Szeptembertől Görögországban is betiltják az iskolai mobiltelefon-használatot. Aki nem tartja be a szabályt, egy napra kitiltják az iskolából. Ezzel a görög kormány azt szeretné elérni, hogy a tanulók az iskolákban teljes mértékben a tanulásra koncentráljanak.
Szeptembertől Görögországban is betiltják a mobiltelefonok használatát az iskolákban. Az intézkedés mottója: „a mobil maradjon az iskolatáskában” – mondta Kiriákosz Pierakákisz oktatási miniszter pénteken a Szkai hírtelevíziónak.
Aki nem tartja be a szabályt, egy napra kitiltják az iskolából, többszöri kihágás esetén pedig több napra is kizárhatják az érintett gyereket az oktatásból.
Abban az esetben pedig, ha egy tanuló engedély nélkül videofelvételt készít társairól vagy a tanáráról, még szigorúbb büntetésre számíthat, végső esetben ki is rúghatják, és másik iskolát kell keresnie – mondta el a tárcavezető.
Kiriákosz Micotákisz kormányfő is kitért a kérdésre a hét közepén tartott kormányülésen, amit a görög rádió közvetített.
Nem feltétlenül várjuk el, hogy az első naptól fogva száz százalékban betartsák az új szabályt, de szeretnénk a gyerekek, a szülők és a pedagógusok számára világossá tenni: nagyon fontos azt biztosítani, hogy az iskolákban teljes mértékben a tanulásra koncentráljanak
– mondta a görög miniszterelnök.
A gimnáziumi tanárok szakszervezetének szóvivője a rádióban azt mondta, fontos, hogy ne büntetéssel fenyegessék a diákokat, hanem igazán győzzék meg őket arról, hogy iskolaidőben ki kell kapcsolni a telefonokat.
Mint korábbi cikkünkben írtuk, nemcsak Magyarországon korlátozzák az iskolai mobiltelefon-használatot, hanem más európai országokban is. Franciaországban például kísérleti jelleggel 200 iskolában vezetik be az új szabályt. Arról, hogy mi a helyzet Norvégiában, Svédországban, Finnországban, Szlovákiában, Németországban, Portugáliában és Spanyolországban itt olvashat.
Magyarországon augusztus elején jelent meg a rendelet, amely megtiltja a mobiltelefonok használatát az iskolákban. Ugyan bevihetik a készülékeket a gyerekek, de a tanítás kezdete előtt le kell adniuk az intézmény erre kijelölt illetékesének. A mobilokat elzárt helyen tárolják, majd a nap végén visszaadják nekik.
A Nemzeti Pedagógus Kar lapunknak ezt úgy értékelte, hogy a korlátozás már régóta indokolt volt, mivel maguk is tapasztalják, hogy az okostelefonok elvonják a gyerekek figyelmét a tanításról. Az eszközök begyűjtésével kapcsolatban több probléma is felmerült, amiről korábban ebben a cikkben írtunk.
A budapesti Madách Imre Gimnázium nevelőtestülete a tanév megkezdése előtt közölte, hogy nem veszik el a diákoktól tanítás előtt a digitális eszközöket. Ezt azzal indokolták, hogy észszerűtlen lenne, mivel az iskola pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás. A Belügyminisztérium emiatt azonnali hatállyal felmentette pozíciójából Mészáros Csabát, a gimnázium igazgatóját. A tárca indoklása szerint egy „jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”.
A menesztett intézményvezető a gimnáziumban tanárként folytatja munkáját. Az eset miatt szerda este tüntetést szerveztek a gimnázium elé, hogy így álljon ki a menesztett igazgató mellett a kollégák, a diákok és a szülők nagy tömege. Az Index a helyszínről tudósított erről.