Még Lázár János polgármestersége alatt nyílt meg egy 50 millió forint értékű turisztikai fejlesztés részeként a mártélyi tájvédelmi körzetben az a „kalandpark”, amelyet most a Márki-Zay-féle városvezetés elbont. Hódmezővásárhely jelenlegi polgármestere szerint a „kalandpark” valójában egy játszótér, de még annak is alkalmatlan, így nincs értelme tovább üzemeltetni.
Alig egy évvel a „ráncfelvarrása” után elbontják a Hódmezővásárhelytől 10 kilométerre lévő, de a városhoz tartozó mártélyi kalandparkot – írja a Szegeder.
A játszótér bezárásával egy újabb, jobban elhelyezett és fenntartható játszóteret terveznek építeni Mártélyon, amely megfelel az uniós szabályoknak. A lap szerint a „kalandpark” története rávilágít arra, hogy a korábbi vezetés éveken át milliókat költött egy létesítményre, aminek nem biztos, hogy sok létjogosultsága volt.
Mint írják, 2009-ben, még Lázár János polgármestersége alatt nyílt meg a park egy 50 millió forint értékű turisztikai fejlesztés részeként a mártélyi tájvédelmi körzetben, az összeg egyik felét önerő, másik felét uniós támogatás adta. A korabeli dokumentumok alapján maga Lázár nyitotta meg a helyet. Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely jelenlegi polgármestere azonban arról számolt be, hogy „ez egy sima játszótér, ahova odaraktak 2-3 embert, hogy belépőjegyeket szedjenek, semmi kalandpark nincs benne”.
A polgármester szerint a kalandpark hallatán arra asszociálnak a legtöbben, ahol sisakot kell felvenni, és egy heveder és karabinerek segítségével kell a magasban mászni, de itt ilyenről szó sincs. Márki-Zay Péter emellett egy másik problémára is felhívta a figyelmet.
Ami még felháborító, az a felelőtlenség. Rosszul építették meg, egy ártéri gödörbe, ahol értelemszerűen minden évben áll a víz. Ráadásul fából készültek a játszótéri elemek, és mivel a fa közvetlenül a talajban volt, így nem tudott kiszáradni, és szétrohadt
– mesélte Márki-Zay.
Az önkormányzat szerint 2020-ban járt le a fenntartási kötelezettségük, ennek ellenére a következő években folyamatosan újítottak rajta, hogy használható legyen, a városi sajtóosztály szerint hasonlóan egymillió forintos nagyságrendű összegeket költve rá időről időre. Legutóbb tavaly végeztek rajta egy ráncfelvarrást.
Az európai uniós szabályok időközben szigorodtak, ami újfent problémát okozott, mert ezeknek a polgármester szerint már újkorában sem felelt volna meg a kalandpark. Idén augusztusban aztán az önkormányzat fokozatosan elkezdte a bontását.
A Szegeder arra is felhívta a figyelmet, hogy a polgármester a Facebook-oldalán is reagált a kalandparkkal kapcsolatban:
Annak idején uniós pályázati pénzből épült, láthatóan a cél a pénz elköltése és nem a gyerekek minőségi szórakoztatása volt.
Az önkormányzat szerint az egykori mártélyi kalandpark bezárásának nincs nagy jelentősége a helyi közösségi életre, számos látnivaló és szórakozási lehetőség található így is a helyszínen, mint például az ingyenes szabadstrand, a SUP-kölcsönzés, az ártéri tanösvény, illetve megfizethető vendéglátóegységek is vannak Mártélyon.
A lap megkereste Lázár János egykori hódmezővásárhelyi polgármestert, jelenlegi térségi országgyűlési képviselőt és közlekedési minisztert, ám nem válaszolt a Szegeder kérdéseire.