Index Vakbarát Hírportál

Vitézy Dávid elárulta, milyen feltételekkel rendezhet Budapest olimpiát

2024. október 25., péntek 14:23

Vitézy Dávid elmondta, világos elképzeléseik és kemény feltételeik vannak arra vonatkozóan, milyen esetben vetődhet fel, hogy Budapest olimpiát rendezzen. Mindenesetre a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője nyitott a párbeszédre, mert bízik abban, hogy egy átgondolt olimpiarendezés a főváros előnyére válna.

Vitézy Dávid is reagált arra, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság csütörtökön felkérte a Fővárosi Közgyűlés frakcióit és a főpolgármestert, hogy Budapest vegyen részt egy esetleges jövőbeni nyári olimpia megrendezéséről szóló előkészítő párbeszédben.

A Podmaniczky Mozgalom vezetője a frakció nevében hangsúlyozta, hogy óvatosan és világos feltételekkel támogatják csak a kölcsönös tájékozódás megkezdését, így ha a közgyűlés a folyamat megindítása mellett dönt, részt fognak venni ebben a közös gondolkodásban.

Tesszük ezt azért, mert világos elképzeléseink és kemény feltételeink vannak arra vonatkozóan, hogy milyen esetben merülhet fel egyáltalán, hogy Budapest olimpiát rendezzen. A főváros fejlődése az elmúlt években megrekedt, alapvető fejlesztések maradnak el, miközben sorra hagynak le minket a régiós nagyvárosok. Sokkal több van ebben a városban, mint amit ma látunk, és minden lehetőséget meg kell ragadni arra, hogy ezt kiaknázzuk

– hangsúlyozta a frakcióvezető.

Ugyanakkor aláhúzta, hogy csak olyan olimpiát tudnak elképzelni, melynek eredményeként Budapest forrásai bővülnek, és nem szűkülnek. Felidézte, hogy manapság létfontosságú közberuházások leállításáról, források elvonásáról, kulturális intézmények elköltöztetéséről szól a kormányzati Budapest-politika. Szerinte ezt a szemléletet az élharcosaival együtt meg kell haladnunk ahhoz, hogy komolyan lehessen olimpiarendezésről beszélni.

Úgy gondolja, hogy nem lehet egyszerre olimpiáról álmodni „és a hatvanéves HÉV-ek kiöregedése miatti járatritkításokról vitatkozni.”

Ahogy a főpolgármesteri kampányban is elmondtam: csak olyan olimpiát tudok elképzelni, amely segít megoldani a város alapvető közlekedési problémáit, amely élhetőbbé teszi Budapestet, és amely a belváros mellett a külső kerületeket is bevonja a fejlesztésekbe. Ami megfizethető lakhatást, új zöldfelületeket, új elővárosi vasutat és HÉV-eket, minőségi közterületeket és új sétányokat, régóta szükséges egészségügyi fejlesztéseket teremt, nem újabb stadionokat

– sorolta.

Vitézy Dávid úgy látja, hogy ha az olimpia egy közös ügy, de egyben ürügy, mellyel képesek vagyunk dinamizálni a város fejlesztése érdekében minden lehetséges szereplőt és erőforrást, ezzel évtizedek óta dédelgetett városi tervek megvalósulását elérve.

Tárgyalni kell

Azért is értenek egyet a részvétellel ebben a közös gondolkodásban, mert a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) új kiválasztási rendjében ez még semmilyen elköteleződést nem jelent. Az olimpiai bizottság által kezdeményezett folyamat során egyértelművé válhat, hogy milyen feltételekkel rendezhetne olimpiát Budapest, milyen garanciákat vállal a kormány ennek kapcsán a főváros fejlesztésére, és kiderülhet, hogy a NOB szerint Budapest egyáltalán alkalmas-e a rendezésre.

Meggyőződésünk, hogy Budapest fejlesztésének szempontjait csak akkor tudjuk érvényesíteni, és a főváros lakóinak érdekeit csak akkor tudjuk megfelelően képviselni, ha ott ülünk a tárgyalóasztalnál. Ezért támogatjuk a tájékozódási folyamatot, és ezért leszünk ott

– magyarázta a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője.

Szerinte ha a közös gondolkodás és munka eredményeként elkészülnek az alaposan kidolgozott tervek, akkor lehet és akkor kell feltenni a kérdést, hogy egy ilyen olimpiához megvan-e a budapestiek és az ország nélkülözhetetlen támogatása.

