A szívférgesség továbbra is a kutyák egyik legádázabb ellensége. Az állatorvosok tapasztalatai alapján 1-2 százalékkal emelkedhetett a szívférges kutyák száma, azaz a hazai kutyapopulációnak jelenleg átlagosan 6-7 százaléka fertőzött. Május 10-e a szívférgesség napja Magyarországon, aminek alkalmából május 6. és 10. között ezer kutya ingyenes szűrését biztosítja az Elanco országszerte 48 helyszínen.
A szívférgességet egy fonálféreg okozza. A szívférgek 6–9 hónapos korukban lesznek ivarérettek, ezután kezdenek el szaporodni, azaz a nőstény férgek pici lárvákat (mikrofiláriákat) bocsátanak a véráramba. Ezután a mikrofiláriák hosszú ideig elélhetnek a vérkeringésben, várva a köztigazda szúnyogok csípését. A szúnyogokban ezekből a pici élőlényekből, kedvező hőmérsékleti viszonyok között, vedlések révén kialakulnak az úgynevezett fertőző lárvák, amelyeket vérszíváskor egy másik kutya vérébe tudnak átvinni. A nevével ellentétben azonban nem a szívben, hanem elsősorban a tüdő nagy ereiben élnek, a szívbe már a nagyon előrehaladott állapotban juthatnak el – írja sajtóközleményében az Elanco gyógyszergyártó vállalat.
Fok Éva állatorvos, parazitológus elmondta, hogyan védhetjük meg négylábú kedvenceinket: a prevenció a kulcs a harcban. Kiemelte, hogy bár átfogó országos kutatás jelenleg nem áll rendelkezésre, az állatorvosok tapasztalatai és a kutatások alapján 1-2 százalékkal emelkedhetett a szívférges kutyák száma, azaz a hazai kutyapopulációnak jelenleg átlagosan 6-7 százaléka lehet fertőzött. A fertőzés terjedésének egyik oka, hogy a szúnyogok elleni védekezés nem minden esetben megfelelő, gyakran csak a kifejlett szúnyogokat pusztítják el a gyérítéskor, és a vizes területeken megmaradnak a szúnyoglárvák. Másrészt az állatok utaztatása is növelheti a kockázatot, ugyanis a déli országrészeken és a Tisza bizonyos területein magasabb a fertőzöttségi ráta, ami szintén elősegítheti a terjedést.
Magyarországon márciustól szeptember végéig kiemelten fontos a szúnyogok elleni védekezés. A prevenciónál figyelembe kell venni, milyen tartási körülmények között van az állat, és ha víz melletti területen lakik, akkor érdemes korábban megkezdeni a szúnyogok elleni védekezést – hangsúlyozta a parazitológus. Kiemelte, fontos a következetesség, ha a gazda elfelejti beadni a készítményt időben, vagy kihagy 1-2 hónapot, akkor szükség van vérvételre, hiszen a kutya megfertőződhetett.
Idén már nyolcadik alkalommal indítottuk el a szívférgesség napja alkalmából a kampányunkat, amely keretében május 6. és 10. között ezer kutya ingyenes szűrését biztosítjuk országszerte. A kezdeményezéssel szeretnénk felhívni az állattulajdonosok figyelmét a szívférgesség veszélyeire, valamint a preventív vizsgálatok és kezelések kulcsszerepére
– mondta el Aladics Balázs, az Elanco ügyvezető igazgatója.
A szívférgesség tüneteire általában már nagyon súlyos stádiumban figyelnek fel a kutyatartók, ezért is fontos a megelőzés és a rendszeres, teljesen fájdalommentes szűrővizsgálat minden 6 hónapnál idősebb kutya esetében.
A súlyosan fertőzött állatok jellemzően fáradékonyabbak, köhögnek, a paraziták elzárhatják a légutakat, ezért légzési problémák léphetnek fel. Akár mozgásképtelenné is válhat a kutya, nehézlégzés léphet fel, és jelentős mennyiségű folyadék halmozódhat fel a hasüregben. Ha ezeket a tüneteket észleljük, azonnal forduljunk állatorvoshoz
– hívta fel a figyelmet Fok Éva állatorvos, parazitológus.
A már megfertőződött kutyák kezelése nagyon hosszadalmas, kétéves folyamat, amely igen költséges, akár több százezer forint kiadást jelenthet a gazdának. A teljes gyógyulás lehetséges, de az állatorvos és az állattartó nagyon szoros együttműködésére van szükség. A gyógyulást követően is figyelemmel kell követni a kutya állapotát, mert egy-két féreg maradhat a tüdőben.
Szúnyogok által terjesztett kórokozókról van szó, így a szúnyogok köztigazdaként fontos szerepet töltenek be. A kinti kutyák nagyobb mértékben vannak kitéve a fertőzésnek, de a lakásban tartott állatok sincsenek biztonságban, hiszen a fertőzött szúnyogok ugyanúgy bejuthatnak a lakásba. A macskák és a házi görények ugyanúgy érintettek lehetnek. Sok macskának van légzőszervi vírus által okozott fertőzése, és mire kiderülne a szívférgesség, gyakran elpusztulnak.
A szúnyog nemcsak másik kutyával, hanem emberrel is találkozhat. Ha szívféreg került be a véráramba, akkor eljuthat a tüdőbe, ahol jellemzően elhal, de semmiképp nem fejlődik tovább, mert az ember nem a megfelelő gazdatest. Így nem tud 15-16 centiméterre megnőni és átkerülni a szívbe
– fogalmazott a doktornő, hozzátéve, hogy a tüdőben egy-két góc kialakulhat, amely inkább diagnosztikai problémát okozhat egy tüdőröntgen esetében. „Magyarországon még nem írtak le szívféreg-fertőzöttséget emberben, nincs mitől tartani” – tette hozzá, az Amerikai Egyesült Államokban is, ahol a leggyakoribb a szívférgesség, extrém ritka a fertőzés embernél.