Az elmúlt hetekben sorra jelentek meg a különböző közvélemény-kutató cégek elemzései, amelyek gyakran egymástól nagyon eltérő eredményekre jutnak. Azért, hogy a politika iránt érdeklődők ne vesszenek el a különböző felmérésekben, a Vox Populi választási kalauz összevetette a legfrissebb felméréseket, hogy kiderítse, mi lehet az éles politikai harc jelen állása.
Az elmúlt hetekben rengeteg közvélemény-kutatás látott napvilágot. Ezek között találunk olyat, amely szerint már a Tisza Párt vezet a Fidesszel szemben, de akad köztük olyan is, amely a kormánypártok jelentős előnyét mutatta ki. Egy ilyen helyzetben nehéz megmondani, hogy pontosan ki vezet pillanatnyilag, és hogy melyik elemzés számít relevánsnak.
Magyar Péter az Indexnek azt nyilatkozta, hogy „nem közvélemény-kutatást, hanem választásokat kell nyerni, de a tendenciákat érdemes figyelni”. A Vox Populi választási kalauz sem hisz egyetlen elemzésnek, ezért közösségi oldalán összevetette az elérhető legfrissebb közvélemény-kutatásokat, hogy kiderítse, hogyan is állnak a valóságban a pártok.
Hozzászokhattunk már ahhoz, hogy ellentmondásos közvélemény-kutatási adatokból kell tájékozódnunk a magyar pártok pillanatnyi népszerűségéről. Ezt jól látható okkal hozza a nagyérdemű összefüggésbe azzal, hogy a megjelenő kutatások egy része konkrét politikai pártok – egymáséval többnyire ütköző, bár mostanában kifejezetten Tisza-párti kutatások hiányában nem feltétlenül szögesen ellentétes – kommunikációs céljait szolgálja
– írta bejegyzésében a szakértői oldal.
Az oldal egyik szakértője összeszedte az összes olyan intézet adatait, amelyek röviddel a június 9-i választás előtt és idén ősszel is posztoltak már választási közvélemény-kutatást. Ők összesen 7 ilyen kutatóintézetet találtak, amelyek elemzéseinek összehasonlításából egyértelmű tendenciát tudtak kimutatni.
A Fidesz átlag 4,3%-ot vesztett május vége/június eleje óta, a Tisza meg átlag 9,9%-ot nőtt a közvélemény-kutatásokban
– jelenti ki a Vox Populi, hozzáteszik, hogy mindeközben a DK–MSZP–P (együtt számolva) 4,1, a Kutyapárt 0,6, a Momentum 1,3 százalékot vesztett.
A szakértői oldal úgy látja, hogy a trendek tekintetében általában egész jó összhangban vannak egymással a különböző kutatások, és ezeknek az átlaga „bizonyos esetekben némi előre belőhető megszorítással, ettől még jó jóslatot tud adni a várható eredményekről”.
Ha mindegyik kutatónál kivonjuk az egyes pártok őszre jelzett szavazatarányából a június 9. előtt várt szavazatarányaikat, akkor (kerekítve) a táblában látható számokat kapjuk
– magyarázta számításait a Vox Populi, majd hozzáteszik, hogy az általuk megosztott táblázatok forrásai megtalálhatóak a kozvelemeny.org-on.