Az ötletre Karácsony Gergely főpolgármester is reagált. Mint mondta, a párbeszédre nem lehet nemet mondani. „A Fővárosi Közgyűlés a jövő héten foglaljon állást, induljon el a párbeszéd. Nem arról döntünk, hogy akarunk-e olimpiát rendezni, hanem arról, hogy legyen-e párbeszéd” – tette hozzá. Karácsony Gergely szerint ha a fővárosi frakciók közös nevezőre tudnak jutni, akkor le kell ülni a harmadik féllel, a kormányzattal is, hisz ők a garanciái a pályázatnak.

A NOB elnöke is reagált

Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint Budapestnek is jót tesz, ha részt vesz a MOB-bal és a Magyar Paralimpiai Bizottsággal (MPB) közösen abban a párbeszédben, amelyet a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal (NOB) lehet lefolytatni és amely nem irányul konkrét olimpiarendezésre, csupán ennek a lehetőségéről szól – írja az MTI.

„Nem ismerem túlzottan a politikai összetételt, de azt látom, hogy ma a fővárosban kialakult egy patthelyzet. Örülnék neki, ha a MOB és az MPB tudna vinni egy olyan témát, amelyben megegyezés születne, mert a konszenzus minden fővárosi lakos számára nagyon fontos. Ráadásul ez egy olyan nagy ügy, amely ciklusokon átívelő lehet. Félre kellene tenni a politikai csatározásokat, és inkább közösen gondolkodni, ennek az eredményét pedig megismertetni mindenkivel, és aztán mondjanak erről ítéletet, hogy jó-e az országnak, vagy nem” – nyilatkozta Gyulay Zsolt.

Hozzátette, meg kell értetni mindenkivel, hogy ez a folyamat most nem az, amelynek során „rengeteg pénzt elköltünk az adófizetők pénzéből drága pályázatokra, amelyeknek a végén van egy győztes és négy síró vesztes”.

Arról van szó, hogy egy önmagunk számára is nagyon fontos folyamatban vegyünk részt, mert ez egy nagy kihívás, és a fővárosnak is jót tesz, ha részt vesz egy ilyen párbeszédben

– jelentette ki.

Gyulay Zsolt elmondta, a tájékozódási folyamat kettőtől négy évig tarthat, és azt szeretnék megvizsgálni a fővárossal együtt, hogy hogyan tudnak egy olyan tervet „letenni az asztalra”, amelynek eredményeként a NOB meghívná Magyarországot a célzott tárgyalásra.

„Fővárosközpontú olimpiáról beszélünk, de nagyon fontos, hogy a meglévő sportinfrastruktúrát használjuk, ne kelljen új létesítményt építeni, és egy ilyen esemény kiterjedhet az egész országra, vagy akár az országhatáron túlra is” – mondta a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatói posztját is betöltő Gyulay. „Ha nagyon jók vagyunk, akkor is olyan országokkal leszünk versenyben, amelyek elképesztő potenciállal rendelkeznek. A mi régiónkban ugyanakkor egyedül Magyarországnak van esélye nagy sporteseményt szervezni, erre a legjobb példa a Forma–1-es Magyar Nagydíj, amelyet jövőre 40. alkalommal rendezünk meg, miközben a körülöttünk lévő országok négy évtizede irigykedve néznek minket” – fogalmazott Gyulay Zsolt.

Szentkirályi Alexandra is megszólalt

„Egy olimpia csodálatos dolog, büszkeséggel tölti el a nemzetet, és átgondolt tervezéssel a rendező városnak olyan fejlesztéseket hozhat, amelyek hosszú távon szolgálják a városlakók érdekeit” – kezdte a budapesti olimpia párbeszédével kapcsolatos posztját közösségi oldalán Szentkirályi Alexandra.

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője megjegyezte, hogy egy esetleges Budapesten megrendezett olimpia „egészen addig álom marad, amíg a főváros a csőd szélén billeg.”

A főpolgármester elherdálta Budapest százmilliárdos megtakarítását, Karácsony Gergelyék saját bevallása szerint is üres a kassza. Így hiába szeretnének sokan egy budapesti olimpiát, amíg a liberális szivárványkoalíció nem állítja talpra a főváros költségvetését, addig nem lehet olimpiáról komolyan beszélni

– fogalmazott Szentkirályi Alexandra.

Hadházy Ákos nyílt levelet írt

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő pénteken délután a Facebook-oldalán közölt egy rövid nyílt levelet Karácsony Gergelynek:

„Tisztelt Főpolgármester Úr! Kedves Gergő! Mai nyilatkozatoddal kapcsolatban engedd meg nekem, mint az egyik budapesti kerület képviselőjének, hogy néhány szót hozzászóljak! Az olimpiával kapcsolatban józan és felelős politikus szerintem legfeljebb két dolgon gondolkodhat: 1) Hogyan lehet megakadályozni? 2) Hogyan lehet leghamarabb fővárosi népszavazás az ügyben? Üdvözlettel: Hadházy Ákos”.

Rovatok