A megváltozott fővárosi erőviszonyok miatt Karácsony Gergely évtizedes hagyományokkal szakítana Budapesten: ezentúl nem káderpolitikai alapon kerülnének ki a fővárosi cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjai, hanem a szakmai rátermettséget előtérbe helyezve megpályáztatnák a pozíciókat. További fontos változás lenne, hogy jelentősen csökkentenék az ilyen tisztségek számát, valamint bevezetnék a női kvótát is.
Karácsony Gergely az új ciklusra teljesen átalakítja az önkormányzati cégek vezető- és ellenőrző testületeit: októbertől jelentősen csökkentik az igazgatósági és felügyelőbizottsági helyek számát, bevezetik a női kvótát, ráadásul ezentúl pályázni kell, valamint alapkövetelmény lesz a szakirányú végzettség és a szakmai tapasztalat – írja a HVG.
A lap információi szerint a főpolgármestert minderre az október elején megalakuló új Fővárosi Közgyűlés megváltozott erőviszonyai kényszerítik rá, ugyanis a „Mi Hazánk–Fidesz-tandem által átírt választási szabályok plusz Magyar Péter és pártja felemelkedése miatt – eltűnik Karácsony Gergely mögül az eddig őt támogató, kényelmes többség”.
Ha mindez igaz, akkor Karácsony Gergely (napokon belül várható) bejelentése alapján akár a héten nyilvános pályázatokat hirdethet a főváros az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságok vezető és ellenőrző testületeinek tagságára, vagyis a cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági pozícióinak betöltésére az új ciklusban.
Ez alapvető változást jelentene az eddigi, évtizedes gyakorlathoz képest, ugyanis eddig a közgyűlési erőviszonyok alapján osztották el a céges pozíciókat.
Ez azt jelenti, hogy amelyik pártnak nagyobb frakciója volt a közgyűlésben, az több igazgatósági és felügyelőbizottsági posztra jelölhetett embert. A cég méretétől függően akár havi több százezres fizetéssel járó „jutalomállásokba” pedig a pártok sok esetben nem szakmai, hanem káderpolitikai alapon delegáltak – emelte ki a HVG.
A lap úgy tudja, nem is annyira a Fidesz és Szentkirályi Alexandra kampánykritikája – miszerint „Gyurcsány Ferenc embereivel van tele a Városháza” – sarkallta a főpolgármestert a változtatásra, hanem inkább a Tisza Párt hozzáállása, mivel Magyar Péter is kritizálta az eddigi gyakorlatot. Értesüléseik szerint az évtizedes hagyománnyal Karácsony sem volt boldog, de sok esetben ez a bejáratott mechanizmus garantálta a mögötte álló politikai többség lojalitását.
Ráadásul amellett, hogy ezentúl a pártok nem tudnak csak úgy „beülni” ezekbe a testületekbe, lesz egy másik fontos változás is: állítólag még nem feltétlenül végleges, de kész koncepció szerint takarékosságból csökkentik az ilyen pozíciók számát.
Például igazgatósági tagságból a tervek szerint a jelenlegi 50 helyett csak 18 lesz, és az ennél azért jóval több felügyelőbizottsági pozíció számát is mintegy 15 százalékkal csökkentenék.
A pályázatok tervezett benyújtási határideje a HVG értesülései szerint szeptember 25-e. A pontos szám a helyek csökkentésének végleges mértékétől függ, de mintegy száz ig- és fb-tagsági pozíciót kell majd összességében új emberekkel betölteni, hiszen a fővárosnak 29 gazdálkodó szervezete van: köztük kisebb kft.-k, de nagy részvénytársaságok is, mint a BKV, a BKK, vagy a közműholding, a Budapesti Közművek.
További fontos változások lesznek a lap szerint, hogy
A HVG szerint a személyi kérdések előterjesztésének joga ugyan a főpolgármesteré, de formális koalíciós többség híján olyan jelölteket kell találnia, akiket rajta kívül még 16 képviselő is megszavaz majd a közgyűlésben.