A külgazdasági és külügyminiszter Buenos Airesben tartózkodik, ahol argentin kollégájával folytatott megbeszéléseket. A miniszter beszélt a magyar űrprogramról, atomenergiáról és kölcsönös ösztöndíjról is. Szijjártó Péter öt megegyezésről számolt be.
A stratégiai együttműködés Argentínával jelentősen megerősíti Magyarország pozícióját a nemzetközi politikai térben – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Buenos Airesben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető argentin kollégájával, Gerardo Wertheinnel folytatott tárgyalását követően kiemelte, hogy az elmúlt időszakban a világpolitikában több fontos átalakulás is történt, a baloldal a biztonság és a gazdaság terén mutatott sikertelensége nyomán több helyen is elkezdett visszaszorulni – számolt be az MTI.
„A baloldali visszaszorulásnak és a jobboldali patrióta előretörésnek szinte minden kontinensen vannak kiemelkedő szereplői. Európában Magyarországgal azonosítják a patrióták erősödését, Dél-Amerikában pedig Argentína az az ország, amely a közelmúltban jobboldali, konzervatív értékek mellett elkötelezett vezetőt választott” – hangsúlyozta a külügyminiszter, kitérve Donald Trump győzelmére is az amerikai elnökválasztáson.
„Javier Milei elnök megközelítése a világot jelenleg komoly kihívások elé állító ügyeket illetőleg nagyon hasonló a mi megközelítésünkhöz, legyen szó a szuverenitás vagy a nemzet védelmének kérdéseiről, a családok védelméről. Hasonló, mondhatnám azt is, hogy sok esetben azonos álláspontot képviselünk. Van tehát itt Latin-Amerikában is egy stratégiai szövetségesünk, ez jó hír” – emelte ki Szijjártó Péter.
Van Latin-Amerikában is egy elkötelezett jobboldali, patrióta, konzervatív vezetésű nagy ország, amely a G20 tagja. Az Argentínával való stratégiai együttműködés tehát Magyarország pozícióját jelentős mértékben erősíti a nemzetközi politikai térben
– tette hozzá, emlékeztetve, hogy a két ország éppen idén ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének századik évfordulóját.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy öt fontos megegyezést írtak alá, amelyek újabb lendületet adnak az együttműködésnek, különös tekintettel arra, hogy a ma legmodernebb, leginnovatívabb iparágak is érintettek, az űripar és a nukleáris ipar. Kiemelte, hogy zajlik már annak a magyar űrhajósnak a kiképzése, aki a Nemzetközi Űrállomáson fontos kísérleteket fog végrehajtani, amitől az egész hazai szektor kaphat egy új lendületet, és szép eredményt lehet elérni, ha sikerül összekapcsolódni az argentin űriparral is.
Aláhúzta, hogy mind a két ország használ atomenergiát, s mindkét országban zajlik jelenleg is nukleáris beruházás. Üdvözölte, hogy Argentína a kis méretű, moduláris erőművek tervezésének élmezőnyében van, ez pedig hasznára válhat Magyarországnak is.
Tájékoztatása szerint három olyan megállapodás is aláírásra került, amelyek az oktatás területén fűzik szorosabbra a kapcsolatot: továbbra is évi huszonöt argentin diák tanulhat ösztöndíjjal a magyarországi egyetemeken, közös képzési program indul a Magyar Diplomáciai Akadémián, illetve elindul a magyar nyelvoktatás Buenos Aires egyik legnagyobb felsőoktatási intézményében.
A miniszter kijelentette, hogy a nukleáris energián kívül is kulcsterülete lehet az együttműködésnek az energia, hiszen Argentínában találhatók a világ egyik leggazdagabb földgáz- és kőolajforrásai. Tárgyalás zajlik azon magyar technológia használatáról, amellyel akár 20-30 százalékkal is növelhető a kitermelés környezetbarát módon – tudatta.