Augusztus 21-én lakoltatott ki a hatóság egy új rendelet értelmében mintegy száz ukrajnai menekültet. Tárgyalásukat október 29-ére tűzte ki a bíróság, melyet egy nappal korábban formai okokra hivatkozva elhalasztott. Indoklásuk szerint a szülők a gyermekek jogi képviseletére is benyújtottak meghatalmazást, és ezek tisztázása miatt maradt el a tárgyalás.
Október 29-én reggelre tűzték ki az augusztusban Kocs településről kilakoltatott ukrán menedékkérők tárgyalását, melyet a bíróság hétfőn formai okokra hivatkozva elhalasztott. Ugyan lakhatási támogatásra való jogukat kimondta a bíróság, ennek ellenére sokuknak bizonytalan az elhelyezése november elsejétől − számolt be róla a Magyar Helsinki Bizottság.
Korábban beszámoltunk róla, hogy augusztus 21-én mintegy száz ukrajnai menekültnek kellett elhagynia korábbi szálláshelyét Kocs településen. A katonai műveletek által érintett területekről érkezők kaphatnak csak ugyanis lakhatási támogatást egy júniusi rendelet szerint, amely augusztus 21-én lépett életbe.
A Magyar Helsinki Bizottság ugyan próbált segíteni a bajba jutott menekülteken, azonban nem találtak megoldást. A kocsi polgármester szerint igazságtalan lenne, ha az önkormányzatnak kellene megoldani a szerinte rosszul előkészített kormányzati döntés eredményét.
Július 10-ig méltányossági kérelemmel is fordulhattak az érintettek Pál Norbert kormánybiztoshoz, azonban „nagyon kis százalékban hagyta jóvá” ezeket, melyről Bakonyi Anikó, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa tájékoztatott.
A kilakoltatottak egy rövid időre Esztergomba, majd szeptembertől különböző Fejér vármegyei szálláshelyekre kerültek, majd többször költöztek. A Máltai Szeretetszolgálat hónapról hónapra hosszabbítja meg a szállásadóval kötött szerződését, viszont a többség semmilyen ellátásban sem részesül, továbbá a munkakeresésben és a gyerekek beiskolázásában sem.
A tárgyalás elmaradása után november elsejétől ismét bizonytalanná válik a menekültek sorsa. Ennek ellenére hétfőn a bíróság több, augusztusban beadott iratot kifogásolt. Arra hivatkoznak, hogy nem világos, hogy a jogi képviseletről szóló meghatalmazást a szülők a kiskorúak törvényes képviselőjeként is adták, így halasztást rendeltek el ennek a kérdésnek a tisztázására.
Győző Gábor ügyvéd szerint a felperesek azt szeretnék, hogy a Magyar Helsinki Bizottság gyermekeiket is képviselje, amelyhez a menedékes okmányaikat és a rájuk vonatkozó elutasító döntést is odaadták a bizottságnak. Utóbbi azt kifogásolta, hogy a bíróság későn jelezte a tárgyalás elhalasztását, és új napot pedig nem jelöltek ki.