Itt a nyár, itt a nagy szabadságolások időszaka. Nem mindegy, hogy mikor vehetjük ki a szabadságot, és mennyi időre mehetünk el nyaralni. Cikkünkben bemutatjuk a szabadság kiadásának jogszabályi változásait, és néhány munkajogi tévhitet igyekszünk eloszlatni.
A Munka törvénykönyve értelmében a munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll. Az alapszabadság mértéke egységesen évente húsz munkanap. A munkavállaló az alapszabadságon felül az életkorára, a gyermeknevelés érdekében, továbbá egészségügyi okokra, a munkavégzéssel járó egészségügyi kockázatokra tekintettel pótszabadságra is jogosult.
Életkor után járó pótszabadság először abban az évben jár a munkavállalónak, amikor a meghatározott életkort betöltötte:
A gyermeket nevelő munkavállalónak – akár férfi, akár nő – a 16 évesnél fiatalabb
Ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos, a pótszabadság fogyatékos gyermekenként további két munkanappal növekszik. Az együtt élő szülőknél a pótszabadság mindkét szülőt megilleti. A pótszabadságra való jogosultság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti. Még valami: ha a munkavállaló év közben válik jogosulttá a gyermeknevelési pótszabadságra, akkor neki az évre járó teljes pótszabadság jár, mert a törvény nem szabja feltételül ehhez a munkavégzés időtartamát. Például annak a 40 éves szülőnek, aki három, 16 évesnél fiatalabb – köztük egy fogyatékos – gyermeket nevel, 36 (20 + 7 + 7 + 2) munkanap szabadság jár.
Az apát a gyermeke születése után pótszabadság, az úgynevezett apasági szabadság illeti meg. Az apa gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig 10 munkanap szabadságra jogosult. Az apasági szabadság mértéke 2023-ig öt, míg ikergyermekek születése esetén hét munkanap volt.
Az apasági szabadság az anyával és az újszülöttel való együttlétet, a kötődés elősegítését szolgálja, ezért ezt a kedvezményt viszonylag rövid határidőn belül, a szülést követő két hónapon belül igényelheti az apa.
ezt a pótszabadságot kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni.
Azonban erre is érvényes az az általános szabály, hogy az apának az igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt kell bejelentenie. Az apasági szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik, vagy meghal.
2023. január 1-jétől felhatalmazást kapott a kormány, hogy rendeletben állapítsa meg a gyermek születése esetén az apát megillető apasági szabadság igénybevételére és annak díjazására vonatkozó szabályokat. Nos, a munkavállaló az apasági szabadság első öt munkanapjára távolléti díjra, a 6. munkanapjától viszont csak a távolléti díj 40 százalékára jogosult.
Az alapszabadságon felül öt munkanap pótszabadság jár:
Továbbá 2023 óta létezik a gondozói munkaidő-kedvezmény, amely sok tekintetben hasonlít a pótszabadsághoz, ezért gondozói szabadságnak is nevezik. A munkavállaló évente legfeljebb öt munkanapra mentesülhet a munkavégzés alól a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozójának vagy a vele közös háztartásban élő személynek nyújtott személyes gondozás céljából. A kedvezményt a jogosult kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell biztosítani. A súlyos egészségi ok fennállását és a gondozás indokoltságát a gondozott kezelőorvosa igazolja. A munkaidő-kedvezmény időtartamára nem jár távolléti díj.
A munkajogi tévhitek egy legrégebbike, hogy részmunkaidős foglalkoztatottaknak arányosan kevesebb szabadság jár.
Ez nem igaz!
A részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak ugyanannyi szabadság jár, mint a teljes munkaidőben dolgozónak. A munkaügyi bíróságok már számtalan ítéletükben megerősítették, hogy a részmunkaidőben alkalmazott munkavállalónak is az általános szabályok szerint jár az alap- és pótszabadság.
Sőt, ha valakinek több részmunkaidős munkaviszonya van, akkor mindegyik munkaviszonya után jár a szabadság. Vagyis akinek két négyórás munkaviszonya van, mindegyikben húsz-húsz nap az alapszabadsága. Azt is jó tudni, hogy ha az egyik munkaviszonyában éppen szabadságon van, nem mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól a másik munkaviszonyában.
2024. január 1-jei hatállyal változott a szabadságok kiadásának szabályozása. Ennek lényege: a gyermek(ek) utáni pótszabadságokat is a munkavállaló kérése szerinti időpontban kell kiadni. Ez pedig azt jelenti, hogy nemcsak évente hét szabadságnapot és a szülői szabadságot kell a munkavállaló kérése szerint kiadni, hanem a gyermek(ek) utáni pótszabadságot is.
A Munka törvénykönyve 122. § (1) bekezdése általános szabályként kimondja:
A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni.
Ugyanennek a paragrafusnak a (2) bekezdése hozzáteszi:
A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben – a szabadságként kiadott napon túl – a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.
Felmerül a kérdés: keresztbe tehet-e a munkáltató a dolgozója szabadságának?
Igen.
2023 óta a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén
Csekély vigasz, hogy a munkáltató köteles megtéríteni dolgozójának a kiadás időpontjának módosításával vagy a szabadság megszakításával összefüggésben felmerült kárt és költségeket. A szabadság megszakítása esetén a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.
(Borítókép: Jászai Csaba / MTI)