Index Vakbarát Hírportál

Magyar Nemzet: „Főnöknek” hívták az óbudai polgármestert egy friss vallomás szerint

2024. augusztus 24., szombat 09:51

Egy friss vallomás arról árulkodik, hogy főnöknek nevezték az óbudai korrupciós botrány szereplői Kiss Lászlót, a kerület polgármesterét. A hatóság feltételezése szerint az alpolgármester száz-, a polgármester tizennyolcmillió forintot tehetett zsebre az ügyben.

„Főnöknek” nevezték az óbudai korrupciós botrány szereplői a polgármestert, Kiss Lászlót, akinek a vád szerint milliókat jutottak a fiktív szerződések utáni kenőpénzekből – számolt be a Magyar Nemzet. Az új információk egy férfi vallomásából derültek ki, aki még az eljárás elején kezdett el beszélni a III. kerületi pénzszivattyúról.

Az egész üggyel kapcsolatban idén márciusban tartóztatták le az első gyanúsítottakat, köztük a baloldal fontos háttéremberét, P. Gábort, illetve társait, D. Róbertet, valamint F. Lászlót, aki a Magyar Nemzet szerint Kiss László bizalmasa – a felesége állítólag a korábbi üzlettársa a polgármesternek.

Utóbbi kettő már szabadult a letartóztatásból, miután vallomást tettek. Júniusban az ügyészek elfogták Óbuda alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt, majd augusztus 14-én Kiss Lászlót is őrizetbe vették.

A polgármestert és az alpolgármestert vesztegetéssel gyanúsítják. A vád szerint Czeglédy Gergő száz-, Kiss László tizennyolcmillió forintot tehetett zsebre.

A gyanú szerint – ami az eddigi információk szerint a terhelő vallomásokból következik – Kiss László a 2019. októberi polgármesterré választását követően megállapodott ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak. Ezért neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.

A „főnöknek megy a pénz”

Az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött. Az ügyészség közleményében kiemelte, hogy a valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért.

A Magyar Nemzet információi szerint az ügyben feljelentést tett személy és társai nyíltan beszéltek arról, hogy a polgármesternek vissza kell osztaniuk a megbízási díjakból a hirdetőoszlopok hasznosításával összefüggésben. Kiemelték:

Arról volt szó, hogy a III. kerület területén elhelyezett, két cég tulajdonát képező hirdetőoszlopokon az általuk hasznosított hirdetési felületek után befolyó árbevételből jó lenne, ha a cégek bizonyos összegeket visszajuttatnának F. Lászlónak, D. Róbertnek és rajtuk keresztül Kiss László polgármesternek. Nekem F. László, D. Róbert és P. Gábor mondta, hogy ebből a pénzből juttatnak Kiss László polgármesternek azért, hogy ő az önkormányzat képviseletében engedélyezze ezeknek a hirdetőoszlopoknak a további fennmaradását az önkormányzat közterületein.

A lap információi szerint a feljelentő ezt követően hozzátette: ezt úgy gondolták, hogy az a két cég, amely a kerületi hirdetőoszlopokat birtokolja és hasznosítja, szerződést köt fiktív szolgáltatásokra, és ezen szerződések alapján a kiszemelt cég vezetője a pénzt átadja F. Lászlóéknak, akik azt majd eljuttatják a polgármesternek.

Nekem F. László, D. Róbert és P. Gábor is megerősítette, hogy Kiss László polgármester a neki visszaosztott pénz fejében vállalta, hogy az önkormányzat továbbra is engedélyezi a hirdetőoszlopok maradását az önkormányzati közterületen. Társai konkrétan azt mondták, a „főnöknek megy a pénz”. Meg is nevezték előttem Kiss Lászlót, ezért tudom őt a „főnök“ kifejezéssel azonosítani

– fogalmazott a férfi, aki végezetül kiemelte: a polgármesterrel csak egyetlenegyszer találkozott, amikor bement az önkormányzathoz szerződést aláírni. Ekkor vele volt P. Gábor is, aki bemutatta Kiss Lászlónak. Pénzátadásra itt nem került sor.

(Borítókép: Kiss László 2024. február 28-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Rovatok