Több állami intézmény vezetője is pozitív választ adott a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) megkereséseire, amelyekben a hivatal információgyűjtésre vonatkozó kérésekkel fordult a megkeresett szervezetekhez. Az Átlátszó szerint a hatból négy állami szerv pozitív választ adott, köztük a Magyar Nemzeti Bank. Ez utóbbi azért is aggasztó, mert az SZH egyik kérésének teljesítése a banktitok megsértését eredményezné.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) elnöke, Lánczi Tamás március végén hat állami szerv és köztestület vezetőjének küldött levelet, amelyben az Átlátszó-információ szerint Lánczi konkrét kéréseket fogalmazott meg a szervezetek felé.
A tényfeltáró portál cikkében azt állítja, hogy több esetben is olyan igényt fogalmaztak meg, hogy végezzenek folyamatos „szuverenitásvédelmi” információgyűjtést, majd a begyűjtött adatokat továbbítsák a hivatalnak.
Az Átlátszó úgy tudja, hogy négy megkeresett állami szerv, a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) hajlandó együttműködni a hivatallal. Ezzel szemben a Magyar Ügyvédi Kamara és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) visszautasította a kérést.
A kérések túlterjeszkedni látszanak az SZH törvényi felhatalmazásán, amely csak konkrét vizsgálatok esetében kötelezi az állami szerveket arra, hogy tájékoztatást adjanak a hivatalnak
– hívta fel a figyelmet a lap.
Kiemelték, hogy az SZH működését megalapozó törvény nem hatalmazza fel a szervezetet banktitok megismerésére, márpedig a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) küldött több kérés mégis erre irányul.
A lap szerint a Magyar Nemzeti Bankhoz Lánczi Tamás négy kérést intézett, amelyek a következők:
Az Átlátszó úgy tudja, hogy az MNB elnöke, Matolcsy György „válaszában megköszönte a megkeresést, és az együttműködés »konkrét elemeinek kidolgozása érdekében« Farkas Ákoshoz, az MNB felügyeleti koordinációs igazgatójához irányította az SZH-t”. Arra is utalt, hogy együttműködési megállapodás fog létrejönni a két szervezet között.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Szuverenitásvédelmi Hivatalt a fenti állításokkal kapcsolatban. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.