Index Vakbarát Hírportál

Céges fenntartásba kerülhet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

2024. november 15., péntek 07:59

A kormány november 13-i ülésén napirendre kerülhetett az állami fenntartásban maradt egyetemek, így a BME ügye is. Információk szerint az egyetem frissen megválasztott rektora a fenntartóváltást nem alapítványi, hanem céges finanszírozással nyújtott be javaslatot a kormánynak. Gulyás Gergely nem cáfolta az értesülést, a Mollal való egyeztetéseket megerősítette.

Napirendre került a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem modellváltása, a Telex szerint már két kormányülésen is téma lehetett az egyetem ügye. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfót követően az értesüléseket nem cáfolta, a Mollal folytatott tárgyalásokat megerősítette.

Egyes egyetemi források szerint a november 13-i kormányülésen az állami fenntartásban maradt egyetemek bérrendezése kerülhetett napirendre, így a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem helyzetéről folytatódhattak a tárgyalások. Információk szerint az intézmény 2025-ben 19 milliárd forintból gazdálkodhatna, azonban a kormány egy áprilisi fenntartóváltás esetén 35-37, egy januári váltással több mint 50 milliárd forintos egyetemi költségvetést lengetett be.

A hírek szerint Charaf Hassan, az egyetem nyáron megválasztott rektora azzal a javaslattal állt a kormány elé, hogy a BME ne alapítványi, hanem céges fenntartásba kerüljön. A MOL a fenntartó részvénytársaság részvényeseként belépne az egyetem modellváltásába.

Az egyetem vagyonát és a fenntartói jogokat egy – vagy nonprofit, vagy zárt körű részvénytársaság formában létrehozott – vállalatnak adnák át, részvényesként pedig olyan nagy, részben állami vagy államhoz közeli vállalatok – például az MVM és a Mol – finanszíroznák, amelyeknek stratégiai érdeke a mérnökképzés fenntartása és fejlesztése.

A lap kérdésére Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter – részben új információnak nevezve az értesülést – úgy fogalmazott, hogy a Mollal vannak ilyen tárgyalások, azonban az MVM-ről nem tud. „A BME nem készít előterjesztéseket a kormánynak. Annyit azonban fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi modellben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem működése és fejlesztése nehézkes, az egyetem közössége szerint szükség van egy új keretrendszerre, amely a BME versenyképességét a változó világban, az Európai Unió Erasmus és Horizon pályázati programjaiban részvétel lehetőségével biztosítja” – közölte a BME kommunikációs igazgatósága.

Rovatok