A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közölte a 20. heti járványadatokat, amelyekből kiderült, hogy a héten 114 790 fő fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, de a közeljövőben nem várható sem a COVID-19, sem az influenza esetszámok emelkedése.
Május 13. és 19. között az országban 4800 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 114 790 fő akut légúti fertőzés tüneteivel – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.
A huszadik héten orvoshoz fordult betegek korcsoport szerinti megoszlása az alábbiak szerint alakult:
A 20. héten akut légúti megbetegedés halmozódásáról nem érkezett jelentés. Laboratóriumi vizsgálattal igazolt, influenzavírus által okozott megbetegedést Budapest és Csongrád-Csanád vármegye területén diagnosztizáltak.
A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján a huszadik héten 80 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 10 fő részesült intenzív/szubintenzív ellátásban. A kórházi ápolást igénylő 80 SARI-beteg közül 1 főnél influenza, 2 főnél RSV, 3 főnél a SARS-CoV–2 vírus állt a megbetegedések hátterében.
A szennyvizek SARS-CoV–2 koncentrációja országos szinten a 20. héten is alacsony koncentrációértékek mellett stagnál. A minták többségénél a SARS-CoV–2 örökítőanyag koncentrációja a kimutatási határ alatti, azonban Budapest mindhárom szennyvíztisztító telepéről származó minta, valamint Békéscsaba, Kaposvár, Pécs és Zalaegerszeg vonatkozásában enyhe emelkedő tendencia tapasztalható. Az előző heti adatokhoz képest csökkenés észlelhető Szeged és Szekszárd, valamint Miskolc esetében.
Az NNGYK szerint a COVID–19-esetszámok emelkedése a közeljövőben nem várható.
A szennyvízmintákban országos átlagot tekintve 2024 januárjában szinte kizárólagossá vált a JN.1 variáns (a BA.2.86 alvariánsa), ezzel párhuzamosan az egyéb leszármazási vonalak örökítőanyaga a minták többségében a kimutatható szint alá csökkent. Az azonos időszakban vizsgált szennyvízminták variánsmegoszlása jó egyezést mutat a klinikai mintákban tapasztalt aránnyal.
Februártól a SARS-CoV–2 örökítőanyag koncentrációjának folyamatos csökkenése miatt a szennyvízminták már nem bizonyultak alkalmasnak variánsvizsgálatra, a variánsok relatív gyakoriságának megállapításához. A variánsvizsgálatok − elégséges víruskoncentráció esetén – folytatódni fognak.
Az influenza A örökítőanyag koncentrációja országos átlagban a 20. héten is stagnál. Mindegyik vizsgált mintában kimutatási határ alatti az influenza A vírus örökítőanyagának koncentrációja, így az influenza-esetszámok emelkedése a közeljövőben szintén nem várható.