2018 óta megötszörözte hozzájárulását az Európai Űrügynökségnek (ESA) a magyar kormány, így idén 25 millió, jövőre pedig 32 millió euróval járul hozzá a közös európai űrkutatáshoz. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos szerint ezt a magyar szereplők teljesen visszahozzák. A miniszteri biztos ezenkívül egy ambíciózus tervről is beszélt.
Interjút adott Ferencz Orsolya, a Fidesz–KDNP parlamenti képviselője, egyben az űrkutatásért felelős miniszteri biztos az Inforádiónak, amiben többek között szó esett a magyar űrkutatásról, illetve arról, hogy Magyarország mennyivel járul hozzá az Európai Űrügynökség (ESA) munkájához.
Idén 25 millió, jövőre pedig 32 millió euróval járul hozzá a közös európai űrkutatáshoz Magyaroszág, amivel 2018 óta megötszörözte a befizetését.
Ugyanakkor Ferencz szerint ezt teljes egészében visszahozzák a magyar szereplők finanszírozására a közös nagy programokban. Emlékeztetett, ennek köszönhetően a magyar egyetemeknek és tudósoknak lehetőségük nyílik arra, hogy részt vegyenek például az új holdprogramban, vagy a Jupiterhez küldendő szonda projektjében.
Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos elmondta, ez az ESA-ban egy kooperatív együttműködés, azonban jelenleg nem számít az űrhatalmak közé, mivel számos képessége hiányzik – például saját űreszközön nem tud űrhajóst juttatni a világűrbe.
A két magyar űrhajósjelölt, Kapu Tibor és Cserényi Gyula kapcsán Ferencz elárulta, hogy az amerikai Houstonban már megkezdték a kiképzésüket, sőt bejelentésre is került az AX4-re keresztelt misszió, amiben várhatóan 2025 első felében részt vesznek – ennél pontosabbat ugyanakkor nem tudott mondani, hiszen a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén ragadt két űrhajós miatt jelenleg nem tudnak pontos dátumot meghatározni.
Ferencz emlékeztetett: az AX4-re keresztelt misszióban egy amerikai parancsnok mellett egy indiai, egy lengyel és egy magyar űrhajós vesz majd részt. A politikai karrierje előtt űrkutatóként dolgozó Ferencz szerint
a magyar űrhajósok az élettani, orvosbiológiai, sugárzási vizsgálatok és az anyagtechnológiai kísérletek során tehetnek hozzá sokat a misszióhoz.
Azonban a miniszteri biztos aláhúzta, a tudományos programok mellett a magyar űrhajósok egy másik fontos küldetése, hogy motiválják a fiatalokat, valamint népszerűsítsék körükben a természettudományokat, azon belül is az űrkutatásokat.
Ferencz ezenkívül elárulta, hogy Magyarország minél hamarabb szeretne csatlakozni az Artemis nevű amerikai űrprogramhoz, aminek célja, hogy pár éven belül ismét embert küldjenek a Holdra. Elmondása szerint erről már folynak a tárgyalások a felek között.
Arról, hogy hogyan képzik ki a magyar űrhajósokat, korábban az alábbi cikkünkben írtunk bővebben.