A főpolgármesteri hivatal a legfrissebb előrejelzések alapján elrendelte a harmadfokú árvízvédelmi készültséget, ugyanis hétfőtől napi egy métert emelkedhet a Duna vízállása Budapestnél, és a jövő hét második felében érheti el a tetőzést. Hétfő 20 órától a pesti alsó rakpart fennmaradó részét és a budai alsó rakpartot is teljesen lezárják.
Hétfőtől harmadfokúra emelkedik az árvízvédelmi készültség szintje Budapesten − közölte a főpolgármesteri hivatal szombaton az MTI-vel. Tájékoztatásuk szerint a legfrissebb előrejelzések alapján hétfőtől napi egy méterrel emelkedik a Duna vízállása Budapestnél, ahol a folyó várhatóan a jövő hét második felében nyolc métert meghaladó vízszinttel tetőzik.
Mivel ilyen vízállásnál a védekezés sokkal intenzívebbé válik, a főpolgármester szeptember 16-án, hétfőn nulla órától minden budapesti szakaszon harmadfokúra emeli az árvízvédelmi készültséget − tették hozzá.
A védekezésért felelős Fővárosi Csatornázási Művek hétfőn megkezdi a Nánási–Királyok útja védvonal kulissza átjáróinak zárását és egy négy kilométer hosszú, egy méter magas és négy méter széles agyag háttöltés kiépítését. Az ideiglenes védmű építése miatt hétfőtől a Királyok útját lezárják a közúti forgalom elől − olvasható a közleményben.
A Margit-sziget alacsonyabban fekvő részeinek védelmét homokzsákokkal erősítik meg, melyek töltéséhez − a 2013-as árvízi védekezés tapasztalatai alapján − nagy teljesítményű gépeket használnak. Az árvízi helyzet függvényében a jövő hét közepén lezárhatják a Margit-szigetet a jármű- és gyalogosforgalom elől − jelezték.
Az alsó rakpartot várhatóan szeptember 17-én, kedden önti el a Duna. A rendezvény miatt a hétvégére egyébként is lezárt, belső pesti rakpartszakaszokat az árvíz levonulásáig nem nyitják újra − hívták fel a figyelmet.
A pesti alsó rakpart többi részét, valamint a budai alsó rakpartot szeptember 16-án, hétfőn 20 órától teljesen lezárják. A rakpartokon szombat 0 órától már tilos megállni, az ott parkoló autókat a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság hétfőn elszállítja − írta Karácsony Gergely pénteki Facebook-bejegyzésében, melyről már korábban beszámoltunk.
Budapest és a környező települések ivóvízellátásának zavartalansága érdekében a Fővárosi Vízművek megkezdte az üzemeltetésben lévő kutak, gépházak és szivattyúk fokozott ellenőrzését. Az ivóvíz minőségét a társaság laboratóriuma folyamatosan ellenőrzi − húzták alá.
A folyó menti területek közösségi közlekedésében a jelenlegi előrejelzések alapján a jövő hét közepén valószínűleg szükség lesz korlátozásokra, melyek részleteit a szakemberek a jövő hét elején tudják meghatározni − közölte a főpolgármesteri hivatal.
A felettünk átvonuló ciklon miatt folytatódott a rendkívül csapadékos időjárás, elsősorban az Alpok keleti és a Kárpát-medence nyugati, illetve északi részén, és még nincs vége az esőzésnek – írta friss jelentésében a Vízügy.
Mint fogalmaztak, a ciklon mozgása továbbra is nagyon változó, a hozzá tartozó csapadéksávok között szárazabb területek is előfordulnak, emiatt a még le nem hullott csapadék eloszlását térben és időben előre meghatározni nagyon bizonytalan. A Duna felső vízgyűjtő területeire az elmúlt 24 órában több esett, mint azt a korábbi számítások mutatták. Hozzátették:
Budapestnél az alsó rakpartok szintjét várhatóan jövő kedden érheti el a vízszint.
„A Duna Budapestig tartó szakaszán a III. fok szintje fölötti vízállás, a Lajtán és a Rábán akár a legmagasabb valaha mért vízszintet (LNV-t) megközelítő, a Murán a III. fok, a Dráván Drávaszabolcsnál pedig az I. fok szintje körüli tetőzés valószínű” – írták.
A hidrológiai helyzet miatt a Vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse folytatja az országban zajló árvízvédelmi tevékenységek összehangolását. A Vízügy munkatársai folyamatosan figyelik az előrejelzéseket, és az aktuális adatokhoz igazítják a felkészülést a várható helyzetre, elsősorban a Duna és Lajta mentén.
A vízügyi szolgálat nemcsak személyzetet és eszközöket csoportosít át a védekezésben leginkább érintett területekre, de az önkormányzatoknak is segítséget nyújt – írták.