Index Vakbarát Hírportál

Bírósághoz fordulhat a szomszédja, ha ezt a hibát elköveti

2024. augusztus 10., szombat 18:05

A növényzet nem veszélyeztetheti a szomszéd ingatlan tetőszerkezetét, nem okozhat sérülést a falakban, ablakokban, nem árnyékolhatja be a szomszédos ingatlan ablakait, udvarát – jelezte cikkében az Economx. Figyelni kell arra is, hogy ne nyúljanak át az ágak a szomszéd udvarába, és a lombozat levelei vagy ágai ne hulljanak át a szomszéd telkére.

Hiába van kertje az embernek, mégsem ültetgethet benne csak úgy összevissza akármit. Ültetés tervezésekor az önkormányzat polgármesteri hivatalában ajánlott információt gyűjteni arról, hogy létezik-e telepítési, ültetési távolságokat meghatározó helyi szabályozás – írja cikkében az Economx.

Ha nincs a telekhatártól, a szomszédos ingatlantól betartandó telepítési távolságokra vonatkozó előírás, akkor magánterületen a következőket kell szem előtt tartani:

A jó kommunikáció a lényeg

A magasra növő, terebélyes fák esetében – ha jogszabály nem áll rendelkezésre – jelezni kell a szomszédnak az ültetési szándékot, mégpedig figyelembe véve az adott növény végső magasságát.

A növényzet nem veszélyeztetheti a szomszéd ingatlan tetőszerkezetét, nem okozhat sérülést a falakban, ablakokban, nem árnyékolhatja be a szomszédos ingatlan ablakait, udvarát. Továbbá figyelni kell arra is, hogy

ne nyúljanak át az ágak a szomszéd udvarába, és a lombozat levelei vagy ágai ne hulljanak át a szomszéd telkére.

Ha a szomszéddal nem sikerül a megegyezés, akkor a helyi önkormányzat jegyzőjéhez lehet fordulni. Ilyen esetben a jegyző egy személyre szabott ültetési távolságot határozhat meg, és ha a döntés valakinek nem kielégítő, az ügy a bíróságon folytatódhat – magyarázta az Economx.

(Borítókép: Fairfax Media / Getty Images)

Rovatok