Júniusban indult eljárás Magyar Péterrel szemben, és két hónappal később is tart a nyomozás az ügyészség tájékoztatása szerint. Az EP-képviselő gyanúsítotti kihallgatására még nem került sor, az csak a mentelmi jog felfüggesztése után történhet meg, ami a nyomozás előrehaladtával várható.
Több mint két hónapja indult eljárás a Tisza Párt elnökével szemben, miután a híradások szerint dulakodásba keveredett egy belvárosi szórakozóhelyen. Az Indexnek az egyik szemtanú elmondta, hogy a közelben volt akkor is, amikor a dulakodás elkezdődött. Elmondása szerint a dolog azzal kezdődött, hogy Magyar Péter a tánctér szélén összeszólalkozott egy másik férfival.
Elmondása szerint Magyar Péter indulatosan beszélt, káromkodott velük, „legalábbis ezt olvastam le a szájáról”. Ezután a biztonsági őrök arra a konklúzióra jutottak, hogy Magyar Péter kezdte a veszekedést a másik férfi inzultálásával, és felszólították, hogy távozzon. Ő viszont nem akart menni, így végül a nyakánál fogva vezették ki a szórakozóhelyről.
Információink szerint a dulakodás oka az volt, hogy Magyar Péter elvette és eldobta az egyik őt videózó vendég telefonját. Emiatt a férfi feljelentést tett, a rendőrség pedig akkori megkeresésünkre közölte, hogy az ügyben rongálás miatt indult eljárás.
Mivel Magyar Péter megválasztott EP-képviselő, ezért a Központi Nyomozó Főügyészség vette át a nyomozást. A Mandiner szerint az eljárás elakadt, mert a Tisza Párt elnöke ragaszkodik a mentelmi jogához. Az Index megkeresésére a Központi Nyomozó Főügyészségtől ugyanazt a rövid választ kaptuk, mint a Mandiner. Ebből az derült ki, hogy egyelőre nem történt gyanúsítotti meghallgatás, arra csak a mentelmi jog felfüggesztése után kerülhet sor:
Megkeresésére tájékoztatom, hogy a BRFK V. Kerületi Rendőrkapitányságán elrendelt nyomozás áttételt követően a Központi Nyomozó Főügyészségen továbbra is folyamatban van. A nyomozás állásáról, tervezett eljárási cselekményekről további adat nem közölhető. Tájékoztatom, hogy az ügyben gyanúsítotti kihallgatásra kizárólag a mentelmi jog felfüggesztését követően kerülhet sor
– áll a lapunknak küldött válaszban. Korábban felmerült, hogy akár lopást vagy rablást is elkövethetett a politikus az ominózus incidensnél, miután a Magyar Nemzet szerint meghallgatták a rendőrök a telefon tulajdonosát.
Ezek az információk pedig a lap szerint erősítik annak gyanúját, hogy Magyar Péter a garázdaságon és rongáláson túl akár lopást vagy rablást is elkövethetett az Ötkertben. A folyó medrében később a vízirendészet munkatársai által megtalált készülékről sikerült lementeni a rendőrségnek a felvételeket, ezeket pedig szintén fel tudják használni a nyomozás folyamán. A Nyugati Fény összefoglalója szerint akár két év börtönbüntetésre is ítélhetik a politikust, amennyiben bűnösnek találná őt az illetékes bíróság.
Magyar Péter esetében a mentelmi jog felfüggesztését az ügyészség kéri majd a nyomozás előrehaladtával. Az uniós jog 1965 óta ismeri a mentelmi jog intézményét, miszerint
az Európai Parlament képviselői ellen nem indítható vizsgálat, jogi eljárás, valamint nem vehetők őrizetbe feladataik ellátása során kifejtett véleményük vagy leadott szavazataik miatt.
Ahogy arról egy korábbi cikkünkben írtunk, az EP-képviselők mentelmi joga elsősorban a parlamentet mint demokratikusan megválasztott intézményt védi. Ugyanakkor a parlamenti mentelmi jog nem biztosít menedéket az igazságszolgáltatással szemben a törvényszegő képviselőknek. Amennyiben a parlament indokoltnak tartja, kezdeményezheti a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését. Nem lehet továbbá hivatkozni a mentességre olyan esetben sem, amikor valamely képviselőt bűncselekmény elkövetése közben tetten érik.