Bombaként robbant a hír, hogy a Fidesz kizárta soraiból Győrffy Balázst, aki bevallotta, hogy ittas állapotban bántalmazott egy nőt. A Központi Nyomozó Főügyészség eljárást indított az ügyben, azonban könnyen lehet, hogy a politikai pozíciójának elvesztésén túl olcsón megússza az EP-képviselő.
Győrffy Balázs, a Fidesz EP-képviselője ittas állapotban vitába keveredett egy nővel, ami végül tettlegességig fajult. Az ügy miatt a párt kizárta soraiból a politikust, aki közösségi oldalán kért elnézést az érintettől, a családjától és a politikai közösségétől is.
Az értesüléseket a Központi Nyomozó Főügyészség is alátámasztotta, majd közölték: a politikus ellen súlyos testi sértés bűntette és más bűncselekmény miatt eljárás van folyamatban, de az eljárás eredménye érdekében további információkat nem adtak ki. A hatályos jogszabályok szerint a súlyos testi sértés három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, akár a könnyű testi sértés, ha azt aljas indokból vagy célból, védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személy sérelmére, vagy a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére követik el.
Kérdéses, hogy a politikai bukáson túl milyen jogi büntetésre számíthat Győrffy Balázs. Nem ő az első politikus, akinek súlyos testi sértés büntette miatt kell szembenéznie a törvénnyel, azonban nehéz megjósolni a korábbi ügyek eredményeiből, hogy milyen ítélet születhet a frissen megválasztott EP-képviselővel szemben.
Kétségtelen, hogy az elmúlt évek egyik legnagyobb politikai botrányát idézte elő Balogh József, egykori fideszes országgyűlési képviselő, Fülöpháza korábbi polgármestere, aki azt állította, hogy 2013. április 28-án élettársa azért szenvedett koponyaalapi törést, mert miután iszogatott, átesett a kutyájukon, egy vak komondoron. Ezzel szemben az egykori polgármester élettársa a kórházban azt állította, hogy Balogh verte meg.
Balogh József tárgyalásán azonban nem a vak komondorra való hivatkozás volt az egyetlen furcsa kijelentés. A politikus állította, hogy nem emlékszik, mi történt, majd elmondta, hogy csak egyszer ütötte meg a hölgyet szándékosan. Később viszont kifejtette, hogy egyszer ütötte meg a hölgyet, de véletlenül, a húsos tállal a kezében. Majd pedig már arról beszélt, hogy kétszer ütött szándékosan, amit arra javított, hogy kétszer ütött véletlenül. A furcsa tárgyalás után egy elmeorvos is megvizsgálta a politikust, majd első fokon a Kecskeméti Járásbíróságtól csak 420 ezer forintos pénzbüntetést kapott.
Ezt a büntetést végül másodfokon 10 hónap felfüggesztett börtönre súlyosbították.
Februárban kezdtek el terjedni a tiszaföldvári Facebook-csoportokban olyan videók, amelyek Cseuz Zsolt, a Fidesz helyi alpolgármestere, valamint egy vállalkozó, Kis Ferenc ittas állapotban próbál berúgni egy kaput, amit azért lakatoltak be, hogy ne tudjanak visszajönni.
Az csak később derült, ki hogy a felvételek elkészülte előtt a vállalkozó és az alpolgármester korábban egy verekedésben vett részt a helyi kocsmában. Az eset miatt garázdaság és könnyű testi sértés miatt tettek feljelentés, de további fejlemény nem született az ügyben. Elsőre úgy tűnt, hogy az incidens miatt véget ér a kormánypárti politikus karrierje, azonban ez mégsem így történt. Cseuz lemondott alpolgármesteri címéről és nem is indult el az idei választásokon egyéniben, de felkerült a Fidesz helyi kompenzációs listájának ötödik helyére. A városban négy helyet szerzett a kormánypárt a képviselő testületben, de a lista első, még bejutó helyén végző Zsámár Jánosné a választás másnapján lemondott megszerzett mandátumáról.
A választási bizottság pedig úgy döntött, Cseuz kaphatja meg a helyét az önkormányzatban.
