Index Vakbarát Hírportál

Olyan rendszer jöhet létre Magyarországon, amilyen még sehol nincs a világon

2024. október 8., kedd 12:38 | aznap frissítve

Kedd délelőtt tartották az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságában Tuzson Bence igazságügyi miniszter éves meghallgatását, aki beszámolt az Igazságügyi Minisztérium célkitűzéseiről, tevékenységéről. A tárcavezetőt négy ellenzéki képviselő több ügyben is kérdezte.

Tuzson Bence azzal kezdte beszámolóját, hogy az egyik legfontosabb feladat az igazságügyi rendszer esetében olyan jogrendszer teremtése, amely átlátható. Az európai jogrendszerekre nézve azt látják, hogy az utóbbi években főleg az uniós jogalkotásnak köszönhetően egyre több szabályozás alakul ki, bonyolult és nehezen átlátható jogrendszer jön létre.

A tárcavezető egyidőben deregulációért felelős kormánybiztosként is dolgozott, az utóbbi években rengeteg olyan jogszabály volt, amivel kapcsolatban ezt a munkát elvégezték, de egyfajta illúzió azt elérni, hogy dereguláción keresztül egyszerűsíteni fogják a jogrendszert, mert a rendszer annyira összeforrt az uniós jogrendszerrel, ezért más eszközökhöz kell nyúlniuk az átláthatóság érdekében.

Alapvető célkitűzésnek azt tekintettük, hogy olyan jogrendszert hozzunk létre, ami elősegíti az ország versenyképességét

– fogalmazott a miniszter.

A cél elérése érdekében több intézkedésbe kezdtek. Januártól működő szabályozás, hogy minden jogszabályhoz preambulumot fűznek. Ez meghatározza a jogszabály értelmezési keretét, ami segítség a polgárok, valamint a jogásztársadalom számára is.

Átalakítják a Nemzeti Jogtárt is. Tuzson Bence kifejtette, nincs közhiteles jogszabálytár, ezért szeretnének létrehozni egyet, ami a polgároknak is segítséget nyújt a jogszabályok értelmezéséhez. Olyan jogszabálytárt szeretnének – jövő év végére készülhet el –, amely mesterséges intelligenciával van megtámogatva, nagy találati pontossággal működhet jogi kérdésekre történő keresés esetén. A miniszter szerint még sehol a világon nem működik ilyen. A közhiteles nyilvántartások helyzetét is rendeznék, most átláthatatlan a helyzet.

A miniszter az online csalásokról is beszélt, amelyeknek folyamatosan emelkedik az elkövetési értéke, ezért a kormánynak és az Országgyűlésnek fel kell lépnie ez ellen. Két törvénycsomagot készítettek elő, az egyiket el is fogadta a parlament, az augusztusi hatálybalépésétől körülbelül 200 millió forintot sikerült „megfogni”.

Tuzson Bence a fentieken túl több témát is érintett beszámolójában:

Megsorozták az ellenzéki képviselők a minisztert

Sebián-Petrovszki László négy kérdéskörben várt reakciót a minisztertől:

A momentumos Fekete-Győr András kérdések sorával készült:

Apáti István (Mi Hazánk) is több témával szembesítette a minisztert, például:

Jakab Péter (független, Nép Pártján) arról beszélt, mindig meglepődik azon, hogy „van igazságügyi miniszter, de nincs igazságszolgáltatás”. A képviselő azt a kérdést tette fel, hogy „van igazságszolgáltatás ott, ahol Völner Pál még mindig szabadlábon lehet?”. Jakab Péter ezt „maffiaállamnak” hívja.

„Az biztos, hogy én ott lennék az elsők között, aki harcol”

Tuzson Bence válaszában kijelentette:

Az Európai Unió történetében szégyenfolt, hogy ilyen típusú jogállamisági eljárások elindulnak, megfoghatatlan követelmények mentén. Valahol kicsit emlékeztet minket a kommunizmus időszakára, amikor olyan követelményeket állítottak fel, amelyek mögött nem volt jogi szabályozás. Egyik országgal szemben nem ugyanazt a követelményt állítják fel, mint a másik országgal szemben.

A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a lengyel kormány írt egy levelet az Európai Bizottságnak, és a jogállamisági eljárást különböző ígéretek után egyik napról a másikra megszüntették, ami a kettős mércét mutatja. Tuzson Bence jelezte, hogy például az igazságszolgáltatási csomagot már elfogadta az Országgyűlés, „nem mintha a korábbi működésben bármi befolyása lehetett volna a kormánynak az igazságszolgáltatási rendszerre”.

A kormány egyébként nyitott az értelmes javaslatokra, de olyat, ami szembemegy Magyarország érdekeivel, nem tudnak elfogadni. Tuzson Bence úgy látja, az egész ügy „politikai kérdés, tulajdonképpen politikai zsarolási eszköz”.

Tuzson Bence a szuverenitásvédelemmel kapcsolatban leszögezte, az nemcsak magát a hivatalt jelenti, hanem az egyik legfontosabb alapelv is, amelyet végig kell vezetni a jogrendszeren, de a hivatalt is fontos intézménynek tartja. A hatáskörét figyelemmel kísérik, jelen pillanatban információkérési lehetősége van, valamint együttműködési kötelezettség áll fenn. Az eljárási szabályok kimunkálásában és a jogkövetkezmények tekintetében még lehet feladatuk, ha valaki nem működik együtt a hatósággal.

Ha bárki bármikor Magyarország szuverenitását megtámadná, az biztos, hogy én ott lennék az elsők között, aki harcol, hogy Magyarországot megvédjem

– válaszolta Fekete-Győr András kérdésére Tuzson Bence.

A miniszter több ellenzéki felvetésre is reagált:

(Borítókép: Tuzson Bence és Fekete-Győr András. Fotó: Balogh Zoltán / MTI, Szollár Zsófi / Index)

Rovatok