Hibás adatokat tartalmaz a Belügyminisztérium személyiadat- és lakcímnyilvántartása, amely a Nemzeti Választási Iroda értesítéseinek az alapját képezi. Minderre akkor derült fény, amikor egy hét éve meghalt nagymamát és egy 116 éve született férfit is tájékoztattak a szavazás lehetőségéről.
Tájékoztatást szeretnék kérni, hogy mégis milyen adatbázis alapján dolgoznak, és hogyan fordulhat az elő, hogy 7 éve halott nagymamám kapott választási értesítőt? A neve (…), férjezett neve (…), 2017 januárjában hunyt el, erről a halotti anyakönyvi kivonatot csatoltan küldöm
– ezzel a levéllel fordult a Nemzeti Választási Irodához a HVG egyik olvasója, miután elhunyt rokonuknak is kipostázták a hivatalos értesítőt arról, hogy felvették a szavazóköri névjegyzékbe, illetve hol és hogyan szavazhat június 9-én.
Pluszcsavar a történetben, hogy a szomszédjukban is történt egy furcsaság, ott ugyanis egy 1908-ban született férfit értesítettek a közelgő európai parlamenti és önkormányzati voksolásról, aki még az 1980-as években egy másik országba költözött. Vagyis nemcsak évtizedek óta nem lakik már ezen a címen, de – ha még életben lenne, akkor is – betöltötte volna a 116. életévét.
A megkeresésre válaszul a Nemzeti Választási Iroda (NVI) arra hívta fel a figyelmet, hogy az adatok a Belügyminisztérium által vezetett személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szerepeltek hibásan, az értesítők és a szavazóköri névjegyzék tartalmát ugyanis az alapján állítják össze.
A körülmények orvoslása érdekében felvettük a kapcsolatot a Belügyminisztérium munkatársaival, hogy további kellemetlenség ne érje Önöket, ennek eredményeképpen azt a tájékoztatást kaptuk, hogy mindkét ügyben pontosítani fogják a nyilvántartásukat
– közölte az NVI.
A Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárság Személyi Nyilvántartási és Igazgatási Főosztálya szokatlan gyorsasággal válaszolt a hozzájuk is eljuttatott panaszra: törölték a helytelen adatokat a nyilvántartásból.
Litresits András, a Nemzeti Választási Bizottság szocialista delegáltja szerint ez azonban önmagában aligha jelent megnyugvást.
„Több mint aggasztó, hogy a Belügyminisztérium ilyen pontatlanul vezeti az állampolgárok adatait, amit aztán egy az egyben átvesz a Nemzeti Választási Iroda. Miközben a választási eljárásról szóló törvény vonatkozó bekezdése szerint az iroda feladata, hogy 'a központi névjegyzék adatait folyamatosan frissíti” – kommentálta az esetet.