Sokat romlott a helyzet azóta, hogy a járványügyi hatóság július közepén bejelentette a járványt. A bejelentés előtt összesen 185 esetet regisztráltak, az azóta eltelt öt hét alatt azonban már 342-en fertőződtek meg. Volt olyan hét, amelyen megháromszorozódtak az esetszámok.
Míg 2023-ban mindössze egyetlen szamárköhögéses beteget regisztráltak Magyarországon, idén már 527 esetről tudnak, ráadásul a hetente nyilvántartásba vett betegek száma is egyre nő – derül ki a Válasz Online birtokába jutott adatokból.
A fertőzés terjedését jól mutatja, hogy idén február közepéig egyetlen gyanús esetre sem bukkant a járványügyi hatóság, ami megfelel az elmúlt évtizedben megszokott állapotnak, hiszen a szamárköhögést a legyőzött gyermekbetegségek között tartották számon. Február második felében aztán elkezdtek szaporodni a szamárköhögéses esetek . Májusban fordult elő először, hogy egy hét alatt tíznél több beteget jelentettek, júniusban pedig 20 fölé emelkedett ez az érték.
Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) július közepén erősítette meg, hogy szamárköhögés-járvány van Magyarországon, addig összesen 185 esetet regisztráltak.
Azóta az elmúlt öt hétben viszont további 342 esetet regisztráltak.
A szamárköhögés elsősorban a fiatalok betegsége, a fertőzöttek közel negyede csecsemő. A lapnak az utolsó négy hét jelentéseiből készített gyűjtéséből az is kitűnik, hogy az esetek 54 százaléka 20 évnél fiatalabbakhoz köthető. Az idősebbek között a 40–49 éves korosztályban regisztrálták a legtöbb fertőzöttet.
A tisztiorvosi feladatokat is ellátó NNGYK a szamárköhögés ellen emlékeztető oltást javasol, és a velük egy háztartásban élőknek, valamint a csecsemők gondozásában szerepet vállalóknak is ezt ajánlják. A hirtelen megnövekedett igények miatt azonban helyenként hiány keletkezett az oltóanyagból.