2024. május 7., kedd 21:29
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy hosszabb interjúban beszélt a Magyar Péterhez fűződő viszonyáról és a politikai színrelépéséről, a soros uniós elnökségről, a migrációról, a kínai befektetések hasznosságáról, a közelgő választások lehetséges kimeneteléről és a főpolgármester-jelöltekről is. Pár szó erejéig kitért a Spar-botrányra és a genderpropagandára is.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandinernek adott interjújában beszélt a közelgő önkormányzati és európai parlamenti választásokról, a Magyar Péterhez fűződő viszonyáról és a színre lépésével keltett politikai hullámokról, a kínai befektetésekről, de szóba került a migrációs paktum, a fővárosi polgármester-választás és a Spar-botrány is.
A főbb témák a következők voltak:
- Az önkormányzati választásokról Gulyás azt tartja, hogy az elmúlt közel három és fél évtized tapasztalatai alapján a regnáló polgármester meg tudja tartani pozícióját, de Budapesten ebben már egyáltalán nem biztos. Minden önkormányzat elmúlt éveire rányomta a bélyegét a Covid és az „elhibázott európai politika miatt” elszállt energiaárak. A következő öt év valószínűleg könnyebb lesz.
- Arra a kérdésre, hogy a Brüsszellel való viharos kapcsolatért csak Brüsszel vagy a magyar ellenzék a hibás, esetleg a kormány, Gulyás azt felelte, hogy „kevés olyan pontot fogunk találni, ahol mi vagyunk a hibásak”, az elhibázott szankciók csökkentik Európa versenyképességét, növelik az energiaárakat. „Mi képviseljük Európában a józan észt […] aki normálisan jár el, mint Magyarország, azzal szemben a bizottság kötelezettségszegési eljárásokat indít” – véli a miniszter.
- Az Európai Néppártból amiatt kellet kilépnünk, mert az a balliberálisokkal kötött szövetséget, és szembemennek azzal, amit 30-35-40 évvel ezelőtt képviseltek. „Egyre inkább stratégia lett, hogy ő a zöldekkel, szocialistákkal, szociáldemokratákkal, de akár kommunistákkal is hajlandó együttműködni, és nem pedig a nemzetállamokban hívő és az államok és nemzetek együttműködéseként az Európai Uniót elképzelő politikai erőkkel” – mondta.
- „Azt nem gondolom, hogy az európai konzervatívok és szuverenisták többségbe kerülnek az Európai Parlamentben, de hogy jobb pozícióink lesznek, azt nagyon valószínűnek tartom” – mondta arról, hogy mi lesz június 9. után.
- A miniszter szerint az európai emberek nagy része békét akar, csak a politikai elit ezt máshogy gondolja, pedig Ukrajna semmivel sincs jobb helyzetben, mint volt két évvel ezelőtt. Csak a béketárgyalások és a tűzszünet képesek megállítani a vérontást, és így a világ elkerülni az atom- és világháborút. „Június 9. egy fontos lépés lesz ebbe az irányba, de meg kell várni azért az amerikai választásokat is” – véli Gulyás, hiszen a kormány szerint Trump békét hozna az ukrán fronton.
- Magyar Péterrel kapcsolatban az a véleménye, hogy a baloldal erkölcsileg még sosem süllyedt ennyire mélyre, két toposzt is megdöntött Magyar felbukkanása: „az egyik az az, hogy Mészáros Lőrinc elfogadhatatlan szereplője a magyar gazdaságnak, a másik pedig, hogy a nőkkel szembeni tiszteletben közmegegyezés van Magyarországon. Magyar Péter mind a kettőnek élő cáfolata, hiszen Mészáros Lőrinc vezető tisztségviselője volt, és a nőkkel szembeni tisztelet kapcsán pedig nehéz az ő nevét említeni.”
- „Magyar Pétert Magyar Péterként ismertem, de Poloska Péterként nem” – mondta – „nem tudtam volna róla sem elképzelni, hogy valaki arra képes, hogy a saját feleségét, a saját feleségével folytatott magánbeszélgetését magnóra vegye.” Szerinte a baloldal messiást látott Bajnai Gordonban, Karácsony Gergelyben, Márki-Zay Péterben, és most azt látja Magyar Péterben is, de „a korábbi szereplők sem bizonyultak alkalmasnak arra, hogy a beléjük fektetett reményt valóra váltsák, de még mindig alkalmasabbak, mint Magyar Péter”.
