Négy év után ismét bevezették a horvát autópályákon a nyári tarifát, ami azt jelenti, hogy a kapuknál tíz százalékkal többet kell fizetni a sztrádák használatáért. A benzinár viszont hasonló a hazaiéhoz, sőt a dízel még olcsóbb is. A tengerparti kisboltokban drágábban, a szupermarketekben kedvezőbb árakon vásárolhatunk élelmiszert. A vendéglői árak idén nyáron tovább emelkedtek, és most már a csillagos eget ostromolják. Legolcsóbban a parti büfékben étkezhetünk. A strandkellékekért, vízi sporteszközökért pedig hagyományosan sokat kérnek. A helyszínen jártunk utána a horvát tengerparti áraknak.
A legtöbb horvátországi kútnál július 30-án a 95-ös benzin literje 1,55 euróba (612 forintba) került, míg egy liter dízel jellemzően 1,45 euróba (573 forintba). Az aktuális árakat itt lehet megnézni.
Mint azt megírtuk, a horvát sztrádákon egyelőre maradnak a kapuk, ráadásul július 1-jétől ismét bevezették a nyári tarifát, így szeptember 30-ig tíz százalékkal magasabbak az útdíjak. A horvát autópályákat kezelő vállalat (HAC) szerint azért van szükség a nyári tarifára, mert az egész évi forgalom 40 százaléka a nyári hónapokra tevődik, emiatt jelentősen emelkednek ilyenkor a karbantartási, a biztonsági, a felügyeleti és a forgalomirányítási költségek is.
A szezonális díjakat egyébként 2017-ben vezették be, de az elmúlt négy évben a koronavírus-járvány, majd a gazdasági válság miatt nem alkalmazták.
Összegyűjtöttük, hogy most hol és mennyit kell fizetni a sztrádák használatáért. Az oda-vissza út természetesen a feltüntetett díj kétszerese lesz. Például a Peljesac-félszigetig az autópályadíj 40,1 euróba (15 830 forint), összesen 80,2 euróba (31 660 forint) kerül.
Határátlépés után
Rijeka és Isztria
Kvarner-öböl szigetei
Dalmácia
Horvátországban is alapszabály: kisebb bolt, magasabb ár, nagyobb bolt, alacsonyabb ár. A Konzum, a Lidl, a SPAR, a Tommy vagy a Plodine pénztárainál kevésbé érheti meglepetés a vásárlót, és jó eséllyel valamilyen „akcijába”, kisebb-nagyobb árengedménybe is belefuthat.
Krk szigeten például a hazai Coop üzletlánchoz hasonló Trigovina (hrvatski nacionalni lanac – horvát nemzeti üzletlánc) 77 üzletében lehet élelmiszert és háztartási cikkeket vásárolni. Ezek a boltok a legkisebb halászfalvakban is megtalálhatók. Néhány élelmiszer a kínálatukból:
Egy szupermarketben jellemzően a következő árakkal találkozhatunk:
Míg a bolti árak többé-kevésbé a hazaiakéhoz hasonlóak, az éttermi cechek rendkívül borsosak lehetnek. A népszerű, forgalmas tengerparti településeken (például Crikvenicában, Splitben, Dubrovnikban vagy Rovinjban) jóval drágábbak az éttermek, mint a kisebb, kevésbé felkapott helyeken. Különösen ott étkezhetünk olcsóbban, ahol több étterem, vendéglő és konoba verseng egymással a vendégekért.
Ha viszont nincs komoly konkurencia, akkor bizony vastagon fog a fizetőpincér tolla, illetve a mobil terminálja. Íme példaként néhány fogás egy krki (Čižići) tengerparti vendéglő étlapjáról:
A tengerparti büfékben alacsonyabb árakkal találkozhatunk. Mindenképpen érdemes fagylaltozni: nemcsak finom édességet kapunk, hanem egy hazai gombóc áráért jóval nagyobb adagot is. Jellemző büféárak:
[…] Idén változott a menetrend (így a jó) és a régóta szeretett és régóta nem látott Opatijába (k.u.k. nyelven: Abbáziába) vitt utunk a párommal, részben orvosi javallatra. Hírneves klímájú, patinás gyógyüdülő. Indulás előtt kitűnő horvát barátom lelkünkre kötötte, hogy feltétlenül menjünk el egy bizonyos vendéglőbe, mely a horvátországi csúcslistán szerepel. Persze, majd megkeressük. Egyik este párommal elhatároztuk, hogy nagyot gyalogolunk, a tengerparton tizenegy kilométer hosszan kanyargó fantasztikus sétányon, egészen Voloskóig, az egykori halászfaluig, ahol majd jól bevacsorázunk. A bárkaringató kis kikötőben sorjázó, hangulatos vendéglők közül kinéztünk egy szimpatikusat, és valóban jól bevacsoráztunk. Már a rendelés előtt hozott ízelítő tálka finom volt: kis hal, sült padlizsán, tégelyben rizses besamel-költemény. Előételnek, életemben először, kipróbáltuk, milyen a „risotto nero”. Ez a rizottó valóban fekete, mert a tintahal tintájával ízesítik. És még nyilván sok egyébbel, mert ízvilága meglepően rafinált. Most már sajnálom, hogy évtizedeket vesztegettem el az életemből tintás rizottó nélkül. Ezentúl igyekszem pótolni. Főételnek tengeri dévérkeszeget ettünk (legalábbis azt hiszem). Mindenesetre roston sült, rendkívül ízes hal, itt legalábbis. Ugyanis a vacsora minden eleme tökéletesnek mondható, az ételeken kívül a szalvétától a kandeláberig, az elénk tolt halvitrintől, melyből az elkészítendő halat kiválasztottuk, a pincérig. „Na holnap elmegyünk abba a bizonyos oly melegen ajánlott vendéglőbe, az vajon mit tud” – mondtuk hazafelé battyogva a Ferenc József sétányon. A szállodában megnéztük a cédulát: Plavi podrum, azaz Kék Pince – Voloskóban. Ott voltunk. A lottóba mért nem tudunk így beletrafálni?
Megkönnyíti az elszánt magyar pecások dolgát, hogy a horvát Adriára szabadidős horgászati engedélyeket nemcsak a turistákat segítő információs pontokon, hanem a helyi Mezőgazdasági Minisztérium (Ministarstvo Poljoprivrede) honlapján is ki lehet váltani. Háromféle engedély választható:
Az engedély megvásárlását nem kötik semmilyen előfeltételhez vagy horgászvizsgához, hiszen a személyes adatok megadása és a bankkártyás fizetés után az engedélyt azonnal kiküldik a megadott e-mail-címre pdf-formátumban. A dokumentumot ki kell nyomtatni és horgászatnál a megrendeléskor megadott irattal (személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel) együtt magunknál kell tartani.
A horvát hatóságok az illegálisan, engedély nélküli horgászokat 130 euró (51 350 forint) és 660 euró (260 700 forint) közötti bírsággal sújthatják.
(Borítókép: Volosko kikötője. Fotó: Sereg Réka)