A tavalyi évhez hasonlóan 60 ezer tonna körüli meggytermés várható idén Magyarországon, Lengyelországban azonban a tavaszi fagyok súlyos károkat okoztak az ültetvényekben. Takács Ferenc, a FruitVeb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke szerint a lengyel feldolgozóipar is megjelenhet a magyar piacon, ami okozhat egy kis felfordulást a hazai feldolgozóiparban.
A meleg tavaszi időjárás miatt körülbelül két héttel előbb érik, így rövidesen nagyobb mennyiségben elérhető lesz a magyar meggy a boltokban – írta az Infostart.
„Két héttel korábban, már a múlt héten kezdődött, és jelenleg is tart az érdi bőtermő betakarítási szezonja, ami az egyik legfőbb meggyfajtánk” – mondta Takács Ferenc, a FruitVeb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke az InfoRádióban.
Takács Ferenc kiemelte, hogy nagyon jó minőségű az idei meggytermés.
A tavaszi fagyos periódust átvészelték az ültetvények, így a tavalyi évhez hasonló közepes-jó termést tudnak a gazdák betakarítani
– mondta a szervezet alelnöke.
Elmondása szerint bár az elmúlt hetek viharos napjai helyi szinten sok helyen kárt okoztak az ültetvényekben, de országos és globális szinten nem keletkezett ilyennemű kár.
A FruitVeb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnökétől azt is megtudtuk, hogy az elmúlt évek átlagos meggytermése 60 ezer tonna körül alakult, tavaly 57 ezer tonna volt. Szerinte idén is hasonló termés várható, de pontos adatokat csak a szezon után lehet mondani.
Megtudtuk azt is, hogy a meggy 95 százalékban feldolgozott formában kerül a fogyasztók asztalára. A legfontosabb feldolgozók a meggybefőttgyártók, üvegben kerül a gyümölcs a boltok polcaira. A második legjelentősebb a fagyasztóipar, ami az elmúlt években egyre nagyobb szerephez jutott. Ezeket követi a léipar és a szeszipar. Vélekedése szerint a magyar meggy 80 százalékban a hazai feldolgozóiparhoz kerül.
Takács Ferenc elmondta, hogy bár Magyarországon nem érte a termést jelentős fagykár, ez nem mondható el Európa jelentős meggytermesztő országaira, ahol viszont súlyos károk keletkeztek. Lengyelországban például, amelynek éves termésátlaga 160-180 ezer tonna, tehát a magyar mennyiség háromszorosa, a termés 40-60 százalékos visszaesése várható. Kiemelte, hogy ez azt jelenti, egy teljes magyarországi termésmennyiség hiányzik az ottani piacról, ez pedig olyan helyzetet teremtett, hogy a lengyel feldolgozóipar is megjelenik vásárlóként a magyar gazdaságokban. Szerinte nincs kizárva, hogy ez a magyarországi feldolgozóipar számára is okoz némi gondot.