Index Vakbarát Hírportál

Idén már honvédelmet is kötelező tanulniuk a diákoknak

2024. szeptember 3., kedd 21:15

Szeptembertől 141 középiskolában kezdődött meg a Honvédelem tantárgy oktatása. Az iskolák visszajelzése alapján hozzávetőlegesen tizenötezer diák kezdte meg a tanulását – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Magyarország honvédelmi minisztere. Arról is beszélt, hogy elérte az 1000 főt azok száma, akik területvédelmi tartalékosnak jelentkeztek a Honvédséghez.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, hogy idén szeptembertől már 141 iskolában 130 felkészült katonaoktató tanítja majd a diákokat. A Honvédelem tantárgy tanítása Budapesten és minden vármegyében elkezdődött – adta hírül az MTI. 

A tantárgyat a Belügyminisztérium, és a Kulturális és Innovációs Minisztérium közreműködésével kiválasztott köznevelési intézményekben 11. évfolyamon, szakképzésben a 9. évfolyamon kötelező jelleggel tanulják a diákok heti egy tanórában.

A miniszter elmondta, hogy a hét témakörre bontott képzés alatt a diákok olyan hasznos tudás birtokába juthatnak, mint a honvédelem rendszerének megismerése, a lőelmélet, a haditechnikai ismeretek, elsősegélynyújtás, a túlélési ismeretek, a térkép- és tereptani ismeretek. Az évi 36 órás tananyag összeállításánál fontos szempont volt, hogy az elméleti oktatás mellett gyakorlati ismeretek átadása is megtörténjen. Ennek megfelelően tanév első félévében elméleti, a második félévben gyakorlati oktatás keretében tanulják a diákok a honvédelemmel összefüggő tudnivalókat.

A tantárgy oktatásának célja, erősíteni a haza iránti elkötelezettséget, tudatosítani a középiskolások körében a haza védelméhez kapcsolódó állampolgári kötelességeket, a közösség- és egymás iránti tiszteletet. További cél, hogy a fiatalok a mindennapi életben használható, praktikus ismereteket kapjanak élményszerű, gyakorlati fókuszú oktatás keretében

– jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

A program sikerének és eredményének függvényében a 2025/2026-os tanévben tovább bővül majd a Honvédelem tantárgyat oktató iskolák száma. Cél, hogy néhány éven belül tanórai keretek közt is valamennyi magyarországi középiskolás fiatal megismerje a honvédelem rendszerét – tette hozzá a miniszter.

Egyre több önkéntes jelentkezik a Magyar Honvédségbe

Sikeres a „Szeretem, Megvédem!” kampány! Több ezren érdeklődtek eddig és közülük már 1000 elszánt, a haza iránt elkötelezett magyar kötött szerződést a Magyar Honvédséggel, hogy a területvédelmi tartalékosként erősítse hazánk védelmét – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

A honvédelmi miniszter kiemelte, hogy a kampány hatására olimpikon, országos bajnok sportoló, Rajczi Péter exfocista és ifjabb Schobert Norbert is újoncként csatlakozott a tartalékosokhoz.

„Amióta a magyar területvédelmi tartalékos rendszer elindult, ilyen rövid idő alatt ennyi önkéntes még soha nem jelentkezett a haderőbe. Magyarország nem behívót, hanem meghívót adott fiataljainak. Meghívót egy életre szóló küldetésre, egy olyan közösségbe, ahol az összetartozás, a közös felelősségvállalás és a bajtársiasság alapvető és elengedhetetlen” – mondta a miniszter.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a területvédelmi tartalékosok a civil foglalkozásuk mellett hozzájárulnak a haza szolgálatához. „A legfontosabb ugyanis az emberállomány, akik elhivatottságukkal biztosítják a haza védelmét” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

Továbbra is toborozzák a tartalékosokat 

A tartalékos kiképzés munka, vagy tanulás mellett modulokban is elvégezhető akár hétvégenként is. A jelentkezők évi bruttó 600 ezer, azaz havi 50 ezer forintot kapnak az alapkiképzés után, a szerződéskötési díj bruttó 150 ezer forint. A behívás idejére napi alapilletmény jár. Mindezeken felül bruttó 500 ezer forint ajánlási bónuszt kap minden tartalékos, miután az általa toborzott új tartalékos elvégzi az alapkiképzést – folytatta a miniszter.

A felsőoktatásban tanulók havonta bruttó 160 ezer forint tartalékos ösztöndíjra pályázhatnak, de az ösztöndíj értéke akár a 360 ezer forintot is elérheti, valamint a szakképzésben tanulók bruttó 110 ezer forint ösztöndíjra jogosultak, amennyiben tanulmányaik alatt szolgálatot vállalnak – tette hozzá.

„Az iranyasereg.hu oldalon folyamatosan fogadjuk a jelentkezéseket. Sok ezernél tartunk már, akik valamilyen formában jelezték az érdeklődésüket” – mondta a miniszter. Hozzátette, hogy a területvédelmi tartalékos rendszer az ország egészét lefedi, a tartalékosok kiképzésük után helyben tudnak szolgálatot teljesíteni. „Országszerte, összesen 21 helyőrségben tartanak jelenleg is a bevonult vagány, bátor tartalékos katonáink kiképzései” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

Rovatok