Index Vakbarát Hírportál

Barátságok mennek tönkre, mert a magánkölcsönök felét csak részben fizetik vissza

2024. október 11., péntek 13:42

A közjegyzők tapasztalatai szerint az utóbbi időben megnőtt a barátoktól, rokonoktól kért kölcsönök száma. Bár hivatalos adat nincs a magánkölcsönökről, egy korábbi kutatás alapján a magyar lakosság, ha megszorul, ugyanakkora arányban fordul pénzért a környezetéhez, mint a bankokhoz, ráadásul a többség előbb az ismerősöknél próbálkozik. Az ilyen kölcsönök felét azonban legfeljebb csak részben fizetik vissza, emiatt régi, tartós kapcsolatok mennek tönkre – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara lapunkhoz eljuttatott felméréséből.

Ha nagyobb adóssággal szembesülnek a magyarok, amit saját zsebből nem tudnak kifizetni, a családi, baráti körtől ugyanannyian próbálnak pénzhez jutni, mint a hitelintézetektől – mutatott rá a Pulzus kutatása. Ennek oka, hogy sokan nem szeretnének magas kamatra banki hitelt felvenni, vagy a szociális helyzetük miatt nem is hitelképesek. Egy ismerőstől gyakran egyszerűbben, gyorsabban és kedvezőbb feltételekkel lehet pénzhez jutni. Az ilyen kölcsönök jelentős részéről nem is készül írásos dokumentum, nem ritka, hogy családtagok, ismerősök egy szóbeli ígéretre hiteleznek – akár milliókat is.

Mindenképp írásban kell szerződni

Az elmúlt hónapokban a korábbinál többen fordultak közjegyzőhöz magánkölcsön miatt. Jellemzően magánszemélyek szerződtek egymással, a kölcsönnyújtás pedig öt- és harmincmillió forint közötti értékben történt.

Az ismerősöktől kapott kölcsönöknél gyakori, hogy csak szóban állapodnak meg a pénzösszeg átadásáról és a visszafizetés feltételeiről. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) idén tavasszal készített felmérése szerint ez az esetek csaknem felében így van. Ráadásul a többség nem zárkózik el a kölcsönnyújtástól annak ellenére sem, hogy nincsenek tisztában az erre vonatkozó szabályokkal.

Bárki kér kölcsön, mindenképp érdemes írásban szerződést kötni. Bár az adósok általában rendben szeretnének törleszteni, de közbejöhetnek váratlan helyzetek, amelyek miatt mégsem tudják visszafizetni a pénzt. Ha például az adós balesetet szenved és váratlanul meghal, az örökösei nem is biztos, hogy tudnak a kölcsönről. A hitelezőnek ilyenkor bizonyíték nélkül jóval kisebb az esélye, hogy visszakapja a pénzét

– figyelmeztet Tóth Ádám, a MOKK elnöke, aki szerint nagyobb összeg esetén mindenképpen hasznos jogász – közjegyző vagy ügyvéd – közreműködésével szerződést kötni, hogy biztosan ne maradjon ki semmilyen fontos részlet a dokumentumból. Ha közjegyző készíti a kölcsönszerződést, az közjegyzői okiratnak minősül, és a törlesztés elmaradása esetén a hitelező azonnal végrehajtást kezdeményezhet, nem kell bírósághoz fordulnia.

Magánkölcsönnél is kérhető kamat

A közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződés erős biztosíték arra, hogy az adós a megállapodás szerint törlessze a kölcsönt, és a dokumentum megfelelő bizonyító erővel bírjon. Ha nem fizet az adós, a hitelező akár végrehajtást is indíthat a pénze visszaszerzése érdekében. Egy közjegyző által készített szerződés ugyanakkor az adóst is védi, mert csak annyit és akkor kérhetnek tőle számon, ahogy az a megállapodásban szerepel

– állítja Tóth Ádám, hozzátéve, hogy a közjegyzőnek emellett kötelessége megtagadni a szerződés elkészítését, ha a jogügylet jogszabályba ütközik vagy jogszabály megkerülésére irányul, illetőleg amelynek célja tiltott vagy tisztességtelen, például az uzsorás szerződéseknél.

Egyébként magánkölcsön esetén is lehet kamatot kérni, de rendszeresen és többeknek csak hatósági engedéllyel lehet kölcsönt nyújtani. Fontos, hogy amennyiben a pénzkölcsönnyújtási tevékenységet üzletszerűen végzik, akkor az már engedélyköteles tevékenységnek minősül.

Nyilatkozattétel akár utólag is

A közjegyzők tapasztalatai szerint a magánkölcsönökön kívül az egyoldalú kötelezettségvállalások száma is nőtt. Ez a másik lehetőség, amellyel szükség esetén egyszerűen hozzájuthat a pénzéhez a kölcsönadó. Sokan a kölcsönnyújtás feltételéül szabják, hogy az adós tegyen közjegyző előtt, végrehajtható egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot, amelyben kifejezetten kötelezettséget vállal a tartozás visszafizetésére. A nyilatkozatot akár a kölcsönadás után is meg lehet tenni, amiben az adós elismerheti a tartozás fennállását, összegszerűségét, és erős biztosítékhoz jut vele a kölcsönadó, hiszen közjegyzői okirat nélkül hosszas és költséges pereskedés is várhatna rá probléma esetén.

(Borítókép: Gorondy-Novák Edit / Index)

Rovatok