Fejér és Hajdú-Bihar vármegyében is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az állományok felszámolása folyamatban van, a járványvédelmi előírások betartása továbbra is kiemelten fontos – közölte kedden a Nébih.
Hétfőn – Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét követően – Csongrád-Csanád vármegyében is madárinfluenza jelenlétét azonosította a hatóság laboratóriuma. Ezúttal a Fejér vármegyei Mezőfalva és a Hajdú-Bihar vármegyei Hajdúnánás településeken azonosította a magas patogenitású madárinfluenza vírusának H5N1 altípusát a Nébih laboratóriuma.
A 17 ezer állatot számláló májhasznúkacsa-telepen az idegrendszeri tünetek, a takarmány- és vízfogyasztás csökkenése, valamint a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. A 23 570 példányt tartó tenyészkacsatelepen a takarmány- és vízfogyasztás, illetve a tojástermelés csökkenése miatt gyanakodtak a betegségre.
Az érintett állományok felszámolása jelenleg is zajlik. A hatóság a gazdaságok körül kijelölte a 3 kilométer sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet. A Nébih továbbra is kéri az állattartók együttműködését a fokozott járványvédelmi fegyelem fenntartásában.
A közlemény szerint tekintettel arra, hogy az országban elszórtan jelent meg a betegség, ezért jelenleg a vadon élő madarak szerepe valószínűsíthető a járvány terjesztésében. Az ország magas kockázatú területein kötelező a kereskedelmi célból tartott baromfik zártan tartása, valamint a nem kereskedelmi célból tartottak zártan etetése és itatása.
Az ország többi területén pedig kötelező a baromfik zártan etetése és itatása. A takarmányt és az alomanyagot minden esetben zárt helyen kell tárolni – összegezte az MTI. Mint azt megírtuk, októberben megérkezett a madárinfluenza. A magas patogenitású madárinfluenza vírus altípusát mutatta ki a Nébih-laboratóriuma Hajdú-Bihar és Fejér vármegyében elhullott nyári ludakból.