Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatót. A miniszterelnök Európa helyzetéről, az orosz–ukrán háborúról, a migrációról és az amerikai elnökválasztásról is beszélt.
Orbán Viktor azzal kezdte tájékoztatóját, hogy ez volt a közösség ötödik találkozója, Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye.
A helyzet, amiben ma tanácskoztunk, úgy írható le, hogy nehéz, bonyolult és veszélyes. Az európai békét, stabilitást és jólétet egyszerre fenyegetik veszélyek. Harmadik éve dúl a háború, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen, a Közel-Kelet lángokban, Észak-Afrikában destabilizáló konfliktusok, az illegális migráció szűnni nem akaró kihívás, és a globális gazdaságban olyan blokkosodás és töredezettség látható, amilyenre a hidegháború óta nem volt példa
– fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve: azt hiszik, hogy ezekre a veszélyekre együtt jobb válaszokat tudnak adni, mint külön-külön.
Orbán Viktor azzal folytatta, mindannyian érzékelték, hogy nincs elvesztegetni való idő, a történelem felgyorsult, az amerikai választásokkal lezárult egy fejezet, a világ meg fog változni, gyorsabban, mint gondolnák. Nagy, hatalmas kérdések vannak terítéken: háború vagy béke, migráció vagy védelem, blokkosodás vagy konnektivitás, alárendelődés vagy európai szuverenitás.
A kormányfő leszögezte, nem hoztak formális döntéseket, ez egy tanácskozás volt, a gondolatok összegzése, ahol szép számmal voltak eltérő vélemények. Amiben egyetértés volt: az amerikai választási eredményre reagálni kell, tudniuk kell, hogy nagy változások jönnek. Egyetértés volt abban is, hogy minél hamarabb legyen béke Európában, ahogy abban is, hogy Európa a jövőben vállaljon nagyobb felelősséget saját biztonságáért, „még egyenesebben fogalmazva: nem várhatjuk az amerikaiaktól, hogy csak ők védjenek bennünket”. Európának érdemi szereplőnek kell maradnia az előttünk álló, jövőt eldöntő tárgyalásokban, folyamatokban.
Orbán Viktor régóta azt tapasztalja, hogy nagy, feszítő ereje van a migrációs kérdésnek, ami újra az európai intézményi kereteket feszegeti, „mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar. Amit ma én megállapítottam a magam hozzászólásában, hogy a politikai vezetők változtatási szándéka előtt egy komoly akadály tornyosul, amin át kell törni, és ezt úgy hívják, hogy bírósági aktivizmus”.
Eldöntünk dolgokat, a kormányok azokat végrehajtják, és a közös döntéseink beleütköznek európai, aztán nemzeti bírói döntésekbe. A migráció visszaszorítása érdekében elért eredmények egyszer csak szétpukkannak. Az egyetlen kivétel Magyarország, amelyik mindig is a bírósági aktivizmussal szembeni lázadás pártján állt. Nem hiszem, hogy meg tudjuk állítani a migrációt, ha nem lázadunk fel a most hatályos jogszabályok és bírói ítéletek ellen
– szögezte le Orbán Viktor.
„Összességében mindannyian megköszöntük Emmanuel Macron elnök úrnak, hogy útjára indította ezt az együttműködési formát. Megállapítottuk, hogy szükség van a folytatásra, sőt erősítenünk kell ezt, és mindannyian vállaltuk, hogy a következő év májusában Albániában leszünk” – zárta Orbán Viktor.
Edi Rama, Albánia miniszterelnöke úgy fogalmazott, először szeretne köszönetet mondani „Európa fekete bárányának”, Orbán Viktornak a mai napért.
Ez a fórum speciális energiával és erénnyel bír, ami más fórumoktól eltérően egy olyan hely, ahol sokkal szabadabban beszélgethetünk. Ahogy Viktor is elmondta, nagyon érzékelhető a szabadság, még a veszélyes témákról is szabadon beszélhetünk
– mondta Edi Rama, aki „tragikusan optimista” Európa és Albánia jövőjével kapcsolatban is, amelynek helye van Európában. Azt ígérte, mindennap küzdeni fog, és szerinte új utak nyíltak meg előttük, ami a magyar uniós elnökségnek is köszönhető.
Orbán Viktor ezt követően újságírói kérdésekre is válaszolt. A miniszterelnök a lázadással kapcsolatban kifejtette, 2015-ben, amikor a migrációs válság elkezdődött, az első aktusa a magyar kormánynak egy lázadás volt, amikor kerítést épített; „ez ősbűnnek számított”, azóta viszont mások is kerítést építenek, ami meg nem számít bűnnek. Később bevezették azt a rendszert, „ami az egyetlen megoldás a migrációra”, hogy senkit nem szabad beengedni egy országba, amíg a kérelmét el nem bírálták.
