Októberben jelezte először a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal, hogy Hajdú-Bihar és Fejér vármegyében vadludak hullottak el madárinfluenza miatt. Ez átterjedt más vármegyékre is, valamint a házi baromfik körében. A legújabb fertőzés ezúttal Baranya vármegyében, Szárász településen történt, ezért megkezdték a fertőzött pulykák tetemeinek eltávolítását.
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Baranya vármegyében. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van − közölte a Nébih kedden az MTI-vel.
A közlemény szerint a Baranya vármegyei Szárász településen található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulykatelepen megemelkedett az elhullott állatok száma, és a Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát mutatta ki az elhullott egyedekben. A hivatal közölte, hogy a szakemberek a gazdaság körül kijelölték a három kilométer sugarú védő-, és a tíz kilométer sugarú felügyeleti − megfigyelési − körzetet.
A járvány gyors terjedése miatt másutt is szigorú intézkedésekre volt szükség, Bács-Kiskun vármegye egész területére, valamint Csongrád-Csanád vármegye jelentős részére is kiterjesztették a védő- és megfigyelési körzeteket, utóbbi vármegye korlátozással nem érintett területein pedig megtiltották valamennyi hasznosítású vízibaromfi-állomány betelepítését.
Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegye védő- és megfigyelési körzetein belül kötelező az egészséges, függeszthető méretű állatok haladéktalan vágása, a vágásra még alkalmatlan állományok állami kártalanítás melletti felszámolása.
Azt is elrendelték, hogy Magyarország teljes területén tilos a baromfikat és más, fogságban tartott madarakat vásárokra vinni, valamint díszmadár- és galambkiállításokat tartani. A hatályos előírásokról és az aktuális madárinfluenza-járványhelyzetről a Nébih tematikus aloldalán lehet tájékozódni.