Index Vakbarát Hírportál

A Fővárosi Közgyűlés az szmsz-módosítás „minimálverzióját” fogadta csak el

2024. október 30., szerda 10:43

A Fővárosi Közgyűlés második ülése is nagy érdeklődés mellett indult, a képviselők mellett megjelent Nagy Ervin színész is, aki a Tisza Párt képviseletében az Emberi Erőforrások Bizottságának külsős tagja. Letette képviselői esküjét Kovács Gergely, a Kutyapárt képviselője, aki az alakuló ülésen nem vett részt. Kovácsot a főpolgármester véletlenül „Karácsony Gergely képviselő úrként” konferálta fel, de aztán javított. Este kiderült, hogy a Fővárosi Közgyűlés az szmsz-módosítás „minimálverzióját” fogadta el.

21:39 A Tisza Párt sajtóközleményben állítja, hogy a Demokratikus Koalíció és a Fidesz egymást támogatva szavazott a közgyűlésen. „A szerdai Fővárosi Közgyűlésen az óbaloldal és Fidesz egymással összefogva nem fogadta el a fővárosi cégvezetők kinevezésének átruházását a közgyűlésre és ezzel SZMSZ nélkül maradt a Főváros. A közgyűlés befogadta a TISZA Párt Metropolisz Kerekasztalra vonatkozó javaslatát, miszerint az agglomeráció vezetőivel közösen kíván egyeztetni a régiót érintő kérdésekben. A szavazás során megvédték a múzeumokat, és leszavazták a HÉV járatritkításait – fogalmazott a párt.

Az ülésen napirendre került a hatályos SZMSZ kérdése, több TISZA-s javaslat is bekerült a módosításokba. Bujdosó Andrea, a TISZA Párt képviselője hangsúlyozta:

Fontos, hogy konszenzusra törekedjünk a konstruktív munkavégzés érdekében. Örülünk, hogy az előző közgyűlés óta kikerült az SZMSZ-ből a rendeleti kormányzásra utaló paragrafust, és határozottan kiállunk amellett, hogy a közgyűlés hatásköreinek bővítése szükséges.

A felügyelőbizottsági és igazgatósági tagok kinevezésével kapcsolatban a főpolgármester végül visszavonta a napirendi pontokat. Bujdosó Andrea megjegyezte, hogy „frakciónk javaslata nem csak a törvényességi megfelelésre vonatkozott, hanem a hosszú távú, transzparens kiválasztási folyamat megteremtésére is.”

20:23 A fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzata (szmsz) módosításának csak a „minimálverzióját” fogadta el a Fővárosi Közgyűlés szerdán, azt követően, hogy a képviselők többsége nem támogatta Karácsony Gergely főpolgármesternek az eredeti, ugyanakkor több módosítással kiegészített előterjesztését.

A Karácsony Gergely jegyezte javaslatot 14 igennel, 16 nem szavazat ellenében és 1 tartózkodás mellett utasította el a testület.

Az szmsz-módosítás „minimálverziója”, amelyet 18 igennel, 3 nem szavazat ellenében és 10 tartózkodás mellett fogadtak el a képviselők, a bizottsági struktúrát szabja az alakuló ülésen hozott személyi döntésekhez, azaz az ügyrendi és a vagyonnyilatkozattételi bizttoság feladatait a pénzügyi bizottság kapja meg.

19:54 Vitézy Dávid a Facebook-oldalán írta meg, hogy mind a 8 előterjesztését elfogadta a Fővárosi Közgyűlés. Mint írta, a közgyűlés nem volt mentes a heves vitáktól sem, de ahogy a napirend előtti felszólalásában is elmondta, „nincs ma olyan testület Magyarországon, ami jobban hasonlítana egy versengő demokráciára, mint ez közgyűlés, és ennek szerintem örülni kell”.

Felsorolta, hogy elvi döntés született arról, hogy hétvégén és ünnepnapok előtt éjfél után is járjon a metró, döntöttek arról, hogy januártól a kutyák és a biciklik után nem kell plusz jegyet váltani a BKK járatain azoknak, akiknek van bérlete. A köztéri kukák mellé nyugat-európai mintára kísérleti jelleggel külön tárolók kerülhetnek a visszaváltható palackoknak.