Ennél jobbat én senkitől nem hallottam tíz év alatt. Ezt kell megvalósítani, de ma a jogszabályok ezt nehezítik. Magyarországot az Európai Bíróságon elítélték ezért, holott nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát védjük. Mi természetesen nem fogunk beengedni ezután sem senkit, ez a lázadás következő lépése. Nincs is más megoldás, csak ha sok ország lázad fel, és mondja azt, hogy elég volt, meg akarjuk védeni a polgárainkat, senki sem jöhet be az engedélyünk nélkül. Amíg ez a lázadás nem lesz európai méretű, addig mindig tartunk tanácskozásokat, de semmi nem fog működni. Én vagyok az egyetlen miniszterelnök Európában, aki túlélte a migrációs krízist. Ennek egyetlen oka van: mindig az emberek oldalán maradtam. Ez biztonságot jelent, határvédelmet jelent, és az otthonosság érzésének megvédését jelenti. Aki nem ezt teszi, megbukik
– vélekedett Orbán Viktor.
A kormányfő a magyar–amerikai kapcsolatokkal összefüggésben Donald Trump elnökké választása után kijelentette: az első lépés a megromlott kapcsolatok kijavítása lesz, de vannak gazdasági természetű terveik is, azokról majd időben beszél. A miniszterelnök leszögezte, a békepártiak tábora bővül, az amerikai választással ez a tábor hatalmasra nőtt.
Orbán Viktor elárulta, ma még egy informális vacsora következik a 27 európai vezetővel, és holnap is van egy nap a találkozóra. Abban bízik, hogy péntek délutánra közelebb lesznek a közös válaszhoz, mint voltak csütörtök reggel.
Bontottunk ugyan pezsgőt is, de Kirgizisztánban voltam, amikor Donald Trump győzött, és ott mások a szokások, a vodkakészletet csapoltuk meg nagy boldogan, közösen örülve ennek a fantasztikus eredménynek
– mondta Orbán Viktor az amerikai elnökválasztás napjáról, hozzátéve: van egy magyar mondás, régi bűnnek hosszú az árnyéka, „ez intellektuálisan is igaz. Ha bizonyos intellektuális munkát nem végzel el, hanem enélkül elkezdesz cselekedni, előbb-utóbb meg kell fizetned az árát”. A háborúval kapcsolatban így állnak: „ha úgy mész bele egy háborúba, és mi európaiak így mentünk bele, hogy nem tisztázott, hogy mi a győzelem, ha nincs definíciója a győzelemnek, akkor honnan tudod, hogy meddig kell harcolnod? És most itt vagyunk. Sose tisztáztuk, Krím félsziget? NATO-zászló, Szevasztopol? Moszkva?”.
Orbán Viktor újságírói kérdésre válaszolva kitért arra is, van egy alkotmányunk, vannak törvényeink a migrációval kapcsolatban, követik a nemzeti jogszabályi utat, ugyanakkor a bizottság beperelte Magyarországot, ezért fizetni kell, és módosítani kellene a jogszabályt, de ha módosítják azt anélkül, hogy módosítanák az alkotmányt, akkor az alkotmánnyal mennének szembe. Az alkotmánymódosítás lehetősége a migrációval kapcsolatban pedig lehetetlen.
Szinte mindegyik országban az emberek többsége elveti az illegális bevándorlást, de a nemzeti kormányok nem tudják a nép akaratát keresztülvinni, ehelyett el kell magyarázniuk, hogy nem tudnak cselekedni, mert a nemzetközi bíróság elítéli őket. A szavazók ezt nem fogadják el, ők vezetőket választanak, hogy szolgálják őket
– mutatott rá Orbán Viktor.
A miniszterelnök arra a kérdésre, hogy hogyan profitálhatnak Donald Trump elnökségéből, kifejtette: mértéktartást javasol, mert először is vannak a méretkérdések, az Egyesült Államok megválasztott elnökének ezer nagyobb gondja van, mint hogy a magyarok elmúlt négy évben elszenvedett sérelmével foglalkozzon, ilyen például a kettős adóztatásról szóló megállapodás hiánya, de rajta vagyunk a listáján.
