A Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője Facebook-posztban bírálta a Karácsony Gergely főpolgármesterhez köthető lakásügynökséget. Szentkirályi Alexandra szerint az ügynökség nem megoldás a lakhatási válságra, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a programba fél év alatt 140 ezer bérelt budapesti lakásból alig több mint huszat sikerült bevonni.
„Lakásügynökök helyett valódi lakásokkal kell enyhíteni a budapesti lakhatási válságo”t – írta a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője a Facebook-oldalán pénteken.
Szentkirályi Alexandra bejegyzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a Karácsony Gergely főpolgármester által létrehozott lakásügynökség a lakhatási válságot nem képes megoldani, „cserébe minden egyes nap csak viszi a pénzt a kasszából és totális kudarc.”
Mint írta, „gyakorlatilag a nullával egyenértékű” az az eredmény, hogy a 140 ezer budapesti bérelt lakásból fél év alatt mindössze két tucatot sikerült bevonni a programba.
Emlékeztetett rá, hogy a lakásügynökség felállítását Karácsony Gergely 2019-ben ígérte meg, de csak 2024-ben, az önkormányzati választási kampány kezdetére „tákolták össze”.
A Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője azt javasolja, hogy „a pénzégető lakásügynökség” helyett a kormány és a főváros közösen kezdeményezze a lakhatási célú operatív programok felülvizsgálatát. Hozzátette, hogy az új terv keretében a pénzt kollégiumi férőhelyek bővítésére és megfizethető szolgálati lakások kialakítására fordítsák.
A lakhatási célú fejlesztésekre tervezett csaknem 20 milliárd forintos uniós forrást irányítsuk át olyan lakhatási program finanszírozására, ami érzékelhető módon képes enyhíteni a lakhatási válságot – fogalmazott a politikus.
Szentkirályi Alexandra nem először bírálta a Fővárosi Lakásügynökség működését. Egy szeptember végén készült posztjában azt mondta: teljes kudarc a Fővárosi Lakásügynökség elmúlt félévi tevékenysége, mivel 140 ezer lakásból mindössze 25 otthont sikerült bevonni a programba és mindössze 3 akadt bérlőre.
Nemrég az Index Kibeszélő című műsorában Borsi László tanácsadóval, ingatlanszakértővel beszélgettünk többek között arról, hogy már komolyan foglalkozik a kormányzat a lakhatási helyzetet érintő változások kidolgozásával. Nem véletlenül mondta nemrégiben Gulyás Gergely, hogy szó lehet szigorú budapesti Airbnb-kontrollról, a bérleti díjak szabályozásáról, a kollégiumi férőhelyek számának megemeléséről, és általában az építkezés ösztönzéséről.