Nagy örömömre szolgál, hogy a közgyűlés szintén ellenszavazat nélkül üzente meg a kormánynak, hogy elutasít minden HÉV járatritkítást, nemet mond a Közlekedési és a Természettudományi Múzeum elhurcolására Debrecenbe, és ragaszkodik a reptéri vasút megépítéséhez

– jegyezte meg Vitézy Dávid.

„Ahogy ígértem, a programom mentén, konstruktívan és érdemi javaslatokkal vesz részt a Podmaniczky Mozgalom közgyűlési munkában. A mai nap is bizonyította, hogy ennek van értelme, ezért ezt a konstruktív munkát fogjuk folytatni a budapestiek érdekében” – tette hozzá.

17:10 Ahogy arról Vitézy Dávid korábban már beszélt azzal, hogy a kormány ismét a repülőtéri gyorsforgalmi út fejlesztéséről hozott döntést, felélesztette a régi vitát, mely a reptér–városközpont kapcsolat mikéntjéről szól. Ebben a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője régóta azon az állásponton van, hogy a Liszt Ferenc Repülőtér kötöttpályás kapcsolatának kiépítése elsőbbséget kell élvezzen a közúti kapcsolatok fejlesztésével szemben annak ellenére is, hogy Lázár János ezzel ellentétes állásponton van. Az európai gyakorlattól idegen, a point to point jellegű, jellemzően Kínában ismert, luxus színvonalú, de csak két pontot összekapcsoló kötöttpályás közlekedés fejlesztés. Ezt akkor is így van, ha a Maxi Dubaj fejlesztésről szóló államközi szerződés tartalmazza, hogy a vasútnak a fejlesztés eredményeként a rákosrendezői területére kellene kifutnia. Ennek a frakcióvezető szerint városszerkezeti és vasútfejlesztési szempontból sincs semmi értelme.

16:30A Horn Gyula sétány jogilag aggályos elnevezésének lecserélését javasolta a Fidesz Pesti Srácokra. A  Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője azt szeretné, hogy a díszpolgári címet elnyerők esetében maradhatna a jelenleg hatályos szabály, amely szerint halála után 5 évvel lehet személyről közterületet elnevezni. Mindenki más esetében visszaállítanák a 25 éves időtávot. A főpolgármester ezt a módosítót befogadta és a DK is támogatta. Döme Zsuzsanna (MKKP) az érintett XIII. kerületi lakókat kérné meg arra, hogy javasoljanak nekik tetsző neveket.

16:00 Vitézy Dávid még a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum igazgatójaként találta meg a Kőbányai úti egykori Járműjavító telephelyén a Városligetből kiköltöztetett múzeum számára az új helyszínt. Innen azonban Lázár János miniszter továbbköltöztetné Debrecenbe. A fővárosi Podmaniczky Mozgalom frakciója most amellett, hogy tiltakozik e terv ellen, azt javasolta, hogy a kormány a Közlekedési Múzeum vagy a Természettudományi Múzeum elköltöztetésére betervezett forrásait inkább a vidéki városok meglévő múzeumainak fejlesztésére, illetve az országos múzeumok vidéki tagintézményeinek kialakítására fordítsa. Azt is javasolta, hogy a felállványozott, de semmilyen felújítási munkával nem érintett Iparművészeti Múzeum rekonstrukcióját gyorsítsák fel.

Szentkirályi Alexandra úgy látja, kár arról vitatkozni amiben a fővárosnak nincsen kompetenciája, ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi kormány épp Budapesten végzi Európa legnagyobb kulturális beruházását a Ligetben. 

