A lítium rendkívül reaktív, gyúlékony és robbanásveszélyes elem, amely mechanikai sérülés vagy hő hatására kigyulladhat vagy felrobbanhat, ezért rendelt el a Nemzetgazdasági Minisztérium piacfelügyeleti ellenőrzést és laboratóriumi vizsgálatot az ilyen akkumulátorral működtetett fejhallgatóknál, szerszámoknál, hangszóróknál.
A tárca arra hívja fel a figyelmet, hogy a gyártóknak gondoskodni kell a megfelelő hőmérséklet-szabályozásról, a határértékek és biztonsági előírások betartásáról. A korábbi piacfelügyeleti vizsgálatok azt mutatták, hogy sok termék esetében ez nem teljesül – közölte a minisztérium. A piacfelügyeleti ellenőrzéssel a nem biztonságos termékeket próbálják kiszűrni, „a jogsértés megállapítása esetén a szükséges intézkedések megtétele, a jogkövető magatartás kikényszerítése érdekében” – hangsúlyozták.
A piacfelügyeleti hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok mintavételek útján ellenőrzik a hagyományos üzletek és webáruházak termékeit, majd a Nemzetgazdasági Minisztérium akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriumának vizsgálata során kockázatértékelésre kerül sor – áll a közleményben.
A vizsgálatok eredménye alapján a kormányhivatal dönthet a termék forgalomba hozatalának megtiltásáról, a már forgalomba hozott termék forgalomból való kivonásáról, illetve vásárlóktól való visszahívásáról, valamint bírságot szabhat ki.
Az NGM azt is közölte, hogy Magyarország október elején csatlakozott az OECD által indított, a lítiumakkumulátorok biztonsági kockázataira figyelmeztető, globális szemléletformáló és tudatosságnövelő kampányhoz, amely 2025-ig tart.
A kampány célja a fogyasztók tájékoztatása a termékkört érintő biztonsági veszélyekről, valamint a gazdasági szereplők figyelmének felhívása a jogszabályi kötelezettségeikre lítiumakkumulátort tartalmazó termékek gyártása, illetve forgalmazása esetén
– idézi a tárcát az MTI. A Nemzetgazdasági Minisztérium továbbá kiemelte, hogy a fogyasztóvédelmi portáljukon és az ehhez tartozó Facebook-oldalon is folyamatosan frissülő tartalmak várják az érdeklődőket.