2024. augusztus 16., péntek 20:58 | aznap frissítve
Puskás Péter, az óbudai Fidesz frakcióvezetője pénteki interjújában kijelentette, hogy a harmadik kerületi önkormányzat letartóztatási botránya után új választás kiírására lenne szükség, ahol nemcsak a polgármestert választanák újra, hanem a képviselő-testületet is.
Az lenne a legtisztességesebb, hogyha az alakulóülésen mindenki lemondana – fogalmazott Puskás Péter, a harmadik kerületi Fidesz-frakció vezetője az ATV péntek esti Egyenes beszéd című műsorában, reagálva Kiss László óbudai polgármester pénteki, a Budai Központi Kerületi Bíróság által elrendelt letartóztatására.
Az óbudai kormánypárti politikus, aki a regnáló és újraválasztott városvezető kihívója is volt a 2024-es önkormányzati választásokon, az interjúban arról beszélt, hogy:
- úgy látja, az új választások kérdésében inkább olyan indokokat kellene nézni, hogy „miért ne kéne” kiírni azokat. „Ugye a jelenleg regnáló és egyébként októbertől megválasztott polgármester a mai naptól előzetes letartóztatásban van, az első számú alpolgármester előzetes letartóztatásban van, és egy újonnan megválasztott képviselő szintén gyanúsított, bár ő nincs előzetes letartóztatásban. Tehát három tagja is az újonnan alakuló képviselő-testületnek gyanúsított ebben az ügyben” – fogalmazott.
- Nehezen tudja elképzelni, hogy az új önkormányzat alakulóülésén – ami október 1. és 15. között kell hogy megtartásra kerüljön – a polgármester a börtönből jelentkezzen be videótelefonon, ahogy ezt a tervet „már több helyről” is hallotta. Emellett üres lenne a képviselőként megválasztott alpolgármester helye is, „aki biztos, hogy nem fog tudni ott lenni”, mert az ő letartóztatása október 20-áig meg van hosszabbítva, valamint ott lenne egy képviselő, „aki pedig gyanúsított”.
- A kormánypártok oldalán előfordult esetekkel szemben egy jelentős különbséget lát: azt, hogy „októbertől új önkormányzat van, tehát nem mennek tovább a tisztségek”. Szerinte az alakulóülés legfontosabb témái, az eskük letétele, valamint az alpolgármesterek megválasztása a polgármester jelenléte nélkül nem kivitelezhetők, így nem tud elindulni a ciklus. „Én úgy tudom, hogy ilyen ügy még Magyarországon nem fordult elő, hogy a képviselő-testület megalakulásakor nem tud jelen lenni a polgármester” – mondta.
- Információi szerint a „tavaszi vád” után a vádlottak közül egy valakit szabadlábra helyeztek, akiről úgy véli, hogy vallomást tett Kiss László ellen. „Vélhetően azok az emberek, akiket tavasszal letartóztattak, és akik közül többen kötődnek egyértelműen a baloldalhoz, sőt családi szálak is vannak, azok közül az emberek közül tett valaki terhelő vallomást a polgármesterre” – fejtette ki véleményét.
- Szerinte az egyértelműen látszik, hogy már csak azért sem politikai ügy – ahogyan azt Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke hangsúlyozta –, mert megítélése szerint ahhoz a választások előtt kellene letartóztatni a polgármestert, nem pedig azt követően. „Mert nyilván az lenne hatással a választásokra, hogyha a választási kampányban elviszik a polgármestert” – jelentette ki, felhívva a figyelmet, hogy jelen esetben nem ez történt. „Én ezt nem látom, hogy ebbe hogy lehet belemagyarázni a politikai szálat” – tette hozzá.
- Bár a mostani letartóztatás 30 napra szól, ami még nem éri el az októberi dátumot, a helyzet szerinte kérdésessé akkor válik, ha ezt esetleg meghosszabbítják, ugyanis akkor egyértelműen kijelenthető, hogy Kiss László nem tud fizikailag ott lenni az alakulóülésen. „Mi azt gondoljuk, hogy az lenne a legtisztességesebb, hogyha az alakulóülésen mindenki lemondana, a polgármester és az összes képviselő is, és egy teljes körű új választás kerülne kiírásra, ahol nemcsak a polgármestert választanák újra, hanem a képviselő-testületet is” – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy az új képviselő-testületben a polgármesteren kívül további két képviselő is gyanúsított ebben az ügyben.
Mint azt megírtuk, Zamecsnik Péter, az óbudai polgármester ügyvédje az Indexnek elárulta, hogy ha a bíróság bűnösnek találja Kiss Lászlót hivatali vesztegetés elfogadása miatt, akkor a politikus akár 15 évet is kaphat.