15:30 Palackgyűrűk felszerelését javasolta a Podmaniczky Mozgalom képviselője, Gál József a szelektív hulladékgyűjtők oldalára annak érdekében, hogy a kidobásra ítélt, de visszaváltható palackok ne a kukákban végezzék. Így nem csak a kukákban turkálással gyűjthetnék össze ezeket a palackokat a rászorulók. November 5-én egyébként lesz egy egyeztetés a polgármesterek és a MOHU között erről - húzta alá Böröcz László budavári polgármester, képviselő, hozzátéve, hogy ezeket a palackgyűrűket nehezen tudja elképzelni a világörökségi területeken.

Hulladékgyűjtés ügyben a Podmaniczky Mozgalom huszonnégy órás RePontok köztéri telepítését is kezdeményezte.

A fővárosban keletkező visszaváltható palackok visszavételét ugyanis ma, kizárólag az üzletek belterében nyitvatartási időben működő RePontok nem biztosítják. A főváros területén jelenleg összesen 2 darab 0–24 óra között nyitva tartó visszaváltóhelyről van: egy bevásárlóközpont mögött és egy benzinkúton.

15:00 A DK frakciója a Podmaniczky Mozgalommal egyetértésben A HÉV-ek járatritkításainak elkerülését szorgalmazó határozati javaslatot terjesztett elő. A kormányától azt kérik, hogy biztosítson költségvetési forrást a HÉV szerelvények karbantartására, alkatrész beszerzésre és indítsa újra a 23 új szerelvény beszerzését.  A MÁV HÉV egyébként megkezdte az eddig elmaradt HÉV-ek fővizsgáinak bepótolását, a jelenlegi menetrend tarthatósága érdekében. Vitézy Dávidék a Budapesti Agglomerációs Vasúti Stratégia (BAVS) célkitűzései mellett is kiálltak. 

14:00 A Podmaniczky Mozgalom vezetője, Vitézy Dávid már májusban javasolta a Rimaszombati útnál lévő, az államtól megkapott és már 2023 óta eladásra meghirdetett egykori kollégiumi épület értékesítésének leállítását. Most a Fidesz is csatlakozott e követeléshez, kifejezetten lakhatási célú hasznosítási terv kidolgozását kérve a városvezetéstől. Kiss Ambrus főigazgató ígéretet tett arra, hogy bár az elmúlt években nem sikerült eladni, kötött funkciókkal pedig még nehezebb lenne a piacon értékesíteni, megvizsgálják, hogy miként lehetne átalakítani lakó funkcióra. Személyes véleménye szerint egy ilyen funkcióváltás drágább lenne, mint egy nulláról kezdett zöldmezős beruházás.

13:00 A pártok egyetértettek abban, hogy Budapesten lakhatási válság alakul ki, ez a kormány tematikájában is hangsúlyos szerepet kapott. A Podmaniczky Mozgalom egy olyan bérlakásprogram kidolgozását javasolta, amelyben az ingatlanfejlesztői szektort érdekeltté teszik a megfizethető bérlakásállomány kialakításában. A javasolt modell lényege, hogy az ingatlanfejlesztő a telek vagy földhasználat jogáért, illetve a fejlesztést lehetővé tévő építési jogokért cserébe biztosítja, hogy az általa fejlesztett lakásállomány meghatározott százaléka felett a Fővárosi Önkormányzat bérlőkijelölési jogot szerezzen, egyben hosszú távra lakbértámogatási kötelezettséget vállaljon az általa kijelölt kedvezményes bérlők számára. Vitézy Dávid szerint a Fővárosi Lakásügynökség hibás koncepciónak bizonyult, Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője pedig egyenesen pénzégetőnek nevezte a lakásügynökség működtetését (ami EU-s forrásokra támaszkodik). Helyette a kollégiumi férőhelyek bővítését, bérlakásépítést, és a meglévő önkormányzati lakásállomány felújítását finanszírozná az említett forrásból. A héten egyeztetett Nagy Márton miniszterrel egy diákváros fejlesztéséről, szerinte a kormányzatban partnert kell látni.

Egyébként már 2020-ban kormányhatározat született a Diákváros megépítéséről, ma már a végrehajtását kellene látni – emlékeztetett Baranyi Krisztina, aki hozzátette, a kollégiumi funkció mellett kedvező kondíciókkal (a rozsdaövezetekben 0 százalékos ÁFA-val lehet építkezni) lakásokat is építhetnének a szóban forgó IX. kerületi területen.

