Index Vakbarát Hírportál

Felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek egy szakorvost, miután meghalt a betege

2024. május 30., csütörtök 11:51

Halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt szabott ki felfüggesztett szabadságvesztést a Szigetvári Járásbíróság két műtőssegédre és egy szakorvosra, amiért egy műtéten fertőtlenítőszert használtak sóoldat helyett, és a beteg meghalt.

A Pécsi Törvényszék csütörtöki közleményében azt írta, hogy a két műtőssegéd 2020 májusában egy nőgyógyászati laparoszkópiás operációra készülve a műtő fertőtlenítéséhez egy eredetileg fiziológiás sóoldatot tartalmazó, felcímkézett üvegben hozta a fertőtlenítőszert a raktárból. Az üvegeket a műtéthez szükséges eszközöket tartalmazó, a helyiség előterében lévő asztalra helyezték, majd erről mindketten megfeledkeztek.

Másnap az operáció alatt fiziológiás sóoldat használatára volt szüksége a vádlott szakorvosnak és a két műtőssegédnek, de a műtőasztalra helyezett fertőtlenítőszert tartalmazó üveget használták fel tévedésből.

A műtétet követően észlelték a tévedést, amikor az egyik műtőssegédnek eszébe jutott, hogy a két szert felcserélték.

Mindezt jelezték a műtétet végző szakorvosnak is, aki azonban ahelyett, hogy szólt volna az osztályvezető főorvosnak, és reoperációt kezdeményezett volna, a cserét elhallgatta. A kezelt beteg másnapra rosszul lett, meg kellett műteni, azonban a szakorvos akkor sem jelezte a műtétet végző orvosnak, hogy az előző napi műtéten fertőtlenítőszert használtak a sóoldat helyett.

A Szigetvári Járásbíróság mindhárom vádlottat halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt mondta ki bűnösnek. A bíróság az egyik műtőssegédre kettő év – négy évre felfüggesztett – fogházbüntetést, a másikra nyolc hónap – egy évre felfüggesztett – fogházbüntetést, míg a szakorvosra másfél év – négy évre felfüggesztett – fogházbüntetést szabott ki. A súlyosabb büntetésben részesülő műtőssegédet és a szakorvost emellett két-két évre eltiltották foglalkozásuk gyakorlásától is.

Az ügyész, a vádlottak és védőik három munkanapot tartottak fenn a fellebbezés esetleges bejelentésére, így az ítélet nem jogerős.

Rovatok