Kedden sem csillapodik a hőség, az idei nyár eddigi legforróbb napja jöhet, és az abszolút melegrekord is megdőlhet. A HungaroMet Zrt. a legmagasabb, piros fokozatú figyelmeztetést adta ki a hőség miatt tíz vármegyére. Extrém erős UV-sugárzás várható, a nagy melegben könnyen hőgutát vagy napszúrást kaphatunk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 35 és 42 fok között alakul.
Kedden az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett sok napsütés várható és a déli óráktól főleg a Dunántúl keleti felén, valamint az Északi-középhegységben számítani kell záporok, zivatarok kialakulására. A zivatarokhoz elsősorban felhőszakadás és viharos széllökések társulhatnak. A déli, délkeleti, majd este a Dunántúl északnyugati részén az északira forduló szelet helyenként élénk lökések kísérhetik.
Hajnalban 20 és 25 fok közötti idő várható, míg délután 35 és 42 fok között alakul a hőmérséklet. A zivatarosabb tájakon ennél pár fokkal alacsonyabb maradhat a maximum.
Az idei nyár eddigi, ha nem a legforróbb napja jöhet kedden. Az abszolút melegrekord is megdőlhet. A HungaroMet veszélyjelzése szerint magas középhőmérséklet miatt másodfokú, narancssárga riasztás van érvényben Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Heves, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Vas, Veszprém és Zala vármegyékre. A napi középhőmérséklet 27 fok felett alakulhat.
A legmagasabb, piros fokozatú figyelmeztetést adták ki a hőség miatt Pest, Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Fejér, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Tolna vármegyékre. Az érintett területeken a napi középhőmérséklet 29 fok felett alakulhat.
Az előrejelzés szerint zivatarok kialakulására is van esély, így az egész országra kiterjedő elsőfokú, citromsárga figyelmeztetés van érvényben.
Kedden tetőzik a hőség, a nagy meleg miatt többek között migrén, fáradékonyság, vérnyomás-ingadozás, rosszullét, fáradékonyság is előfordulhat.
Az éjszakák is egyre melegebbek lesznek, emiatt sokaknál fordulhat elő alvászavar és álmatlanság. Extrém erős lesz az UV-sugárzás. A legmelegebb órákban (10 és 16 óra között) ne tartózkodjunk huzamosabb ideig a szabadban, mert könnyen hőgutát, napszúrást kaphatunk – derül ki az Időkép orvosmeteorológiai előrejelzéséből.
Az idei június középhőmérséklete a HungaroMet mérései alapján Magyarországon átlagban 21,6 fok volt, ami 1,8 fokkal haladja meg az 1991–2020-as klímaátlagot, és az ötödik legmelegebb június lett 1901 óta, de soha ilyen meleg első fél évet nem regisztráltak még Magyarországon, mint idén – emelte ki az MCC kötelékébe tartozó Klímapolitikai Intézet.
Mint írták, júniusban átlagosan a globális átlaghőmérséklet is 1,5 fokkal haladta meg az iparosodás kezdete óta tartó hivatalos mérések eredményeit, így már 13. hónapja dőlnek meg világszerte a hőmérsékleti rekordok.
Még csak július közepe van, de már a második intenzív hőhullám tombol Közép- és Kelet-Európában, nem beszélve Dél-Európáról. Hozzátették, hogy az éghajlatváltozás egyik nyilvánvaló jele térségünkben a magas hőmérsékletekkel járó szélsőségek gyakoriságának növekedése.
A Klímapolitikai Intézet szerint míg a hetvenes–nyolcvanas években országos átlagban nem voltak intenzív hőhullámok, ma már a nyarak és a kora őszök velejárói. Korábban az északi és a hegyvidéki tájainkon nagyon ritkák voltak a hőhullámok, és csak az Alföldön voltak a legextrémebb években, ma már vannak olyan évek (2012, 2021, 2022, 2023), amikor meghaladta a 15 napot a hőhullámos napok száma.
A jövő ennél viszont még lesújtóbb: ha a jelenlegi módon folytatja az emberiség az üvegházhatású gázok kibocsátását, úgy
A MAINÁL 12-13-SZOR TÖBB TARTÓS HŐHULLÁMOS NAPRA SZÁMÍTHATUNK A SZÁZAD VÉGÉIG ORSZÁGOSAN,
sőt az Alföldön elérheti az évi 40-50 napot is a számuk, úgy, hogy a nyár mint évszak akár 5-6 hónapra is növekedhet.
Időjárás-előrejelzésünk folyamatosan frissül, ha további részletekre kíváncsi (helyi adatok, orvosmeteorológia, közlekedésmeteorológia,
(Borítókép: Mohai Balázs / MTI)