Orbán Viktor szerint a személyes ügyeket nem szabad összekeverni az államközi kapcsolatokkal, a személyes kapcsolat a választásokig érdekes volt, de mostantól Magyarország van és az Egyesült Államok. Ugyanakkor az nagy lehetőség, hogy olyan közeli szövetségben vannak az Egyesült Államokkal, amilyenben még nem voltak, ezt a lehetőséget ki is fogják használni.
Börtönbe akarták zárni. El akarták kobozni a vagyonát. Meg akarták ölni. És ma ő az Egyesült Államok elnöke. Büszke vagyok, ha azokkal harcolhatok együtt, akik a mindenkori hatalmi elittel szemben próbálnak érvényt szerezni az emberek akaratának. Ezt hívják demokráciának, ez történt
– hangsúlyozta Orbán Viktor Donald Trumppal kapcsolatban.
Orbán Viktor a háborúval kapcsolatban világossá tette, az első lépés a tűzszünet, de az az aggálya, ha túl sokat beszélnek arról, hogy mi lesz a hosszú távú békemegoldás, akkor csökken az esélye a tűzszünetnek. Arra figyelmeztetett, hogy jelenleg nincs kommunikáció a felek között, pedig ennek megléte előfeltétele a tűzszünetnek, a békének.
A miniszterelnök közelről követte, hogy mit mondott a megválasztott amerikai elnök, és pontosan tudja, hogy az EU-ban milyen kétségek merülnek fel a tekintetben, hogy hogyan kell finanszírozni a háborút. Úgy gondolja, az a kérdés, hogy ha a jövőben Amerika nem vesz részt a pénzügyi finanszírozásban, akkor az európaiak hogyan fogják ezt finanszírozni. Ez egy hosszú távú kérdés, 50 milliárd euró nyilván nem elég, jönnek majd a következő kérések az új csomagokra, és az lesz a kérdés, hogy ezt ki fogja fizetni. Az amerikai választások lezártak egy fejezetet, és megnyitottak egy újat – folytatta a miniszterelnök.
A BBC újságírója Orbán Viktor korábbi gondolatmenetét felidézve arról beszélt, hogy Magyarország egy egér a hídon, de Donald Trump győzelme esetén Magyarország mellett lesz egy elefánt is. Tart-e attól Orbán Viktor, hogy az elefánt véletlenül rálép barátjára, az egérre, ha vámokat vezet be az európai és kínai termékekre?
A magyarok ezért gondolják úgy, hogy az egér legyen mindig nagyon gyors – kontrázott Orbán Viktor. A miniszterelnök tisztázta, azt sosem mondta, hogy az lenne az elvárása, hogy más lesz az európai megítélése az amerikai választások fényében, „mindig elvárom a tiszteletet a hazám iránt”.
Orbán Viktor úgy látja, most nem a kereskedelem, hanem a háború, a tűzszünet, a béke, a finanszírozás és az új európai biztonsági architektúra az elsődleges kérdés. Ha az európaiak szeretnének részt venni az új biztonsági architektúra építésében, akkor fontos, hogy valamennyi féllel kommunikáljanak a háborúban.
Igaza volt abban, hogy a kereskedelmi kérdés majd felmerül, és nem lesz könnyen megoldható. Tudjuk mindannyian, mi az álláspontja az amerikai elnöknek. Kemény tárgyalópartner a kereskedelmi kérdésekben, senkinek ne legyenek illúziói, ezek nehéz tárgyalások lesznek a jövőbeli kereskedelmi struktúrával kapcsolatban. Fontos a jó megállapodás elérése
– emelte ki Orbán Viktor.
Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójára több mint negyven állam- és kormányfő érkezett Budapestre, a Puskás Arénába. Az Európai Unió állam- és kormányfői mellett a helyszínen volt többek között Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Mark Rutte NATO-főtitkár, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, valamint Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke is.
A találkozó Orbán Viktor nyitóbeszédével indult, a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy „a helyzet, amelyben Európa van, nehéz, bonyolult és veszélyes”. Emmanuel Macron francia elnök arra figyelmeztetett, „ha növényevők maradunk, a húsevők megesznek bennünket. Úgyhogy én azt hiszem, jó lenne, ha mindenevők lennénk”.
Beszédet mondott Volodimir Zelenszkij is. Az ukrán elnök kijelentette, hogy „Budapest emlékszik, hogyan néztek ki a szovjet tankok. Az ukrán városok nem felejtik el az orosz bombákat. És akárcsak Budapest, Ukrajna minden városa, valamint minden ország biztonságot és békét érdemel”. A csúcstalálkozó további részleteiről tudósításunkban olvashat, amelyet itt talál.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozásán a Puskás Arénában 2024. november 7-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI )