbi számításra jutott:
„Ha az igazgató gyorsan dolgozik, akkor dolgozónként 1 órát fordít az értékelés kialakítására, fél órát beszélget a pedagógussal, fél órát megjegyzéseket vesz figyelembe, összehasonlításokat végez, fél órát fordít egyéni teljesítménycélokkal kapcsolatos javaslatok megfogalmazására, fejlesztési feladatok kijelölésére. Ez 2,5 óra, vagyis egy közepes iskolában, ahol 50 fős a tantestület, 125 munkaóra, azaz 16 teljes munkanap szünet nélkül” – írták, még azt megelőzően, hogy az OH által közétett szempontok napvilágra kerültek. Az új információk tekintetében a 16 munkanap meglehetősen szerény becslés.
(Borítókép: Philipp von Ditfurth / picture alliance / Getty Images)