Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy interjúban a magyar munkaerőpiac helyzetéről, valamint egy hosszú távú, közmegegyezésen alapuló bérfelzárkóztatási programról beszélt.
Parragh László az ATV Egyenes beszéd című műsorában úgy vélekedett, hogy az elektromos autókra történő átállás lassabb lesz, egy autó átlagéletkora 18-20 év, így nem lehet elvárni, hogy egyik pillanatról a másikra lecserélődjön a gépjárműpark.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott, hogy az akkumulátorgyárak csak akkumulátorokat gyártanak, miközben egy autógyártó átállhat akár a robbanómotorokra is, van módosítási lehetősége. Magyarország helyzetéről úgy fogalmazott, hogy a természeti erőforrásaink szerények, ami rendelkezésünkre áll, az a víz és a humán tőke.
Parragh László kifejtette, már nem annyira feszes a munkaerőpiac, de kétségtelen, hogy fogy a munkaerő, és a korosztályok előrehaladtával egyre kevesebb munkavállalóval lehet számolni, még akkor is, ha a foglalkoztatási rátát lehet emelni.
Az ideális a fehér bőrű, keresztény kultúrájú, európai gondolkodású munkaerő importja lenne
– fogalmazott az iparkamara elnöke, hozzátéve, hogy ez a munkaerő „kifogyott”, a Balkán kifogyott, Ukrajna munkaképes lakosságának jó része elmenekült, ezért marad a Távol-Kelet.
A Nyugaton munkát vállaló magyarok hazacsábításának lehetőségéről Parragh László elmondta, a bér fontos motivációs eszköz, nem fogják tudni megkerülni, hogy olyan bérfelzárkóztatási programot alakítsanak ki, ami közmegegyezés mentén, hosszú távon képes arra, hogy a magyar béreket közelebb vigye a nyugat-európai bérekhez, mert hiába történik itthon 10-20 százalékos emelés, ha közben magasabb bázisról emelkednek az osztrák bérek is.
Parragh László megjegyezte: lehet olyan álmokat kergetni, hogy 2030-ra utolérjük Ausztriát, de a realitásból kell kiindulni.