Az országgyűlési képviselőt rágalmazás vétsége miatt jelentette fel Áder János testvére, mert hazug kijelentéseket tehetett a bicskei pedofilüggyel kapcsolatban. Ahhoz, hogy bíróság elé állhasson, fel kellett függeszteni a mentelmi jogát.
140 igen, 43 nem szavazattal elfogadták a Mentelmi Bizottság döntését, így felfüggesztették Gy. Németh Erzsébet mentelmi jogát. Erre azért volt szükség, hogy ebben az esetben a Pesti Központi Kerületi Bíróság elé állhasson.
Az országgyűlési képviselőket mentelmi jog illeti meg, így csak annak felfüggesztése után felelhetnek tettükért. Hargitai János, a Mentelmi Bizottság fideszes elnöke a szavazás előtt röviden megindokolta, miért volt szükség a mentelmi jog felfüggesztésére. Azt is mondta, hogy nincs szükség egy zaklató munkájára, egy olyan képviselőre, aki – véleménye szerint – nagy nyilvánosság előtt rágalmazást követ el.
Gy. Németh Erzsébet elmondta, hogy nem fogják elhallgattatni, és mindent megtesz, hogy minél jobb törvényt hozzanak, szerinte Pölöskei Annamária, Novák Katalin és Balog Zoltán, illetve az egész Fidesz felelős. Szerinte Áder János testvére nem mer önállóan kiállni, és a volt köztársasági elnökön keresztül üzenget, de ő nyugodt, és részéről akár Dobrev Klárát is feljelentheti. Gy. Németh Erzsébet a képviselők előtt a bizottság elnökének kijelentette, hogy
„csakis az igazat mondja”. Szerinte az áldozatoktól egyetlen képviselő kért csak bocsánatot, a kormánypárt többi tagja nem.
Áder János testvére tudott a bicskei pedofil igazgatóról, mégsem tett semmit a fővárosi gyermekvédelmi főosztály vezetőjeként – többek között ezt is állította a DK-s Gy. Németh Erzsébet a volt köztársasági elnök testvéréről a közösségi oldalra is feltöltött tájékoztató videóban, amelyet Újabb bizonyíték van az orbáni pedofilhálózat működésére! címmel közölt februárban.
Gy. Németh Erzsébetet a nagy nyilvánosság előtt közzétett állításai miatt jelentette fel egy magánszemély. A Mentelmi Bizottság Gy. Németh Erzsébet mentelmi jogának felfüggesztését még hétfőn javasolta.
A bizottság az Országgyűlésnek benyújtott határozatai javaslatában az áll, hogy a képviselő azt mondta: „Tarlós István főpolgármestersége alatt a Bicskei Gyermekotthon két dolgozója már 2011-ben elmondta a fővárosnak, hogy a gyermekotthon igazgatója zaklatja a gyerekeket, mégsem történt semmi. A sajtóban azóta megszólalt dolgozók nagyon világos és konkrét dolgokról számoltak be akkor a főváros fideszes vezetésének. A dolgozók ezt elmondták a főváros Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztályának, az ügy azonban rejtélyes módon elhalt, nem történt semmi. És mit ad Isten, ezt a főosztályt akkor a feljelentő vezette. Tudnia kellett, mit csinál az igazgató a Bicskei Gyermekotthonban lakó gyerekekkel, mégsem tett semmit, a hallgatása után előléptették.” A Demokratikus Koalíció szerint ez újabb bizonyíték az orbáni pedofilhálózat működésére – áll az országgyűlési határozati javaslatban.
Azt is írta, hogy „a Fővárosi Önkormányzat Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztályának vezetőjeként, a főosztály vizsgálatát követően 2011. szeptember 28. napján írásbeli feljegyzésben tájékoztatta a főjegyzőt a közérdekű bejelentésről, feljelentés kidolgozására adott utasítást, annak kidolgozásában részt vett. Egy nappal később a főpolgármester-helyettes Budapest Főváros Önkormányzata nevében feljelentést tett az Országos Rendőr-főkapitányságnál”. Hargitai János elmondta, az Alapvető Jogok biztosa is megerősítette, hogy Áder János testvére tett feljelentést.
A magánszemély szerint Gy. Németh Erzsébet valótlan tényállítások a társadalomban kialakult általános értékelés alapján, mind az emberi méltóságának csorbítására, mind pedig a társadalmi megbecsülése, megítélése kedvezőtlen irányú befolyásolására objektív módon alkalmasak. A feljelentő beadványában rámutatott, hogy Gy. Németh Erzsébet a valósággal ellentétes mondatok nagy nyilvánosság előtt történő közzétételével rágalmazás vétségét valósította meg. Álláspontja szerint az országgyűlési képviselő nagy nyilvánosság előtt olyan kijelentéseket tett, amelyekkel
a feljelentő hivatali beosztásával tudatosan visszaélt egy bűnös magatartás szándékos eltussolása érdekében, míg arról egyáltalán nem adott tájékoztatást, hogy a feljelentő büntetőeljárás megindítását kezdeményezte.