- Egyáltalán nem érzi magát felelősnek Magyar Péter megjelenéséért, ő nem is javasolta Magyart államtitkárnak soha. Nem érzékelt bizalomvesztést sem a kormány, sem Orbán Viktor részéről a történtek után.
- Gyurcsány és Magyar között nem lát különbséget, „most még mindketten tagadják, előbb-utóbb majd össze is fognak” – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Nem szokta lenézni az ellenfeleit, de „ha ők lesznek az ellenfelek, akkor azért nagyon nem kell a magyar konzervatív világnak tartania.”
- A soros uniós elnökségről az a véleménye, hogy „mi teszünk egy nagy szívességet Európának és az Európai Uniónak, hogy egy olyan kormány, amelynek van tapasztalata, van elképzelése Európáról azon egyébként szűk keretek között, amelyet az elnökség jelent, hat hónapon keresztül irányíthatja, vezetheti Európát” – utalva itt arra, hogy 2011-ben ez a kormány már betöltötte ezt a pozíciót egyszer.
- Ursula von der Leyen helyett mást látna szívesebbet a bizottság élén, hiszen az elmúlt öt évben az „nem nagyon hozott olyan döntést, ami időtállónak, távlatosnak, Európa szempontjából helyesnek bizonyult volna”.
- Elmondja, hogy a főpolgármester-jelöltek közül Karácsony már leszerepelt, és nem kellene még egy ötéves ciklusra rábízni a fővárost, és azt is, hogy Vitézy Dávid remek szakember, de fideszesként akkor is Szentkirályi Alexandrára fog szavazni. Emellett a megyei közgyűlések adják a legjobb visszajelzést, azaz ha most lenne a parlamenti választás, akkor a pártok milyen eredményeket érnének el.
- A kínai befektetéseket egyértelműen jónak tartja, szerinte az a fontos, hogy a végeredmény olyan legyen, amely az adott térség hasznára válik. Éppen ezért a kormány csak előnyös szerződéseket köt a kínaiakkal – már Magyarország szempontjából. Kína fontos gazdasági partner, és a magyar kormány mindig is arra fog törekedni, hogy minél több lábon álljon – emelte ki. „Jó egy német befektetés, jó egy amerikai befektetés, jó egy kínai befektetés is” – tette hozzá.
- A Sparral szemben jobb lenne elkerülni a jogi utat, de „ha valaki tesz egy minden alapot nélkülöző valótlan és sértő állítást, akkor azért valamilyen formában elégtételt kell venni” – véli. Az még kérdés, hogy magyar vagy nemzetközi bíróságra, de bíróságra viszik az ügyet, mert a Spar vezére nem kért bocsánatot.
- A kínaiakkal való együttműködés a miniszter szerint Európa érdeke, hiszen amíg 20 évvel ezelőtt az Európai Unió GDP-je ötszöröse volt a kínaiénak, ma már a kínai magasabb. „Ez jól mutatja, hogy a világ változott”, ehhez pedig alkalmazkodni kell. Míg Európa 30 százalékkal növelte a GDP-jét, addig Amerika 80-nal, Kína pedig 700 százalékkal.
- Ha Kína és az Egyesült Államok között kell választania, akkor Gulyás a NATO-t és az Európai Uniót választja, bármilyen is a hangulat jelenleg. Ezeknek a szövetségeknek a tagjai vagyunk, és jelenleg így járunk legjobban. Viszont „kereskedelmileg Kína egészen kiemelkedő súlyú ország”.
- Úgy véli, hogy a migrációs paktum elfogadhatatlan, hiszen a migrációt nem tartja távol Európától, „sőt újabb és újabb hullámokat indít”. Sem fizetni, sem befogadni nem fogunk. „Csak abban bízhatunk, hogy Magyarországnak a következő években és évtizedekben is olyan kormánya lesz, amelyik legalább ezt az országot és ennek az országnak a határait meg tudja védeni” – zárta a beszélgetést a miniszter.
A teljes beszélgetés alább hallgatható végig: