A családi szocializáció hiányában szenvedők és a társas környezettől izolált fiatalok csatlakoznak leggyakrabban a szélsőséges ideológiát valló szervezetekhez azért, hogy ők is terrortámadást kövessenek el. Ha egy fiatalnak nincsen megfelelő értékítélete, nincsen megfelelő támasza vagy bázis mögötte, akkor az ideológiák könnyen eltérítik, ahogy egy 21 éves férfit is, aki néhány éve a Balaton partján akart a tömegbe hajtani.
Rengeteg fiatal használja azokat a közösségi platformokat, amelyeken keresztül a szélsőséges ideológiához kötődők próbálnak befolyásolni fiatalokat azért, hogy csatlakozzanak a közösségükhöz. A közelmúltból magyar példákat is találni.
A TEK-et áprilisban egy külföldi partnerszolgálata értesítette arról, hogy egy magyarországi mecsetben tervezett támadásról észlelték ismeretlen személynek a bejegyzését egy videómegosztón – írta a police.hu. A TikTokra feltöltött hajnali bejegyzést egy másik követte, amelyben a felhasználó arról adott tájékoztatást, hogy négyórányi autóbuszos utazása után a támadást élőben fogja közvetíteni a közösségének.
A 15 ÉVES ÉRDI FIÚ KÖZÖSSÉGI PLATFORMJÁrÓL KIDERÜLT, HOGY KÖVETŐJE ANNAK AZ AUSZTRÁL FÉRFINAK, AKI 2019 MÁRCIUSÁBAN 51 EMBERT ÖLT MEG ÚJ-ZÉLANDON, aMIKOR KÉT MECSETET MEGTÁMADOTT, ÉS CSELEKMÉNYÉT ÉLŐBEN KÖZVETÍTETTE.
A TEK műveleti egysége a súlyos bűncselekményt megelőzte, a fiatalt végül Kazincbarcikán fogták el.
A Terrorelhárítási Központ akadályozta meg néhány éve, hogy egy 21 éves fiatal robbantásokat hajtson végre a labdarúgó-Európa-bajnokság magyar helyszínén. A kecskeméti férfi magát iszlamistának vallotta, a véres akciót a Terrorelhárítási Központ felderítői akadályozták meg, akik egy kecskeméti kertvárosban fogták el a férfit. Több magyarországi helyszínen tervezett robbantásokat, a Balatonon az volt a terve, hogy a turisták közé hajt autójával.
A fiatal férfi a darkweben csetelt iszlám radikálisokkal, és így sodródott a szélsőségesek közé. A férfitól lefoglalt robbanószerkezet mellett valószínűleg kép- és hangfelvételek is lehettek a hatóság birtokában, amelyek a szélsőséges iszlamista nézeteket valló, robbantássorozatra készülő férfi tevékenységét dokumentálták.
Több tényező is befolyásolja ezeknek a fiataloknak az életét – hangsúlyozta Kitanics Márk, klinikai szakpszichológus. Az igazságügyi szakértő szerint az egyik a szocializáció, amely az az érték, amit a család átadott a gyermek számára. Ha nincs megfelelő értékátadás, akkor teljesen természetes, hogy a gyermekeket valamilyen ideológiával egy adott értékítélet felé lehet terelni.
A németországi tapasztalatok azt mutatják, hogy a szélsőséges ideológiát valló szervezetek elképesztően aktívak a közösségi felületeken. Ilyen a TikTok, vagy azok a platformok, ahol a gyermekek vagy a fiatalok nagyon gyakran fent vannak, így könnyen elérhetők.
Ha egy fiatalnak nincsen kellő értékítélete, nincsen megfelelő támasza vagy bázis mögötte, akkor az ideológiák könnyen eltérítik őket. A szakember szerint ezek a fiatalok nemcsak a családi szocializációban szenvednek hiányt, általában azok kezdik keresni az ideológiákat, akik társas környezetükben izolálódtak, mert kitaszították őket, vagy nem tudnak csatlakozni a közösséghez.
Valamilyen pszichés viselkedési zavar is állhat a háttérben
– mondta Kitanics Márk. Azok a fiatalok, akik gyakran gondolkodnak terrortámadások elkövetésén, a társadalom szélére kerültek, és nem találnak olyan közösséget vagy olyan személyt, akivel egyébként érintkeznének. A szakértő vizsgált olyan fiatalt, aki szélsőséges ideológiát valló közösséghez kötődött, és azt tervezte, hogy más fiataloknak az életét fogja kioltani. Ő már olyan mértékben szorult a társadalom perifériájára, hogy senkivel nem tartott kapcsolatot, csak a közösségi platformon keresztül, így ki sem mozdult a szobájából.
A szülőnek lenne a kötelessége, hogy megakadályozza, ha gyermeke rossz irányba megy, vagy legalább felismerje a fiatal megváltozott viselkedését, ám ez gyakran elmarad, mert a szülő a munkára koncentrál a gyermek helyett – mondta Kitanics Márk. A fiatalok gyakran ideológiai buborékba kerülnek, így senki nincs, aki megmutatná nekik, mi is a racionális. A klinikai szakpszichológus nem gondolja azt, hogy minden esetben szakember segítsége szükséges, mert adott esetben a szülő is meg tudja oldani a problémát, helyes kommunikációval.
Csonka családok gyermekei vagy olyan gyerekek az elkövetők, akikkel senki nem foglalkozik.
Ezeknek a fiatalok a gondolkodása sokszor felelőtlen és infantilis, ugyanakkor a szakember segítségével, megfelelő terápiával erősíthető a felelősségérzet, és változtatható a gondolkodásmód. Nem a videójáték a felelős, hanem a család, aki a periférián hagyja a fiatalokat – összegezte Kitanics Márk.
(Borítókép: Németh Emília / Index)