Az új fővárosi lakhatási koncepció kidolgozásáig a Fidesz átmenetileg leállítaná az önkormányzati ingatlanértékesítéseket.

A főpolgármester szerint ugyanakkor épp a Fidesz kormányzati politikája miatt nem jut hozzá a főváros ezekhez a forrásokhoz, ha pedig megszüntetnék a lakásügynökséget, azzal szemétbe dobnák a főváros által előkészített, EU-s pénzből (TOP+) megvalósítandó 20 milliárdos – többek között önkormányzati bérlakás építéseket és lakbértámogatást is magában foglaló – lakhatási programot. Kiss Ambrus főigazgató szerint e keretből csak 3 milliárd áll a Lakásügynökség egészére, és már 26 bérlői megállapodást kötöttek.

11:45 Az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront (EDF), valamint a Fridays For Future Magyarország a fiatalközpontú és fenntartható fővárosért programot hirdetett. Megfogalmazott elvárásaik, igényeik számos ponton megegyeznek a főváros vezetésének törekvéseivel, legyen szó a hátrányos helyzetű fiatalok segítéséről, környezetvédelemről, kedvezményekről vagy épp energiakorszerűsítésről. A főpolgármester a 24 programpont megvalósítását kezdeményezte. Az ülésen felszólalt Mayer Bendegúz diák is (EDF), aki azt mondta, Karácsony a (120-130 iskolát képviselő) Fővárosi Diákparlament életre hívásával és támogatásával fontos diákcélok előtt nyithatna utat. A kampányban a főpolgármester mellett Vitézy Dávid, azóta pedig a Tisza Párt is egyeztetést folytatott a három diákszervezettel. A Mi Budapestünk javaslatcsomagot a szakbizottságokban korábban nem támogatták. A Fidesz szerint a városvezetés a diákokat politikai célokra használja fel, Gulyás Gergely Kristóf szerint a diákokat nem szabad politikai aktorokként kezelni.

Karácsony Gergely viszont nem tud annál „idiótább” álláspontot, mint hogy a politikusok szidják a politikát.

(Az idióták az ókori Görögországban a közügyekkel nem foglalkozókat jelentette.) Szerinte a diákok igenis politizáljanak. Azt kérte, ne akadályozzák a képviselők a parttalan társadalmasítási igénnyel és egyéb álszakmai felvetésekkel a főpolgármester által megígért program végrehajtását.


11:30 
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában a lakhatási problémákról beszélt. Szerinte Karácsonyék ebben a kérdésben olyan projekteket csináltak meg, amelyek „jobb, ha meg se valósultak volna”. Szentkirályi elmondta, hogy kétszer is tárgyalt Nagy Márton miniszterrel a lakhatás kérdéséről, ahol a Ferencvárosban megvalósuló Diákvárosról is beszéltek. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester kijelentette, hogy támogatja ezt, és akár már holnap elindulhatna a projekt, megjegyezve, hogy ezt már egy 2020-as kormányhatározat is rögzítette, most pedig már a megvalósítását kellene látnunk. Több ezer kollégiumi férőhely építéséről van szó, ami egyébként eleve kormányzati feladat. Vitézy Dávid is kijelentette, hogy támogatja a projektet. 

11:00 Miután a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. (BFVK), a BKV és a BKK igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak megbízatása november 15-én lejár, ezért Karácsony Gergely a törvényes működés biztosítása érdekében behozta a testület elé az új tagok megválasztásának kérdését. (A három igazgatóság jelenleg hét-hét taggal, a felügyelőbizottságok pedig hat-hat taggal működnek.) A Tisza Párt részéről Bujdosó Andrea képviselő viszont a vezérigazgatói és ügyvezetői igazgatói pozíciókra kiírt pályázatok visszavonását és új pályázatok kiírását javasolta. A tulajdonosi érdekek képviseletére hivatott IT- és FB-tagok pályáztatása mellett a nagy fővárosi cégek vezérigazgatói, illetve ügyvezetői tisztségeire kiírt pályázatokat is visszavonatná a Tisza. Ha Karácsony Gergely a törvényes működés biztosítása érdekében folyamatosan egyeztetni kíván a frakciókkal, legközelebb hétfőn. Ha van olyan név, amiben a frakciók meg tudnak állapodni, a főpolgármester akár rendkívüli testületi ülés összehívásával is hajlandó lenne dönteni róluk. Vitézy Dávid szerint a cégvezetésre kiírt pályázatok nem vehetők komolyan, ha a főpolgármester eleve jelzi, hogy kiket látna szívesen a vezérigazgatói székekben. Azt is megjegyezte, hogy a jelenlegi vezetők kinevezése határozatlan időre szól. Ha a határidőig nem dönt a főváros, az igazgatóságok és felügyelőbizottságok hatáskörei a közgyűlésre szállnak át, rendkívül megterhelve ezzel a döntéshozatalt.

10:30 Egy Metropolisz Kerekasztal nevű fórumot hozna létre a Tisza Párt, ahol kéthavonta a főváros, a fővárosi kerületek és az agglomerációs települések vezetői konzultálhatnának az aktuális ügyekről. 

Hiába mondott le a Fővárosi Állat- és Növénykert megbízott főigazgatói tisztségéről Szabó Roland, tovább vezethette az intézményt főigazgató-helyettesként, annak ellenére, hogy a Gyöngyösi Rendőrkapitányság csalás és hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt eljárást folytatott vele szemben, az egri ügyészség pedig vádat is emelt. A Tisza frakciója szerint a fennálló helyzet a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényt sértheti, ezért ennek megállapítására vizsgálatot kezdeményez, illetve a főigazgatói tisztségre pályázatot írna ki. Ordas Eszter frakcióvezető jelezte, hogy már több mint 4 éve nincs főigazgatója az állatkertnek. A korábbi pályázók közül 10-ből 9 „elhasalt” a közművelődési végzettséget előíró rendeleti feltételen – hívta fel a figyelmet a főpolgármester. 

9:00 Kovács Gergely, az MKKP társelnöke letette a Fővárosi Közgyűlésben képviselői esküjét, miután az alakuló ülés idején beteg volt. Az ülésteremben a Római-partért Egyesület demonstrált, a molinó felirata szerint nem akarnak gettóban élni és dolgozni, ezért a gátat a partra szeretnék megépíttetni.

A főpolgármester a napirendi vitában azt kezdeményezte, hogy a testületi ülés végén, az egyes témákban folytatott vitákat követően, egyben szavazzanak a képviselők. A Horn Gyuláról elnevezett sétány nevének megváltoztatásáról szóló napirendet a DK megpróbálta levetetni – sikertelenül. A Fidesz javaslatára lehet tehát arról vitázni, hogy Horn helyett a Pesti srácok nevet viselje a XIII. kerületi közterület.

A fővárosi lakhatási válságról is szó esett, Szentkirályi Alexandra jelezte, hogy a Diákváros megépítésének részleteiről a héten egyeztetett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterrel,

és azt kérte, a kormányra tekintsen a főváros partnerként. Kovács Gergely képviselő, az MKKP XII. kerületi polgármestere nem támogatja, hogy a testület ülését a hónap utolsó hétfőjére, reggeli időpontra hívják össze. A Tisza Párt két képviselője nincs jelen a mai ülésen uniós feladatuk ellátása miatt. Ezt megértve a Fidesz mégis a szerdai ülésrendnél maradna.

Az SZMSZ-ről folyó vita kapcsán az előző testületi ülésen az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium jogi állásfoglalását kérték. A szaktárca (nem kötelező érvényű) állásfoglalása szerint lehet szavazni a főpolgármester által nem támogatott módosító javaslatokról. A korábbi ciklusban Karácsony Gergely is ennek megfelelően járt el – emlékeztetett Vitézy Dávid.

(Borítókép: A Fővárosi Közgyűlés 2024. október 4-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)

Rovatok