Index Vakbarát Hírportál

Reisz András: Aki idén telet szeretne, annak bizony nincs jó hírem!

2024. november 12., kedd 19:00 | aznap frissítve

A meteorológus részletesen elmagyarázta, hogy miként alakultak ki Spanyolország keleti részén azok az időjárási feltételek, amelyek nyomán létrejött egy olyan erős hidegcsepp, amely – folyamatos nedves légtömegek támogatásával – helyenként egy évnyi mennyiségű esőt zúdított a térségre, megduzzasztva a folyókat és sokfelé folyókká változtatva a városok szűk utcáit.

Az ilyen típusú katasztrófa Valencia környékén nem egyedülálló, az elmúlt száz évben többször is lecsapott ez a fajta hidegcsepp, azonban ezúttal a halottak magas száma volt döbbenetes. A spanyol előrejelzési rendszer riasztott, viszont a hatóságok nem figyelmeztették időben az embereket, nem voltak felkészülve a természeti csapás pusztító erejére.

A meteorológus példának hozta fel, hogy míg a magyar éves csapadékmennyiség 700-800 milliméter, Valenciában ez a víztömeg néhány óra alatt lezúdult.

Lehet-e nálunk a Balaton környékén a valenciaihoz hasonló pusztító hidegcsepp?

Reisz András szerint egyértelműen nem. A csapadék és a zivatarok zömében nem a helyi vízforrásokból táplálkoznak, hanem nagyon messziről kapnak utánpótlást. Valencia esetében nemcsak a Földközi-tenger párájáról beszélhetünk, hanem egy futószalagszerűen érkező, folyamatos nedvességtömeg is hozzájárult ehhez, ami ezer kilométerekkel délebbről, az Egyenlítő térségéből táplálta a spanyol felhőszakadást. Tehát nem az történt, mint nyáron Magyarországon, hogy kapunk egy kiadós záport, majd utána kisüt a nap, hanem itt szinte megállíthatatlanul érkezett a nedves légtömeg utánpótlása, és ez táplálta az özönvízszerű esőzést.

Kitértünk arra is, hogy miért kell különbséget tenni az időjárás-előrejelzés, és a hosszú távú átlagos időjárási tendenciák becslései között.

Vannak olyanok, akik szerint bizony hideg telünk lesz

Reisz András szerint aki csak arra alapoz, hogy meggyengült az északi sarkkör felett keringő poláris szélörvény, ami azt jelenti, hogy a gyenge áramlás nem tartja meg a fagyos levegőt, és emiatt ez most télen biztosan elárasztja majd Észak-Amerikát, és Európa északi területeit, nos az csak egyik elemét látja az előrejelzések lehetőségeinek.

A meteorológus nem nyilatkozott egyértelműen arról, hogy milyen telünk lesz. Annyit azonban elárult, hogy nagy valószínűséggel azzal fogunk szembesülni, amit egy éve átéltünk. De hogy pontosan mit is mondott Reisz András az idei télről, azt megtudhatják, ha végighallgatják az Index podcastjét.

A műsorban ezek mellett még szó volt arról is, hogy

Rovatok