Még 2018-ban történt az, hogy az akkor leköszönő LMP-s országgyűlési képviselő, Sallai Róbert Benedek, egy visszalépett képviselő etikai bizottsági meghallgatásán vitába keveredett Hadházy Ákossal. Sallai végül úgy döntött, fizikai erőszak segítségével zárja rövidre a beszélgetést, és megpróbálta megütni Hadházy Ákost, de ez nem sikerült, „csak” lelökte a székéről akkori párttársát, majd elviharzott a helyszínről.
Egy évvel később, 2019-ben született döntés a verekedni próbáló politikusok ügyében, miután Hadházy hivatalos feljelentést tett tettleges becsületsértés és garázdaság miatt.
Az ítélőtábla Sallait becsületsértésért elítélte 2 év próbaidőre, valamint 14 200 forint bűnügyi költség megfizetésére kötelezték.
2019-ben a füzesgyarmati Fidesz-alapszervezet tisztújítást tartott. Számítani lehetett komoly vitákra, ugyanis ismert ellentétek voltak a helyi alapszervezeten belül.
Takács Zsófia, a helyi Fidesz-szervezet tagja, egyúttal Bere Károly polgármester felesége, az ülés egy pontján egy erőteljes mozdulattal kirántotta a tisztújítás levezető elnökének, Kovácsné Czeglédi Mária Tündének a keze alól az asztalon heverő tagnévsort, majd többszöri felszólításra sem adta azt vissza. A vita addig fajult a két hölgy között, hogy a polgármester úgy döntött, közbelép. Megragadta a feleségével vitatkozó Kovácsnét, és erőteljesen belelökte a székébe.
Kovácsné egy nappal később látleletet vetetett fel, amely megállapította, hogy bal felkarján vérömlenyes sérülést szenvedett, ezt követően pedig feljelentét tett a Békés Megyei Rendőr-főkapitányságon könnyű testi sértés és kényszerítés miatt.
A politikus továbbra is politizál, sőt elindult az idei polgármester-választásokon, de alulmaradt a független Koncz Imrével szemben.
Vác alpolgármestere, Ferjancsics László számolt be arról közösségi oldalán, hogy még 2021-ben emeltek vádat garázdaság miatt a Mi Hazánk helyi szervezetének egyik vezetője ellen – akinek nevét nem árulta el –, egy Vácon kitört verekedés miatt.
A politikus beismerte, hogy a Covid-oltások ügyében vitatkozott össze egy férfival, majd azt állította, vitapartnere meg akarta ütni, de ő elhajolt, így a támadója a falba ütött. Ezután elkezdtek verekedni, és többször is megütötte a sértettet. Azonban az esetről egy biztonsági kamera felvételt készített, amelyből kiderült, hogy többen ütötték a sértettet, majd miután a férfi földre került, még meg is rugdosták őt az elkövetők.
Az ügyészség a kamerafelvétel bemutatása után súlyos testi sértés kísérletével vádolta meg a politikust, akit emiatt akár több év szabadságvesztésre is elítélhetnek.
A bíróság döntése nem ismert, de a Mi Hazánk megszakította az együttműködést a politikussal.
2018-ban több ellenzéki képviselő is bement a közmédia székházába a „rabszolgatörvény” elleni tüntetések időszakában. Az épületbe bejutó egyik politikus, a DK-s Varju László dulakodásba keveredett a biztonsági őrökkel.
A politikust első fokon 2023 januárjában ítélték el garázdaság, valamint az országgyűlési választásokhoz kapcsolódó választás rendje elleni bűntett miatt. A súlyos testi sértés vádja alól azonban felmentették. Az ítélet ellen Varju fellebbezett, így az ügyet másodfokon újratárgyalták 2024 februárjában.
Az ítélőtábla helybenhagyta a az elsőfokú ítéletet, sőt még a testi sértés ügyében is bűnösnek mondta ki a politikust, aki 900 ezer forintos pénzbírságot kapott.
Ennek az ügynek azonban még nincs végeredménye, ugyanis a Demokratikus Koalíció szerint törvénysértő határozat született. Ezért a politikus újra fellebbezett a felmentés érdekében, míg a Legfőbb Ügyészség a büntetés súlyosbítása érdekében nyújtott be fellebbezést.
(Borítókép: Győrffy Balázs felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. november 21-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI)