A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság hétfőn felhívta a figyelmet a láthatósági mellények viselésének fontosságára. Sötétben ugyanis a világítás nélküli biciklis és a gyalogos láthatatlan.
Az őszi és téli hónapok beköszöntével egyre hosszabbak az éjszakák, így kifejezetten fontos fokozott figyelmet fordítani a megfelelő látási viszonyok biztosítására – hívta fel a figyelmet a rendőrség hétfőn.
Mint írták, sokan sötétben indulnak dolgozni és sötétben is érnek haza, ezért minden közlekedő számára nagyobb kihívást jelenthet az utazás. Kiemelt fontosságú a gyalogosok és a kerékpárosok jól láthatósága, hisz ők a közlekedés legvédtelenebb résztvevői. Bizonyos szituációkban már a KRESZ is megköveteli a fényvisszaverő mellény használatát – tették hozzá.
A Látni és látszani elv alapján a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Közlekedési Baleset-megelőzési Bizottság egész évben ajánlja a láthatósági mellény vagy ruházat használatát. A láthatósági mellény, illetve ruházat feladata, hogy a közlekedésben részt vevő gyalogost, biciklist vagy motorkerékpárost sokkal előbb láthatóvá teszi a többi közlekedő számára, ezáltal a balesetek elkerülhetők, megelőzhetők. A járművezetők az észlelhetőség miatt sokkal előbb fel tudnak készülni egy-egy közlekedési helyzetre.
„Sajnálatos módon minden évben történik olyan közlekedési baleset, amelynél nem viselt láthatósági ruházatot az éppen arra kötelezett. Tapasztalataink alapján akár a viselése is megelőzhette volna a balesetet. Szakembereink prevenciós jelleggel Győr-Moson-Sopron vármegyében egész évben célirányosan ellenőrzéseket tartanak, felhívva a figyelmet a láthatóság fontosságára” – áll a közleményben.
Nyomatékosították, hogy a balesetek odafigyeléssel majdnem mindig elkerülhetők, és ha már egy balesetet megelőzünk a jól láthatósági eszközök és a fényvisszaverő kiegészítők használatával, tettünk egy lépést a célunk felé, hogy a balesetek száma csökkenjen.
A megelőzésben a rendőrség szerint a legfontosabb a család szerepe, hisz ha a szülők a kisgyermekbe egész korán belenevelik ezen eszközök használatát, akkor úgy fog felnőni, hogy természetes lesz neki a viselése. Hozzátették, az iskola szerepe is kiemelkedő, és elmondható, hogy vármegyénk számos iskolájában nagyon sok tanár foglalkozik a közlekedésre neveléssel, ami nagyon pozitív a baleset-megelőzés szempontjából.