A Mentelmi Bizottság hétfőn tárgyalta meg az ügyet, ahol Gy. Németh Erzsébet hangsúlyozta, hogy álláspontja szerint a mentelmi jog azt szolgálja, hogy a képviselők a végrehajtó hatalmat ellenőrizhessék. Ha a mentelmi jogát felfüggesztik, az ezt az ellenőrzést akadályozza. A feljelentőnek a véleménye kifejtésére vannak más lehetőségei, jelezheti álláspontját a sajtóban.
Gy. Németh Erzsébet, aki 2019–2022 között Budapest főpolgármester-helyettese volt, később a DK közösségi oldalán is reagált, elmondta, öt zavartalan évet kapott a bicskei igazgató szerinte Áder Annamáriától. Gy. Németh Erzsébet állítja: a Fidesz szerint gyerekeket molesztálni, pedofilt mentegetni és kitüntetni, pedofilsegítőnek kegyelmet adni nem bűn. Hozzátette, a DK egész közössége nevében mondhatja, hogy nem fognak hallgatni, nem fognak beletörődni, hogy fideszes politikusok mentegetnek segítőket.
Ha pedig a Fidesz elveszti június 9-én az európai parlamenti választást, akkor előrehozott választást fogunk követelni.
Ők következményeket akarnak, így nem lehet őket megfélemlíteni – hangsúlyozta Gy. Németh Erzsébet.
A bizottság mentelmi ügyek vizsgálatának formai része három kérdésre irányul, egyrészt, hogy a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítvány az arra jogosulttól érkezett-e. Jelen ügyben a bíróságtól. Rögzít-e az indítvány büntetőjogi tényállást, amely a rágalmazás vétsége.
Aki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A harmadik kérdés arra irányult, hogy a megvalósított tényállás összefüggésbe hozható-e a képviselővel, amire a bizottság igennel válaszolt. A Mentelmi Bizottság indoklásában hozzátette, hogy a bicskei esetet kiemelt közérdeklődés övezi, a történtek teljes körű feltárását a közvélemény elvárja és érzékenyen követi, ezért az események bíróság előtti tisztázásának biztosítása a nyilvánosság tájékoztatása érdekben indokolt.
A mentelmi jog fenntartása éppen a nyilvánosság tisztánlátását akadályozná.
A Mentelmi Bizottság az ügy érdemében – 3 igen és 2 nem szavazattal – azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Gy. Németh Erzsébet országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben függessze fel.
A mentelmi jog olyan jogosítvány, amely a parlamenti függetlenséget óvja a külső befolyásolásoktól úgy, hogy a parlament tagjai személyes biztonságát fokozottan védi.
A mentelmi jognak két eleme van, a sérthetetlenség és a felelőtlenség. A sérthetetlenség a képviselőkkel szembeni büntetőeljárások megkezdéséhez és lefolytatásához szükséges a parlament jóváhagyása annak érdekében, hogy a képviselőket megóvja a megalapozatlan büntetőeljárástól. A felelőtlenség alapján a képviselő a parlamenten kívül nem vonható felelősségre a képviselői tevékenységének gyakorlása, így a parlament plénuma előtt vagy a bizottságban kifejtett véleménye vagy leadott szavazata miatt.
Áder János korábban azt nyilatkozta lapunknak, hogy ő nem perképes az ügyben, de a húga, Pölöskei Gáborné Áder Annamária igen. Az ő nevében akkor elmondta, hogy az első pillanattól világos volt, hogy perelni kell Gy. Németh Erzsébetet. A volt államfő testvére akkor két feljelentést is tervezett a büntetőeljárást rágalmazás gyanújával, valamint polgári peres úton a személyiségi jogok megsértésének gyanúja miatt.
Áder János korábban hangsúlyozta, hogy abban bízik, Gy. Németh Erzsébet „nem bújik a mentelmi joga mögé, valamint ügyvédjével nem fogják mindenféle eljárási praktikákkal húzni az időt, és lehetőséget teremtenek arra, hogy a bíróság minél hamarabb igazságot szolgáltathasson”. Akkor azt tervezték, amennyiben sérelemdíjat ítél meg később a bíróság húga számára, azt a bicskei gyermekotthonnak ajánlja fel.
(Borítókép: Gy. Németh Erzsébet 2021. november 19-én. Fotó: Kovács Attila / MTI)