Index Vakbarát Hírportál

Szalmonellás terméket hívott vissza az Auchan, súlyos tüneteket okozhat

2024. július 13., szombat 08:32

Szezámpasztát hívott vissza a Nébih július 12-én szalmonellafertőzés veszélye miatt. Az érintett termék árát blokk nélkül visszatérítik az Auchan üzleteiben. Elfogyasztása esetén hasmenés, hányás és magas láz jelentkezhet.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteken szalmonella jelenlétének veszélye miatt visszahívta az Auchan által forgalmazott „Alez Tahini 160 gramm” nevű terméket. 

A hivatal kéri a vásárlókat, hogy – amennyiben vásároltak a tahiniből – semmiképp se fogyasszák azt el. Az érintett termék az Auchan áruházakba visszavihető, a szezámpaszta árát blokk nélkül is visszatérítik. Az üzletlánc a visszahívásról a honlapján tájékoztatta vásárlóit.

A szalmonellózis a szalmonellabaktériumok által okozott fertőző megbetegedés. Ezek a baktériumok leggyakrabban élelmiszerrel, ritkábban vízzel vagy piszkos kéz közvetítésével kerülnek a szervezetbe.

Jellemző tünetei a hasmenés, hányás, magas láz, enyhébb esetben csak hőemelkedés, levertség tapasztalható, de a fertőzés tünetmentes is lehet. A tünetek általában a szennyezett étel elfogyasztását követően 1-2 napon belül (6-48 óra) jelentkeznek, de akár ennél hosszabb lappangási idő is lehetséges.

A szalmonella az élővilágban nagyon gyakori, az egészségesnek látszó élőlények (rovarok, hüllők, madarak, emlősök és az ember) bélrendszerében is előfordul. A kórokozó a beteg vagy tünetmentes fertőzött személy vagy állat székletével, illetve tojással kerül a külvilágba. A levágott állatok húsán is előfordul.

Leggyakrabban a nyers vagy nem eléggé átsült hús és tojásételek közvetítik a kórokozót, de gyakorlatilag bármilyen ételre rákerülhet külső szennyezéssel nyersanyagról, eszközről, személyről vagy állatról. A szalmonellabaktériumokat az alapos sütés-főzés elpusztítja.

A megbetegedés a kisgyermekekre, idősekre, legyengült szervezetűekre különösen veszélyes lehet. A fertőzötteknél nem minden esetben lépnek fel panaszok. Mind a tünetmentes fertőzöttek, mind a gyógyult betegek egy ideig még üríthetik a baktériumot. Ha valaki beteg, vagy vele egy háztartásában élő személy megbetegedett, különösen ügyeljen az alapos kézmosásra, kézfertőtlenítésre – hívta fel a figyelmet a Nébih

Rovatok